Netflix’te İzlenmesi Gereken 5 Biyografik Belgesel

Biyografik belgeseller özellikle araştırmacılar tarafından; doğrudan konu olan kişi ile ya da onun etrafında onu çok iyi tanıyan kişiler tarafından hazırlanan, izleyiciye hem dönemin şartlarını hem de kişinin hayatından çıkarılabilecek dersleri sunuyor.

Her evde bir TV olmasa da artık neredeyse her evde bir Netflix var. Özellikle 18-35 yaş arasında kullanımı revaçta olan Netflix’te bulunan 5 biyografik belgeseli sizler için derledik. Daha önce izlediklerinizi yorum kısmından yorumlayabilir, görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Keyifli okumalar.

Bir Katilin İfadeleri – Ted Bundy

bir katilin ifadeleri ted bundy ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde yapılan röportajlar, arşivden alınan görüntüler ve idam koğuşunda yapılan ses kayıtları, kötü şöhretli seri katil Ted Bundy’nin sarsıcı bir portresini çiziyor.

- Advertisement -

4 Bölümden oluşan dizide 16+ yaş uyarısı bulunuyor.

Knock Down the House

knock down the house ile ilgili görsel sonucu

Knock Down the House, 2018 ABD kongre seçimlerine çeşitli siyasi kampanyalar yürüten dört kadına odaklanıyor. Kongre seçimlerinde amaçları doğrultusunda siyasetçilere kafa tutan dört kadın, yaptıkları kampanyalarla güç dengelerinin değişmesine neden olur. Belgeselde, Amerika’nın en genç kongre üyesi olan Alexandria Ocasio-Cortez, sağlık güvenceleri olmadığı için sevdiklerini kaybeden insanlar için çalışan Amy Vilela, silahsız siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesiyle kendisini mahallesindeki eylemlerin içinde bulan Cori Bush ve nesillerdir kömür madenciliğinin çevresel etkilerinden zarar gören Paula Jean Swearengin’e odaklanılıyor.

Bu arada yapım 2019 Sundance Film Festivali ABD Belgesel Türünde Seyirci Ödülünü aldığını da hatırlatalım.

13 yaş üstü etiketi üzerinde olan bu yapım, özellikle House of Cards’ın finali için “bu nece bir sondur” diyenlere güzel gitmekte.

the Story of Diana

story of diana ile ilgili görsel sonucu

Galler’in çiçeği burnunda prensesi Diana’nın Paris’te bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Halk tarafından çok sevilen, medyanın odağından hiç düşmeyen Prenses Diana’nın yaşamına dair hazırlanan 20. yıla özel yapımlardan The Story of Diana, Netflix Türkiye’nin bünyesinde bulunan belgesellerden yalnızca birisi.

13 yaş üstü etiketi üzerine yapışık bu belgesel iki bölümden oluşuyor.

Auschwitz’in Muhasebecisi

auswitch in muhasebecisi netflix ile ilgili görsel sonucu

SS Subayı Muhafız Birliklerinde yer alanların 2005’e kadar yargılanmadığını biliyor muydunuz? Evet, bilmiyordunuz. Bu belgesel 2005 yılında BBC’nin bir muhafız ile yaptığı röportajdan sonra yargılanmalarını anlatıyor. 13 yaş üzeri için oldukça uygun olan bu belgesel, Adolf Hitler’i yeriyor gibi yapıp hayranlarına kemik atan yapımlardan farklı.

Roger Stone: Kirli Oyunlar

Roger Stone: Kirli Oyunlar ile ilgili görsel sonucu

“Kazanmak için her şeyi yapmalısın.” Bu motto ile Amerika’da siyasi odaklar içinde lobiciliğe çağ atlatan Roger Stone’u Netflix yakından izleyip bir belgesel oluşturmuş. Başrolü kendisinin oynadığı bu belgeselde kendisi her ne kadar kötü gösterse de bu pek umrunda değil.

Hilary Clinton’un tutuklatılma fikrinden, Meksika Duvarına kadar Trump’ın ne kadar “ne diyorsun **” dediğimiz fikirleri öne sürmüş siyasi playboy’un hayat hikayesi oldukça ilgi çekici.

 

Sizin önerileriniz neler? Bizimle alttaki yorum kutusundan paylaşabilirsiniz!

Bizi Twitter‘da takip etmek için buraya,
Bizi Instagram‘da takip etmek için buraya,
tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

İlkan Balkan
İlkan Balkan
Genel Yayın Yönetmeni - Mais la pluie sera alaimisema!

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...