Geçmiş, Bugün ve Gelecek: Dark Dizisinde Kim Kimdir?

Gece Modu

En son yazıları ve güncel içerikleri kaçırmamak için bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz!

Twitter
Instagram

Dark dizisinin sevenleri olarak beklediğimiz gün geldi, çattı! Netflix’in en çok ilgi gören dizilerinden Alman yapımı olan Dark, sonunda ikinci sezonuyla bizlerle. İlk sezonunu izlerken bir yandan kafamız karışsa da bir yandan olayların sürükleyiciliği diziyi hemen bitirip yeni sezonuna gün saymamızı sağladı.

Diğer Netflix İçeriklerimize Göz At!

Beklediğimiz gün geldi ama ikinci sezonu rahatça izleyebilmek için karakterlere hakim olmak gerekiyor. Aradan uzun zaman geçmesinin yanında olayların karmaşıklığı ve derinliği diziyi izlemekte ve odaklanmakta oldukça zorluyor. Bu nedenle sizlere küçük hatırlatmalarla birlikte Dark dizisinin karakterlerini bu yazımızda kısa bir şekilde anlatacağız.

Yazının bu kısmından sonrası oldukça fazla sürpriz kaçıran yani spoiler içermektedir. Eğer ilk sezona yeni başlıyorsanız yazının devamını okumak sizin için pek hoş olmayabilir. 🙂

Öyleyse, başlayalım!

KAHWALD AİLESİ:
 • Daniel Kahnwald

 

daniel kahnwald ile ilgili görsel sonucu

Daniel Kahwald, 1953’te kıdemli bir polis memurudur. Ines’in babası ve polislikte Egon’un üstüdür. Jana Nielsen’in de arkadaşıdır.

 • Ines Kahnwald

ines kahnwald ile ilgili görsel sonucu

Ines, 1986’da hemşiredir. Mikkel’i evlatlık edinmiştir. Michael’ın intihar mektubunu saklayıp daha sonra Jonas’a veren kişidir.

 • Michael Kahnwald

michael kahnwald ile ilgili görsel sonucu

Dizinin en kilit karakteri diyebiliriz. 1986’da Ines’in evlat edindiği kişi aslında 2019’daki Mikkeldir. Artık Michael olmuştur. Jonas’ın babasıdır aynı zamanda. Geçmişteki Mikkel, 2019’da intihar etmiştir.

 • Hannah Kahnwald

hannah kahnwald 1986 2019 ile ilgili görsel sonucu

Jonas’ın annesidir. Küçüklüğünden beri Ulrich’e aşıktır. Öyle ki, 1986 yılında Ulrich’in sevgilisi Katherina’ya tecavüz etti diye polis Egon’a yalan iftirada bulunur. Fakat Katherina bu ifadeyi reddetmiştir.

 • Jonas Kahnwald

jonas kahnwald ile ilgili görsel sonucu

İntihar eden Mikkel (Michael)’in ve Hannah’nın çocuğudur. Dizinin yine en kilit karakterlerinden birisi diyebiliriz. Peter’den psikoterapi görür. Eski kız arkadaşı Martha, en yakın arkadaşı Bartosz ile birliktedir. Ancak bir süre sonra Martha ile yeniden yakınlaşır.

Diğer Netflix İçeriklerimize Göz At!

NIELSEN AİLESİ:
 • Agnes Nielsen

agnes nielsen ile ilgili görsel sonucu

İlgili resim

1953’te Tronte Nielsen’in annesidir. Eşi vefat etmiştir. Tronte ile birlikte Wilden’a taşınmışlardır. Egon ve Doris ile komşulardır. Egon ile yakın olmasa da eşi Doris ile iyi anlaşmışlardır. Bir gün Agnes ve Tronte eve giderken, geçmişe gelen Ulrich ile karşılaşır. Yani Agnes gelecekteki torununu, Tronte ise gelecekteki oğlunu görmüş oldu.

 • Tronte Nielsen

tronte nielsen ile ilgili görsel sonucu

Ulrich ve Mads’in babasıdır, sadakatsiz biridir. Jana ile evlidir. Oğlu Mads’in kaybolduğu gece, Claudia Tiedemann ile birlikte olmuştur. Mads’in kaybolmasıyla bir ilgisi yoktur. Torunu Mikkel’in kaybolduğu gece ise, Peter ile birlikte 33 yıl önce kaybolan oğlu Mads’in cesedini bulmuştur. Tam da o anda içeri Claudia Tiedemann girmiştir.

 • Jana Nielsen

jana nielsen ile ilgili görsel sonucu

Ulrich ve Mads’in annesidir. Mads’in kaybolması onu derinden sarsmıştır. Torunu Mikkel’in kaybolmasıyla birlikte bu durumdan iyice etkilenmiştir.

 • Katherina Nielsen

katharina nielsen ile ilgili görsel sonucu

Mikkel, Martha ve Magnus’un annesi, Ulrich’in eşidir. 1986’nın isyankar kızlarındandır. Hannah’ın Ulrich ile ilgili yalanından sonra sorumluluğu Regina Tiedemann’a yüklemiştir. 2019’da okul müdürü olmuştur.

 • Ulrich Nielsen

ulrich nielsen ile ilgili görsel sonucu

Polistir. Katherina’nın eşidir. Kardeşi Mads’in 1986’da kaybolması nedeniyle travma geçirmiştir. Ebeveynleri Tronte ve Jana’nın evlilikleri kötüdür. Hannah’nın yalanından dolayı Egon, Ulrich’i tutuklamıştır. Ulrich 2019 yılından 1953 yılına giderek çocuk ölümlerini durdurmak adına çocuk Helge’yi öldürmül ve genç polis Egon tarafından tekrar tutuklamıştır. Ulrich Katherina’yı Hannah ile aldatmaktadır.

 • Mikkel Nielsen

mikkel nielsen ile ilgili görsel sonucu

Katherina ve Ulrich’in çocuğudur. 4 Kasım 2019’da Bartosz, Franziska ve Jonas ile birlikte mağaraya gidiyorlar ve Mikkel iz bırakmadan kaybolur. Kendisi 1986 yılına yolculuk yapıyor ve evini arıyor. Hemşire Ines, onu evlat ediniyor ve Michael Kahnwald adını alır. Oğlu Jonas, onu 2019 yılında en son gören kişidir.

Sinema Kategorimizi İncele!

 • Martha Nielsen

İlgili resim

Mikkel’in ablasıdır. Bartosz ile birliktedir ancak Jonas’ı da seviyordur. Daha sonrasında Jonas ile aralarında fiziksel bir yakınlık geçse de, Jonas bu durumun böyle devam etmesini istemez. Sebebi ise Bartosz değil, birbirleri için uygun olmadıkları gerçeğidir.

 • Magnus Nielsen

magnus nielsen ile ilgili görsel sonucu

Mikkel’in ağabeyidir. Onun kaybolmasından dolayı kendini suçlamaktadır. Ardından Charlotte ve Peter’in kızı Franziska ile yakınlaşıyor ama Franziska’nın sırlarından dolayı onu anlayamıyor.

DOPPLER AİLESİ:
 • Greta Doppler

greta doppler ile ilgili görsel sonucu

Oğlu Helge’ye karşı sert birisidir. Onun tembel bir çocuk olduğunu düşünür. Helge’nin hiçbir iz bırakmadan kaybolması konusunda kendini suçlar. Ulrich’in gelecekten gelip Helge’yi kaçırdığını bilmiyor tabii ki.

 • Bernd Doppler

İlgili resim

Helge’nin babasıdır. 1953 yılında vizyoner birisidir. Nükleer enerjinin gelecek olduğuna inanır. Eşinin aksine, oğluna iyi davranmaktadır. 1986’da oğlu Helge’yi tesise bekçi olarak alır. Kendi yerini ise Claudia’ya verir. 1986 yılında santralde birtakım kazalar meydana gelmiş ve kanıtları ortadan kaldırılmak zorundadır.

 

 • Helge Doppler

helge doppler ile ilgili görsel sonucu

Dizinin yine en önemli karakterlerinden birisiyle karşı karşıyayız. Helge, Peter’ın babasıdır. 1953 yılında utangaç ve itaatkar bir çocuk olarak karşımıza çıkar. Bir gün 2019’dan gelen Ulrich ile karşılaşır. Ulrich, Helge’nin kafasına vurarak Doppler ailesinin kulübesine yakın sığınağa taşır. Helge’ya 1986’dan zaman kapısı açılır ve Jonas’ı görür.

1986 yılında nükleer santrale bekçilik yapmaktadır. Babası ise bu tesisin sahibidir. Helge aynı zamanda Noah’ın emir kuludur. Onun talimatıyla çocukları şimdiki zamandan geleceğe kaçırmaktadır. Sonrasında buna bir son vermek adına 2019’dan gelen kendisiyle karşılaşır. Helge 2019 yılında hatalarından pişman biridir ve genç Helge ile konuşmak için zamanda yolculuk yapmıştır.

Netflix’te İzlenmesi Gereken 5 Biyografik Belgesel

 • Charlotte Doppler

charlotte doppler ile ilgili görsel sonucu

1986 yılında ölü kuşları toplayan birisidir. Orman kenarındayken 2019’dan gelen ve hangi yılda olduklarını soran Jonas ile karşılaşıyor. Charlotte ise 2019 yılında Polis Peter ile evlidir. Peter ile ilişkileri kötüdür fakat çocukları için bir arada kalıyorlar. İş arkadaşı Ulrich’in oğlu kaybolduğunda ise birtakım dejavular yaşamaya başlıyor. Kayınpederi Helge ile ilgileniyor aynı zamanda.

 • Peter Doppler

peter doppler ile ilgili görsel sonucu

Helge Doppler oğlu ve Jonas’ın psikoterapistidir. 2019 yılında Charlotte ile evlidir. Ancak uzun yıllar boyunca bir seks işçisi ile birlikteliği olmuştur. Mikkel’in kaybolduğu gece evde yoktur. O gece yine evden uzaklaşıp kafasını dinlemeye gitmiştir fakat zaman kapısı açılarak önüne Mads Nielsen düşmüştür.

 • Franziska Doppler

İlgili resim

Elisabeth’in ablası, sürekli ruj kavgası yapıyorlar. Franziska’nın bazı sırları var ve onları korumak istiyor. Magnus ile bir süre sonra yakınlaşıyor.

 • Elisabeth Doppler

İlgili resim

Charlotte ve Peter’in duyma engelli olan kızıdır. Elisabeth bir gün okuldan tek başına yürümeye karar veriyor ve Noah ile karşılaşıyor. Noah ona annesine ulaştırması için altına ismi olan bir cep saati veriyor. Ayrıca Elisabeth’in arkadaşı duyma engelli Yasin de kaybolan çocuklardan birisidir.

TIEDEMANN AİLESİ:
 • Egon Tiedemann

egon tiedemann ile ilgili görsel sonucu

1953’te genç bir polis memurudur, Doris ile 10 yıllık evlidir. Claudia’nın babasıdır. Nükleer santralde gözleri yanmış iki ceset buluyor, kıyafetleri Çin’den. Genç Helge kaybolduğunda, geçmişe gelen Ulrich’ten şüpheleniyor ve böylelikle Egon, genç Ulrich’i 33 sene sonra yeniden tutuklamış oluyor.

1986’da emekliliğe yaklaşmış oluyor. Kızı Claudia nükleer istasyonun başına geçiyor. Egon’un Mads’in kaybolmasından sonra uykuları kaçıyor. Bu konuyla ilgili Helge’den şüpheleniyor. Şehirde düzinelerce koyun ölüyor ve genç Ulrich’ten şüpheleniyor.

 • Doris Tiedemann

doris tiedemann dark ile ilgili görsel sonucu

1953’te Egon ile beraber. Kendisinden beklenilen bir aile hayatını yaşamaktadır. Egon çoğu zamanını karakolda geçirir. Claudia’nın annesidir.

 • Claudia Tiedemann

claudia tiedemann dark ile ilgili görsel sonucu

Egon ve Doris’in kızıdır. En çok Gretchen adındaki köpeğini sevmektedir. 1953’te Agnes ve Tronte, Claudia’nın anne ve babasının evindeki odalardan birini kiralamıştır. Claudia aynı zamanda Helge’e özel ders veriyordu.

1986’da Nükleer santralin başına geçmiştir. Kızı Regina ile arasında soğukluk vardır. Bir gün, 33 sene önce kaybolan köpeğine rastlıyor ve zamanlar arası geçişten şüpheleniyor. Sonrasında zaman yolculuğu yaparak 33 sene sonraya gidip Noah’ın rakibi oluyor.

 • Regina Tiedemann

regina tiedemann dark ile ilgili görsel sonucu

1986’da utangaç bir kızdır. Kendisini önemsemeyen dominant karaktere sahip annesi Claudia ile uğraşır. Ulrich ve Katherina Hannah’nın attığı iftirayı Regina’nın söylediğini düşünür ve yıllarca buna inanırlar.

Regina 2019’da Waldhotel’de resepsiyona bakıyor. Bartosz adında çocuğu var. Annesi Claudia ile bağlantısı koptuğu için Bartosz’a anneannesinin vefat ettiğini söyler. Regina aynı zamanda kanserdir.

 • Aleksander Tiedemann

dark aleksander tiedemann ile ilgili görsel sonucu

1986’da ormanda yaralı bir halde koşarken Regina’ya rastlar ve onu bir tartışmadan kurtarır. Eski yaşamına dair bazı dosyaları ise toprağa gömüyor. Bunu yaparken Hannah tarafından izlenir ve Hannah daha sonra ona şantaj yapar.

2019’da ise santralin müdürüdür. Aleksander’ın da bir sırrı vardır. Claudia 1986’da ona santralde iş verir. Ancak gizli bir görev için de kendisini kiralar.

 • Bartosz Tiedemann

dark bartosz tiedemann ile ilgili görsel sonucu

Martha ile birliktedir. En yakın arkadaşı Jonas’ın Martha’ya aşık olduğunu bilmiyor. Hayatı iki taraflı olarak değişiyor. Bu değişimlerden ilki, Jonas’ın Martha ile gizlice öpüştüğünü duyması. Diğeri ise, büyük annesinin birden ortaya çıkmasıdır.

Bu arada Noah da Bartosz’u kendi tarafına çekmeye çalışmaktadır. Bartosz’u büyük annesi Claudia’ya karşı doldurup onun kötü olduğuna inandırmaya çalışır.

DİĞER:
 • Noah

dark noah ile ilgili görsel sonucu

1986’da kilise ve Winden Hastanesi’nin papazıdır. Mikkel geçmişe yolculuk yaptığında onu rahatlatıyor. Noah yaşlanmıyor. Kendini Claudia’nın rakibi olarak görüyor. İki taraf da zamanda yolculuğun egemenliği için savaşıyor adeta. Noah, yaptığı deneylerin acımasızlığının ve çocukların öldüğünün farkında. Fakat, zaman makinesini inşa ederek insanlığı yükseltmek istiyor. Helge’yi kandırmış, Bartosz’u da aynı şekilde kendi yanına çekmeye çalışıyor.

 • H. G. Tannhaus

dark h. g. tannhaus ile ilgili görsel sonucu

1953’te zanaatkardır. Zaman yolculuğu ile ilgili bir kitabı yok henüz. Gizemli bir aparat icat etmedi. Ancak Claudia yaşlı bir kadın olarak dükkana girdiğinde işler değişiyor. Cihazı aktif edebilmek için 2019’dan gelen Ulrich’in akıllı telefonunu kullanır.

1986’da Charlotte’un büyük babasıdır. Yabancı (Gelecekteki Jonas) kendisini ziyaret eder ve yanındaki aygıtını onarmasını ister.

 • The Stranger

dark jonas ile ilgili görsel sonucu

Gelecekteki Jonas’tır. Winden’a acı çektiren zaman döngüsünü yok etmek için geçmişe gitmiştir. Yanındaki aparat solucan deliğini yok etmek üzere tasarlandı. Bu yüzden Jonas’a yani geçmişteki kendisine yol gösteriyor.

Karakterler ve aralarındaki ilişkileri tablo şeklinde görebilmek ve yararlanılan kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.

Dizinin ikinci sezonu için keyifli seyirler. Unutmayın, asıl soru nerede değil, ne zaman olduğudur.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin