Zeynep Tutak, 10 Yaşında, Gökkuşağına Çıkmak İsteyen Çocuk Hikayesi

  Gökkuşağı, alkım ya da alaimisema, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır.

  Pınar da gökkuşağını çok severdi. Bir gün Pınar yine pencereden dışarıya doğru bakıyordu ve bir de ne görsün… Pınar yağmuru çok severdi. Daha doğrusu Pınar yağmurdan sonra çıkan gökkuşağını çok severdi. Her gün gökkuşağına nasıl çıkacağını düşünürdü. Ama bir türlü bulamazdı. Ve düşünürken aklına annesine danışmak geldi. Annesi salonda kitap okuyordu. Pınar, annesine: “Anne ben gökkuşağına gitmek istiyorum.” dedi. Annesi de biliyordu kızının gökkuşağını çok sevdiğini. Ve annesi de bir çözüm yolu aradı ama tabii ki Pınar’ın nasıl uçup da gökkuşağına gidebilmesinin yolunu değil. Çünkü Pınar istese de uçamazdı. Annesi daha gerçekçi bir çözüm yolu bulmuştu. Ama bunu Pınar’a söylemedi. Sürpriz yapacaktı. Annesi ayağa kalktı ve Pınar’ın odasına girdi. Pınar, annesinin çözüm yolu bulduğunu bilmiyordu. Ve annesinin ardından Pınar da odasına girdi. Annesi duvarın olduğu tarafa renk renk boyalar koymuştu. Pınar, annesinin hâlâ ne yapacağını anlamamıştı. Annesine: “Anne, bu boyalarla ne yapacağız?” diye sordu. Annesi de: “Kızım, sen demiyor muydun, keşke gökkuşağına uçabilsem, ben de gökkuşağındaki renklerden biri olabilsem…” diye. Pınar: “Evet, diyordum.” diye ekledi. Annesi, Pınar’ın hâlâ ne yapacaklarını anlamayınca, annesi açıkladı: “Kızım, odanın duvarını gökkuşağı renklerine boyayacağız.” dedi. Pınar çok sevinmişti. Bunu duyunca hemen başlamak istedi. Annesi, Pınar’a: “Kızım gökkuşağında hangi renkler vardır? Bir bilgi yoklaması yapalım.” dedi. Pınar tabii ki biliyordu. Ve hemen cevap verdi: “Anneciğim gökkuşağında yedi renk vardır. Renkleri şunlardır: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşedir.” dedi. İnternetten araştırdığı için biliyordu bilgileri. Annesi: “Aferin.”dedi ve duvarı boyamaya başladılar. Pınar hem bir yandan şarkı söylüyor hem de bir yandan duvarını boyuyordu. Birkaç şarkıdan sonra duvarı boyamayı bitirmişlerdi. Duvar çok güzel olmuştu. Pınar kendilerini alkışladı.

  Pınar artık her gün duvarına bakıyor ve kendini gökkuşağındaki renklerden biri olarak görüyordu. Ve renklerin üstünde kayıyor, artık renklerle arkadaş bile olmuştu. Unutmayın, imkânsız hayal yoktur. Sadece çabalamak gerekir.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...