Sinemaseverlere 13 Film Önerisi

Son zamanlarda evde daha fazla vakit geçirmeye başlamamızla sonra izlerim diye kıyıda köşede sakladığımız filmleri bile tükettik denebilirBizler de bunu düşünerek bu yazımızda içinde belki duymadığınız/izlemediğiniz olabileceğini düşündüğümüz her kategoriden birkaç film derledik. Şimdiden iyi seyirler. 

 1. Paralel Evren (Coherence)

(2013, Bilim Kurgu/Gerilim) 

  Paralel Evren (Coherence), ABD yapımı bir bilim kurgu-gerilim filmidir. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olmasının yanında düşük bir bütçeyle, set ekibi kullanılmadan ve doğaçlama şeklinde çekilmiştir. Filmde dünyanın yanından geçmekte olan bir kuyruklu yıldızın gerçekleştirdiği doğaüstü olaylar ele alınmıştır. Eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler alan filmin finalinde ne olduğu konusunda baya düşüneceğinize benziyor. 

 2. Hatırla (Remember)

- Advertisement -

(2015, Gerilim/Dram)

  Hafıza sorunları olan bir adamın yıllar sonra 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayların faillerini yıllar sonra bulmak istemesiyle başlayan hikayede finaliyle küçük çaplı bir şok yaşayabilirsiniz. 

3. Bitmeyen Yürüyüş (Aruitemo Aruitemo) 

(2008, Dram)

  Bir yaz günü ile aile dramasını ele alan film Kore-eda’nın Hana’dan sonra çektiği son yapıtıdır. Her ailede olduğu gibi hüzünlerin sevinçlerin ve sırların ortaya çıkışını görüyoruz. 

 4. 23 Numara (The Number 23) 

(2007, Gizem/Gerilim)

  Başrolünde Jim Carrey’nin olduğu bu filmde 23 sayısına aşırı rahatsız edici bir şekilde saplantılı olan bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle de iyice saplantısı artan karakterimizin bu gizemi çözmesini izliyoruz.  

 5. Zavallı (Pity)

(2018, Dram/Kurgusal)

  2018 Sundance Film Festivali’nde  gösterilen bir dram filmidir. Acı çekmekten, başkaları tarafından acındığını hissetmekle mutlu olan karakterimizi izlediğimiz bu film her ne kadar yavaş ilerlese de yer yer duyguları rahatsız eden sahneleri bulunmaktadır. Filmin sonunda bunu da mı yaptı, diyebileceğiniz bir yapıt. 

 6. Queen (Kraliçe) 

(2013, Dram/Komedi)

  Listede yer alan bu komedi filmindedüğünden önce terk edilen bir kadının tek başına balayına gitmesiyle neler yaşadığını izliyoruz. Aslında bir şeylere bağlı kalmadan gerçekten kendi olabilme hikayesi.

 7. Burning (Şüphe)

(2018, Gizem/Dram)

  İki arkadaş olan Jongsu ve Haemi’nin yıllar sonra karşılaşmasıyla başlayan filmde, Haemi’nin hayal ettiği Afrika seyahatine gidip gizemli bir adamla geri dönmesiyle başlayan olaylar döngüsünü izliyoruz. 

 8. Mutlu Lazzaro (Lazzaro Felice)

(2018, Dram)

  2018 Cannes Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazanan film konusuyla son zamanlarda özgün olmayı başaran bir yapımdır. Zayıf olanın güçlü tarafından ezilmeye mahkum olduğunu gösteren filmde kölelik hayatıyla haksız kazanç elde eden tüccarın hayatının anlatıldığı bu filmde Lazzoro’nun hikayesinin olağanüstülüğü dikkat çekmektedir. 

 9. Aşk Şimdi (Now Is Good)

(2012, Romantik/Drama)

  İsmine aldanıp sadece bir aşk hikayesi olarak düşündüğümüz bu filmde aslında daha farklı duyguların ön plana çıktığını görmekteyiz. Filmin finalinde yer alan şarkının, Ellie Goulding – I Know You Care olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz. 

 10. Zombi Ekspresi (Train to Busan)

(2016, Korku/Gerilim) 

  İlk bakıldığında sadece bir zombi filmi gibi duran bu film, en duygusal olanı olarak düşünebiliriz. İçerisinde birçok aile bağını içeren filmde, Busan’a gitmek için trene binen bir baba ve kızın bilinmeyen bir şekilde yayılan virüsle mücadele etmesini konu alıyor.

 11. Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaruno Haka) 

(1988, Savaş/Animasyon)

  Her kategoriden film önerdiğimiz listemizde bu yapıma yer vermemek olmazdı. Ilk bakıldığında basit bir anime film gibi duran bu yapım Akiyuki Nosaka’nın, II. Dünya Savaşı’nda açlıktan ölen kız kardeşinden özür dilemek amacıyla yazdığı Hotaru no Haka isimli kısmi otobiyografik romanından uyarlanmıştır.

 12. Deja Vu

(2006, Aksiyon/Bilim Kurgu) 

  Dar bir zaman aralığında olayların akışını değiştirebilmek için elinde bir tek fırsatı olan Ajan Carlin’nin olaylar döngüsü içinde geçen ve çok gelişmiş bir sistem sayesinde zamanda geriye gidişinin hikayesi anlatılmaktadır. 

 13. Cebimdeki Yabancı 

(2018, Gerilim/Komedi)

  Bir komedi/gerilim filmi olan bu yapımı günümüz koşulları düşünüldüğünde önermemek olmazdı. Telefonun/teknolojinin hayatımızda ne kadar büyük bir kapladığını, aslında birbirimizden sakladığımız gizli bir tarafımızın ve sırlarımızın olduğunu gördüğümüz bu filmde finalinde küçük çaplı bir şok yaşayabilirsiniz 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Evlerinize Gidip Tüm Kitaplarınızı Yakın:Neden Fahrenheit 451 Okumalıyız?

Kişiyi bilgiye ulaştıran her şeyin yakıldığı hatta bunları yakmanın bir zevk olduğu bir dünyada düşünmek ve okumak isteyenler bunun bedelini nasıl ödeyebilir? İyiliği ve güzelliği görmezden...