Zülfü Livaneli’den İçimizi Isıtacak Şarkılar

Ömer Zülfü Livanelioğlu. Hayat görüşüyle, yönettiği film, söylediği şarkılar, yazdığı kitaplarla tam bir ikon. Her bir maharetini, sevenine aktarmak istediği tek bir bakışı bile sayfalarca yazmak ister insan fakat bugünlük içimizi ısıtacak şarkılarından birkaçını görmekle yetineceğiz. Ondan önce müzik geçmişini de biraz incelemek istedik. 

Müziğe girişi eniştesinden öğrendiği bağlama ile başlıyor, tabii ABD Fairfax Konservatuar’ından mezun olduğunu da eklemek gerek. Siyasi görüşü yüzünden cezaevine girmesiyle de yarıda kalan bir kariyer söz konusu tabii. Hapse girmesinin 1 yıl sonrasında İsveç’e kaçmış. Bir süre yurtdışında kalan sanatçı 1 yıl Stockholm’da müzik eğitimi aldıktan sonra 1973 yılıyla ilk albümü olan “Chants Revolutionnaires Turcs”u Belçika’da çıkarıyor; ve müziği müzik olmaktan çıkarıp felsefeye harmanlayan bir sürecin ilk adımını gördük.  

Kariyerine adımını albümüyle atmış olan Livaneli, iki albüm sonra “Nazım Türküsü”nü çıkarmış. Albümün tamamı Nazım Hikmet’in şiirlerinin beste halinden oluşuyor. Aşağıda önerdiğim şarkılarda bu albümden birkaç parça göreceğiz. 

Zülfü Livaneli Albümleri 

 1. Chants Revolutionnaires Turcs 
 2. Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz 
 3. Merhaba 
 4. Nazım Türküsü 
 5. 1978-Otobüs(Sdt.) 
 6. Alamanya Beyleri 
 7. Atlının Türküsü 
 8. Günlerimiz 
 9. İnce Memet Türküsü 
 10. Livaneli Söylüyor 
 11. Yol (Sdt.) 
 12. 1983-Eine Auswahl 
 13. Ada 
 14. İstanbul Konseri 
 15. Güneş Topla Benim İçin 
 16. Zor Yıllar 
 17. Gökyüzü Herkesindir 
 18. Film Müzikleri 
 19. Crossroads 
 20. Saat 4 Yoksun 
 21. Neylersin 
 22. Janus 
 23. Yangın Yeri 
 24. Livaneli & Theodorakis: Birlikte 
 25. London Symphony OrchPlays Livaneli 
 26. Unutulmayanlar 
 27. Nazım Türküsü (Tekrar Albümü) 

 

10 Altın Şarkı

Gün Olur 

- Advertisement -

İlk şarkı bizzat yazar önerisi olsun istedim. Şiiri ayrı sevilen, üstüne ezgileriyle bambaşka bir dünya yaratan “Gün Olur”; Orhan Veli Kanık’ın yine aynı isimli şiirinin Livaneli yorumuyla beste hali ve Ada albümünden bir parça.  

“Gün olur, alır başımı giderim,
Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda.
Şu ada senin, bu ada benim,
Yelkovan kuşlarının peşi sıra.” 

Karlı Kayın Ormanı 

Yukarda bahsettiğim “Nazım Türküsü” albümünden ilk önerim Karlı Kayın Ormanı. Canlı performansları da kayıt versiyonu kadar büyüleyici. 

“Memleket mi, yıldızlar mı,
Gençliğim mi daha uzak?
Kayınların arasında
Bir pencere, sarı, sıcak.” 

Köşeyi Dönenlerin Şarkısı 

Günlerimiz isimli albümünden tam sanatçının çizgisinde olduğunu düşündüğüm bir parça. Günlerimiz isimli albümde yer alıyor. 

“Bir gün el uzattınız mı
Bir insana karşılıksız
Hiç güzellik tattınız mı
Kadeh kadeh satır satır” 

Merhaba 

Merhaba şarkısı bu içeriğin altın şarkısı değerinde. İnsanın içine yaşama hevesi ve insanlık aşılayan, konserlerinde hatırı sayılır kalabalıkları çatısında toplayan ve sanatçının nazarımca en sevilen şarkısı. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz albümünde parçayı bulabilirsiniz. 

“Alınacak Anadolu’nun öcü
Yerde kalmayacak çekilen acı
Açıldı geliyor şafağın ucu
Şu doğdu doğacak güne merhaba” 

Eski Tüfek 

Bu parça diğerlerinden sardığı hava bakımından biraz sıyrılıyor. Burada hayatı doğal süreçte savrulmakta olan bir insanın kederini görmekteyiz daha çok. Hoş geldin Bebek albümünde ilk defa dinlemiştik. 

“Bir insan ömrünü neye vermeli
Para mı onur mu kaç dikenli yol
Ağacın köküne inmek mi yoksa
Çırpınıp duruyor yaprak dediğin” 

Ayrıca 

Yukardaki parçalardan “altın” şeklinde bahsettik fakat yazdığı kitapları ve yönettiği filmlerinin de bu yakıştırmadan aşağı kalır yanı yok. 

Yazarın “Mutluluk”, “Serenad”, “Huzursuzluk” kitapları şahsi tavsiyem ve en sevdiğim kitaplar listemde olan kitaplardır. Bunun yanında “Veda” filminin hem senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenmiş, kalitesinden şaşmamış ve Yaşar Kemal’in aynı isimli romanından uyarlama “Yer Demir Gök Bakır”ı yönetmiş, Yol filminin ve kendi kitabından uyarlanan “Mutluluk” filmleri için müzikler yapmıştır. 

Kaynakça 

https://www.timeturk.com/zulfu-livaneli/biyografi-810741 

https://www.youtube.com/channel/UCaYxabp3jAxb8c6i-ocJJyw 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...