Görülmesi Gereken Yerler: 5 Tarihi Tren Garı

Sanayi Devrimi ile başlayan demiryolu sektörü, ülkemiz sınırlarına ilk kez Osmanlı Dönemi ile giriş yapmıştır. 1860 yılında ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın güzergahının yapılması ile birlikte demiryolu tarihi, ülkemiz için başlamış oldu. Demiryolu hatlarının yanısıra tren istasyonları, mimarisi ve tarihiyle birlikte sektörün en ilgi çekici noktalarından biri olmayı başardı. Zaman zaman restore edilse de Avrupai esintilerini kaybetmeyen ve mimarisiyle dünyayı etkileyebilen ülkemizdeki bu tarihi tren garlarını görmeye ne dersiniz?

1. Haydarpaşa Garı – İstanbulAz Çok Ekoloji Kültür Sanat Gezi Kitap Rehber, Hastane, Hastane ...

Tren garı denilince ilk olarak akla gelen Haydarpaşa Garı, Kadıköy Belediyesi bünyesinde bulunmaktadır. 1903 yılında yapımı tamamlanan ve demiryolu hizmetine sunulan gar, Alman mimarisini güçlü örneklerinden biridir. Garda, bir dönem TCDD sembolü haline gelen Barok tarzı bir saat bulunmaktadır. Binanın kuzey cephesi yolcu peronlarına bakarken, güney cephesi ise tamamen denize dönüktür. Bu da Haydarpaşa Garı‘na eşsiz manzaralar sunmaktadır.

 

2. Alsancak Garı – İzmir

Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ

- Advertisement -

İzmir’in en eski 2. garı olma özelliğine sahip olan Alsancak Garı, 1858 yılında yapılmaya başlanmış ve 1861 yılında hizmete başlamıştır. Konak ilçesinde yer alan bu gar, ülkemizde yapılan ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın demiryolu hattının İzmir’deki başlangıç noktasında bulunur. Binada aynı zamanda İzmir’deki ilk saat kulesi de yer almaktadır. Yüksek tavanları, geç dönem Osmanlı mimarisi ve vitralleri ile de turistik olarak önem kazanmıştır.

3. Sirkeci Garı – İstanbul

TCDD, tarihi Sirkeci Garı'nı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ...

1890 yılında yapılan ve mimarisiyle Avrupa’ya örnek olan Sirkeci Garı, ülkemizde en çok ziyaret edilen garlardan biridir. Kubbe şeklindeki tavanları, büyük ve renkli klasik süslemeleri ve saat kuleleriyle Osmanlı mimarisini net olarak görebileceğiniz Sirkeci Garı, 2. Abdülhamid döneminde inşa edilmiştir.

4. Basmane Garı – İzmir

Basmane tren garı – Rail Turkey Tr

1876 yılında yapılan Basmane Garı, Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından klasist tarza uygun olarak tasarlanmıştır. 1922 Büyük İzmir Yangını’nda büyük hasar alsa da TCDD’nin kurulmasıyla onarımı yapılmış ve hizmete açılmıştır. Endüstri Devriminin izlerini de barındıran Basmane Garı, Konak ilçesinde bulunmaktadır.

5. Gazi Tren İstasyonu – Ankara

Gazi Tren İstasyonu - Vikipedi

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bulunan Gazi Tren Garı, 1926 yılında hizmete girmiştir. Ülkemizin önemli mimarlarından olan Burhanettin Tamcı‘nın projelendirdiği gar Milli Mimari Rönesansı tarzında yapılmıştır ve ulusal mimarlık döneminin ilk örneği olma özelliğini taşır. Geleneksel motiflerle göz dolduran tasarımında Kütahya çinileri kullanılmış olup görsel güzelliğiyle de ön plana çıkmaktadır.

Kaynakça:

Türkiye’nin Tarihi İstasyonları

Haydarpaşa Garı

www.wikipedia.com

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...