Efsanevi Eser Hababam Sınıfı İncelemesi

Yazarın Diğer Yazıları

Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları Işığında “Yürümek” – Sevgi Soysal

"Yürümek, dönüp arkaya bakmamak..." Sevgi Soysal'ın 1970 yılında kaleme almış olduğu Yürümek romanı; Türk edebiyatında o zamana kadar çokça rastlanmayan konulara değinen özgün bir eserdir....

Nazım Hikmet ve Yahya Kemal’i Buluşturan Kadın

Nazım Hikmet' in annesi olan ve oldukça varlıklı aileden gelen bu kadın, Celile Hanım. Güzelliği dillere destandır ve eşinden anlaşmazlık dolayısıyla ayrılır. O sıralarda...

Oğuz Atay’ın Başyapıtı Tutunamayanlar İncelemesi

Yaşadığı dönemde ilgi görmemiş, anlaşılamamış, aksine hep "ötekileştirilmiş" ve "tutunamamış" bir adamdan söz edeceğiz birazdan. Öyle ki şu anda adını duyduğumuzda ona ait olduğundan...

Yusuf Atılgan – Canistan’da İktidar Olgusu

Yusuf Atılgan, 1950 sonrası Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Türk romanının pek çok bakımdan özgün ve çok tanınmış eserleri olan Aylak Adam ve...
Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Zaman geçse de bazı şeyler hiç eskimez. Bazen anılar, bazen takvim yaprakları bazen de bazı eserler. Eski Türk filmlerinin belki de en güzeli diyebileceğimiz Hababam Sınıfı, Yeşilçamın göz bebeği olarak yıllardır birçok kişinin eğlenerek izlediği filmler arasındadır. Rıfat Ilgaz’ın kaleminden dökülen Hababam Sınıfı, bir sınıftan daha çok lisedeki arkadaşlığın en güzel göstergesidir. Kimilerine göre eğitimin yok oluşunu kahkahalar ile güldüren film/kitap olsa da onlar geçmişimizin en güzel öğrencileridir. Belki eserde başarılı öğrenci karakterinde değillerdi; lakin geçmişten günümüze nam salarak ünleri ile tarihe isimlerini kazıdılar. Kel Mahmut, İnek Şaban, Güdük Necmi, Hafize Ana, Tulum Hayri, Domdom Ali, Hayta İsmail, Damat Ferit, Bacaksız, Badi Ekrem ve diğerleri…  Altın yürekleri ile zaman zaman bizleri güldürdü, eğlendirdi, hüzünlendirdi ve daha birçok duygu ile bizleri geçmişe hasretlendirdi. Rıfat Ilgaz’ın yazdığı Hababam eseri zamanla uyarlanarak yeni nesil Hababamı ortaya çıkarmıştır. Yeni nesil Hababamda; Şafak Sezer, Mehmet Ali Erbil, Cengiz Küçükayvaz, Melih Ekener, Mehmet Ali Alabora ve daha birçok usta oyuncununda bu projede yer alarak güzel bir çalışma ortaya koysa da Yeşilçam Hababamın gönüllerdeki yeri her daim ayrıdır.

Hababam sınıfı 39 mevcudu ile görüşünüze hazırdır hocam…

BİR EFSANENİN DOĞUŞU

1975 yılında çekilmeye başlayan film, ilk çekimin ilgi görmesi ve diğer serilerin çekimi ile eski Türk filmleri arasında adeta bayrak tutuyor. Hababam Sınıfı hikayesinin geçtiği Özel Çamlıca Lisesi olarak filmde yer alan mekan aslında bir okul değil. Üsküdar’da Validebağ Korusu içerisinde bulunan Adile Sultan Kasrı film için mekan olarak kullanılmıştır. Filmin ilk yönetmeni olan Ertem Eğilmez’in oyunu öyle güzel uyarlamış ki oyuncular, filmin çekildiği yer, olay örgüsü adeta bir sanat eserinden çok şaheser. Öyle güzel yapılmış ki film birçok öğrencinin hayalini süsleyen bir sınıf olmuş, hiçbir sınıf bir Hababam olamaz aslında zaten bir daha Hababam gibi bir sınıfta doğmaz.

O zamanlar oyuncu toplamak amacıyla gazeteye ilan verildi ve ilan sonrası filme alınan oyuncular Ertem Eğilmez’in başarılı dokunuşlarıyla ün kazanarak beyaz perdede adımlarına devam ettiler. Bazı Hababam filmlerinin Kartal Tibet’in de yönetmenliğini yaptığı o meşhur sınıf bir dostluk, yoldaşlık ve kardeşliğin simgesiydi. Hababam her ne kadar haylaz ve yaramaz olsa da en zor zamanınların da dahi omuz omuza vermiş bir sınıfın öyküsüdür. İçlerinde, iyilik ve güzellik bulunan bu öğrenciler birçok öğrenciye de örnek olmuştur.

Hababam güm güm güm…

- Advertisement -

İZ BIRAKANLAR

İnek Şaban: Eski Türk filmlerinin usta oyuncusu Kemal Sunal oynadığı birçok filmde “İnek Şaban” ismiyle seyircilerle buluşmaktadır. Samimiyeti ile gönüllerde yer alan oyuncu Hababam sınıfı ile şaban hikayesine adım attı. Arkadaşlarının sevilen dostu, öğretmenlerin yaka sirktiği bu eserde saf ve komik rolü üstlenen Kemal Sunal arkadaşları arasında ne kadar komedi konusu olsa da kendi de arkadaşlarından aşağı kalır değil. Kurnaz ve akıllıdır, tam olarak bir neşe kaynağıdır. Tosun paşa filmi ile Şaban, ineklikten kurtuldu evin hizmetçisiyken bir anda kurtarıcısı oldu. süt kardeşlerde arkadaş için çiğ tavuk yiyecek kadar da içten biriydi. kapıcılar kralında adı Seyit olmasına rağmen o her zamanki tanıdığımız bildiğimiz Şabandı. Herkesin beğenerek izlediği Şaban filmleri, Gurbetçi Şaban filmiyle sona erdi. Kemal Sunal dürüsttü, sempatikti ve aramızdan biriydi büyük usta Kemal Sunal konuşmadan bile bizleri güldürebilen ender insanlardandı. Uçak fobisi olduğu bilinen ve hayatında daha önce hiç uçağa binmeyen Sunal, oynayacağı son film “Balalayka’nın 3 Temmuz 2000’de filmin çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalp krizi geçirerek, hayatını kaybetti. Ailesine bıraktığı en büyük miras ise Tiyatro oldu.

Güdük Necmi: Halit Akçatepe’nin canlandırdığı Güdük Necmi karakteri şabanın en yakın arkadaşı olarak rol almaktadır. Zaman zaman film icabı birbiriyle şakalaşan ikili gerçek hayatta da çok sıkı iki dosttu. Modern Hababam sınıfı serisinin ”Hababam Sınıfı Merhaba” filminde de rol alan Akçatepe, Güdük Necmi Hababam’a geri döndü olarak gündeme düştü. 31 Mart 2017 tarihinde istanbul’da kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kel Mahmut: Münir Özkul’un canlandırdığı Hababam’dan yaka sirken Mahmut Hoca aslında ne kadar sıkı ve disiplinli bir hoca olsa da bir o kadar da Hababam’ın üstesinden gelen tek hocadır öğrencilerine bağlı olan Mahmut Hoca öğrencilerine yapılan her haksızlığa karşı gelip Hababam’ın en büyük destekçisi olmuştur. Tabii Hababam için de Mahmut hocanın yeri ayrıdır.

Domdom Ali: Domdom Ali’yi canlandıran Feridun Şavlı, Hababam’ın şişman ve sempatik yüzü olarak ekranlara yansıdı. Film gereği her defasında Güdük Necmi ile durup dururken tartışırlar. Sınıfın önde gelen yüzlerinden Tulum Hayri ile birlikte sınıfın en kilolu kişilerindendir. Bir trafik kazası geçirmiş ve kolunu kaybetmiş, birkaç yıl sonra da kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.

Hafize Ana: Adile Naşit’in canlandırdığı Hafize Ana rolü Hababamın annesi olarak filmde yerini alır. Zaman zaman Hababam’ın haylazlıklarına suç ortaklığı yapan Hafize Ana çocuklara verdiği değerle birlikte çoğu zaman öğrencilerin sırdaşı olarak onlara hem anne hem de babalık yapmıştır oynadığı rollerdeki başarılarından dolayı 1985 yılında Yılın Annesi seçilmiştir. 11 Aralık 1987 yılında kalın bağırsak kanserinden hayatını kaybetmiştir.

Hayta İsmail: Hayta İsmail karakterini canlandıran Ahmet Arman gerçekte müzisyendir ve kaderin yollarını Hababam ile kesiştirmesi ile birlikte oyunculuğa giriş yapmıştır. Hababam Sınıfı Uyanıyor, filminde Hayta İsmail’in askerden geldiği sahnede aslında gerçekten askerden izine geldiği dönemdir ve arkadaşlarını özlediğinden seti ziyarete gelmiştir.

Badi Ekrem: Şener Şen’in oynadığı birçok film arasında Hababam da bulunmaktadır. Badi Ekrem karakterini canlandıran Şener Şen, oyunda spor hocasıdır ve Kemal Sunal ile birlikte oynadığı ilk projedir.

Tulum Hayri: Sınıfın önde gelen kişilerinden olan Tulum Hayri sınıfta sözü dinlenen karakterdir. Domdom Ali’yle birlikte sınıfın en kilolu kişilerindendir. Bu rolü Cem Gürdap canlandırmıştır.

Damat Ferit: Karizması ve sempatikliğinden dolayı aldığı “Damat” takma adıyla görünen Ferit, Güdük Necmi ve İnek Şabanın yakın arkadaşıdır bu karakteri ünlü oyuncu Tarık Akan canlandırmıştır.

Bacaksız: Tuncay Akça Hababam filminde bacaksız rolünü üstlenmiştir. Genelde Hababam sınıfını kahkahası ile kızdıran küçük öğrencidir.

Aç kapıyı Veysel efendi Hababam geldi…

GERİYE KALANLAR

Geçmişten günümüze büyük şanı ile namı devam eden Hababamdan bizlere geriye kalan bol kahkahalı unutulmayacak eserlerdir. Eşi benzeri bulunmayan bu sınıfı hiçbir zaman unutmayacağız. Böyle bir kadronun bir daha var olamayacağı gerçeği de oldukça üzücüdür. Günümüz ve gelecekteki oyunculara ışık tutacak bu usta kadronun her daim kalplerde ayrı bir yere sahip olacağına inanıyorum.

Filmin çekildiği Adile Sultan Kasrının bir odası Hababam Sınıfı anısına Müzeye çevrilmiştir.

Geçmiş,Günümüz ve Geleceğin en güzel eseri

Güle güle Hababam seni unutmayacağiz…

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Annem Hakkında Her Şey: Aile Kavramına Bakış

1999 yılında vizyona giren film, izleyiciye farklı bakış açıları ve sorgulama alanları açmıştır. Pedro Almodóvar'a  En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Cannes Festivali'nde En...

Kadınca Bilmeyişlerin Tek Adı: Tante Rosa

     "Nerede olursa olsun, kadınları birbirine ortak eden tek bir şey vardır: Hayat!" 1966-1968 yılları arasında Dost dergisinde yayımlanan Tante Rosa, sonraki yıllarda kitap...

Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları Işığında “Yürümek” – Sevgi Soysal

"Yürümek, dönüp arkaya bakmamak..." Sevgi Soysal'ın 1970 yılında kaleme almış olduğu Yürümek romanı; Türk edebiyatında o zamana kadar çokça rastlanmayan konulara değinen özgün bir eserdir....

Aydınlığı Bir Ucundan Olsa Bile Gören Kadın: Sevgi Soysal

"Hayat bir denizdir, yüzme bilmeyen boğulur." "Korkma, aydınlığı bir ucundan da olsa görenlerin işi değil korkmak." Sadece yarından konuşmak isteyen; kuru dallardan, kurumaya yüz tutmuş öz...

Dogma 95: Breaking The Waves

Dogma 95 Nedir ?  Lars Von Trier ve Thomas Vinterberg tarafından başlatılmış bir film yapım hareketidir. Hollywood sistemine karşı olan, sinema sanatında hikaye anlatım tarzının...