Irkçılığın ve Eşitsizliğin Hikayesi: Bülbülü Öldürmek | 26 Alıntı

Amerika’nın güneyinde yaşayan küçük Scout Finch’in gözünden ırkçılığı ve eşitsizliği anlatıldığı ve Harper Lee tarafından yazılan “Bülbülü Öldürmek” yayımlandığı tarihten bu yana tüm kitapseverlerin kalbinde özel bir yer edinmiştir. Aynı zamanda filmi de çekilen bu etkileyici roman Oscar ödülü kazanmıştır.

Yazarın Diğer Yazıları

The Crown’un 4. Sezonu Yayımlandı!

Netflix'in oldukça beğeni toplayan ve sevenleri tarafından yeni sezonu merakla beklenen "The Crown" 4. sezonu ile yayında!    http://www.youtube.com/watch?v=SohAlb-TRQs Senaryosunu Peter Morgan'ın kaleme aldığı, yapımcılığını ise Andy...

Joaquin Phoneix, Ridley Scott’ın Yeni Filmi Kitbag’de Napoleon’a Hayat Verecek!

Gladiator”, “Blade Runner”, “Hanibal” gibi birçok unutulmaz filme imza atan Ridey Scott geçtiğimiz günlerde yeni bir proje ile yeniden gündeme geldi. Başrollerini Matt Damon,...

Ratched Netflix’in En Çok İzlenen Dizisi Oldu!

Ratched yayımlandığı ilk ayında 48 milyon Netflix abonesi tarafından izlendi. Büyük ivme yakalayan yeni dizi Netflix’in 2020 yılında en çok izlenen dizisi oldu. Netflix resmi...

Black Mirror İncelemesi Bölüm 2: Nosedive

Black Mirror dizisi hayatımıza 2011 yılında girmiş ve aslında bundan 15-20 yıl sonraki dünyanın nasıl olacağı hakkında sinyaller de vermiştir. Dizi 5 sezondan oluşmaktadır. Her...
Kader Gürcüoğlu
Kader Gürcüoğlu
bilmekten çok öğrenmeyi kendine amaç edinmiş, biraz da fazlaca meraklı sıradan bir birey.

 1.“Okuma yetimi kaybetmekten korkuncaya dek, okumayı asla sevmedim. Soluk alıp vermeyi sevmez ki insan.” (sf,26)

2.“Bir insanı anlayabilmek için, o insanın baktığı açıdan bakmayı becerebilmelisin.” (sf,40)

3.”Sen bunu anlayamayacak kadar küçüksün, dedi ama bazen bir adamın elindeki İncil, babanın elindeki viski şişesinden daha tehlikeli olabilir.”(sf,59)

4.“Bazı adamlar vardır, o adamlar… Öbür dünyayla o kadar meşguldürler ki bu dünyada yaşamayı hiç bilmezler, şu sokağa bak, sonucu görürsün.”(sf,60)

5.“İnsanların başına ne geldiğini asla bilemeyiz. Kapalı kapılar ardında evlerde neler olup bittiğini, ne sırların gizlendiğini…”(sf,60)

6.“Sıfatları kaldırırsan geriye gerçekler kalır.”(sf,78)

7. “-Atticus, davayı kazanacak mıyız?”

- Advertisement -

    -Hayır, tatlım.

    -O zaman neden…

    -Daha başlamadan yüz yıl önce davayı kaybetmiş olmamız demek kazanmaya çalışmayacağımız anlamına gelmez.” dedi Atticus.” (sf,99)

8.  “Pantolon giydiğim sürece kibar bir hanım olamazdım: elbise giydiğim zaman bir şey yapamadığımı söyledim, o da pantolon giymeyi gerektiren şeyler yapmazsın, olur biter, dedi”(sf,105)

  1.  “İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.” (sf,117)
  2. “Başınızı dik tutun, yumruklarınızı da indirin. Kim size ne derse desin, sinirlerinize hâkim olun. Değişiklik olsun diye, kafanızla mücadele edin… Öğrenmeye dirense de kafa denen şey iyi bir şeydir.”(sf,124)
  1. “…ama başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.” (sf,135)

12.“-Getiremezsin beyaz çocuk buraya. Onların kendi kiliseleri var, bizim kendi. Bu bizim kilise, öyle değil mi; Bayan Cal?

-Tanrı aynı Tanrı, öyle değil mi?” (sf,150)

13.“Kendi kilisemde tanık olduğum gibi yine burada da bütün din adamlarının kadınların iffetsizliği öğretisini takıntı haline getirdiklerine tanık oldum.”(sf,154)

14.“Ayrıca insanlar kendilerinden daha çok şey bilen birini çevrelerde görmekten hoşlanmazlar. Sinirlenirler. Doğru konuşarak onları değiştiremezsin, kendileri öğrenmek istemelidir, onlar öğrenmek istemiyorlarsa bir şey yapamazsınız, ya çeneni kapar ya da onlar gibi konuşursun.”(sf,159)

15.“-Tutuklanmaktan mı korktun, yaptığın şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan mı?

     -Hayır, efem, yapmadığım şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan.”(sf,250)

16.”O kız, acımasız yoksulluğun ve cehaletin kurbanıdır…”(sf,256)

17.“Hepimiz biliyoruz ki, bazı insanların bize inandırmaya çalıştığı gibi insanlar eşit yaratılmamıştır. Bazıları ötekilerine göre daha zekidir, bazı insanlar doğuştan kazanılmış daha fazla olanağa sahiptir, bazı insanlar ötekilere göre daha fazla para kazanır, bazı kadınlar başka kadınlara göre daha iyi kek yapar… Bazı insanlar pek çok insanın normal kapsama alanı içine girmeyen yeteneklere sahiptir.”(sf,258)

18.”Scout”, dedi Atticus, ”zenci hayranı, ‘sümüklü’ gibi hiçbir anlamı olmayan deyimlerden biridir. Açıklaması çok zor; beş para etmez, cahil adamlar bir insanın zencileri kendilerinden üstün gördüğünü düşündükleri zaman söylerler bunu. Birini bayağı, çirkin bir etiketle yaftalamak isteyen bizim gibi bazı insanlar yüzünden bu deyim dilimize girdi.” (sf,264)

19.”Bu dünyada bazı insanlar bazı sevimsiz işleri bizim yerimize yapmak için doğmuştur.”(sf,271

20.”Galiba ben büyüyünce soytarı olacağım,” dedi Dill.

     Jem’le ikimiz yürümeyi bıraktık.

     “Evet, efendim, bir soytarı,” dedi “Dünyada başka insanlar için yapabileceğim hiçbir şey yok,     gülmekten başka, işte bende bu yüzden bir sirke katılıp gülmekten öleceğim.”

   “Ters söylüyorsun, Dill,” dedi Jem. “Soytarılar kederlidir, insanlar onlara gülerler.” (sf,272)

21. “…beyaz bir adam siyah bir adamı aldattığı zaman, o beyaz adam kim olursa olsun, ne kadar zengin olursa olsun, ne kadar iyi bir aileden gelirse gelsin, beş para etmezin tekdir.”(sf,278)

22.“-Bak ama Jem, bana kalırsa tek bir tür insan var. İnsanların hepsi insan.

      – Yalnızca tek tür insan varsa, o zaman neden hiç geçinemiyorlar? Hepsi birbirine benziyorsa, niçin özel bir çaba harcayarak birbirlerini aşağılıyorlar, Scout…”   ”(sf,286)

  1. “Bu kasabada oyunu kurallarına göre oynamanın Yalnızca Beyazlar İçindir damgasını taşımadığına inanan bir avuç insan; adil yargılanma hakkının yalnız bizlere değil herkese ait olduğuna inanan bir avuç insan; bir zenciye baktıkları zaman, Tanrı bana acımasaydı ben de onun gibi olabilirdim, diye düşünecek kadar alçakgönüllü olan bir avuç insan…”(sf,298)
  2. “İnsanların çok tuhaf yaratıklar olduğu sonucuna varmayıp da ne yapabilirdim? Onları düşünmekten vazgeçtim, düşünmek zorunda kalıncaya kadar düşünmedim.” (sf,307)

25. “İnsanlar en tuhaf koşullarda bile her şeyi gündelik hayatta alıştıkları biçimde yapıyorlar.”(sf,345)

26.“İnsanların çoğu iyidir, Scout, yeter ki sen onları bir gün gör.”(sf,355)

                       

Bülbülü Öldürmek, Sel Yayıncılık,Eylül 2014

 

 

 

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...

2021 Grammy Adayları Belli Oldu

Müzik dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Grammy için geri sayım başladı. Önümüzdeki yıl 63. kez düzenlenecek olan Grammy ödüllerine Beyoncé 9 adaylıkla...

Annem Hakkında Her Şey: Aile Kavramına Bakış

1999 yılında vizyona giren film, izleyiciye farklı bakış açıları ve sorgulama alanları açmıştır. Pedro Almodóvar'a  En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Cannes Festivali'nde En...

Kadınca Bilmeyişlerin Tek Adı: Tante Rosa

     "Nerede olursa olsun, kadınları birbirine ortak eden tek bir şey vardır: Hayat!" 1966-1968 yılları arasında Dost dergisinde yayımlanan Tante Rosa, sonraki yıllarda kitap...