Zamanda Edebi Bir Seyahat: Derde Deva Randevu

Derde Deva Randevu, henüz 2019 Şubatında raflarda yerini almış dolu dolu bir kitap. Aslında ona yalnızca kitap demek haksızlık olacaktır. Çünkü bu sayfalar adeta, geçmişe yapılan harikulade bir yolculuk! Yayın macerası Ot Dergi’de başlamış olan Derde Deva Randevu, aramızdan ayrılmış olan 11 yazar ile yapılan edebi sohbetlerden oluşuyor. Kitabın içeriği Murat Menteş’e, çizimleri ise Hakan Karataş’a ait.
Murat Menteş bu farklı 11 yazarla sohbetini koyulaştırırken hem heyecanlanıyor, hem diyalog ve çizimlerin uyumlu mizahına kapılıp gülüyor, hem de bu bilgi hazinesinden daha fazla yararlanabilmek için notlar alıyorsunuz. Menteş kimi zaman mahpushanede, bir trende ya da kanlı bir savaşın tam orta yerinde rastlıyor kıymetli yazarlara. Yazarların oldukça doğal, dostane bir tavrı var. Kitaplarından ve başka kaynaklardan özenle toplanan bu dâhiyane cümleler, Menteş’in sorduğu sorularla iyice pekişiyor. Hatta Murat Menteş, yazarlara cesur sorular yönelttiğinde, “Acaba bu diyaloglar gerçek olsaydı yazarlar nasıl tepki verirdi?” diye düşünmeden edemiyorsunuz!
Hakan Karataş’ın çizimlerine değinmezsem olmaz. Yazarların yüz ifadeleri, mimikleri, hareketleri bize görsel bir şölen sunuyor. Karataş bununla alakalı şöyle diyor: “Hiçbir figürü poz verir gibi göstermemeye özendim. Doğal hareketleri, duruşları, ifadeleri yakalamaya, yansıtmaya çalıştım.”
Murat Menteş ise kitabın amacını şu şekilde değerlendiriyor: “Yazarları ve eserlerini genel hatlarıyla tanıtmak; tecrübeli okura hatırlatmalarda bulunmak; yolun başındaki okurlara kılavuzluk etmek…”
Peki, kitapta derin konuları irdelediğimiz bu yazarlar kimlerden oluşuyor; bir bakalım: Dostoyevski, Nietzsche, Orhan Veli, Neşet Ertaş, Bukowski, Farabi, Shakespeare, Agatha Christie, Hacı Bektaş-ı Veli, Hüseyin Rahmi ve Kurt Vonnegut!
Birbirinden tamamen farklı, isimlerini edebiyat tarihine yazdırmış bu 11 üstat size yol gösterecek ve tecrübelerini akıcı bir sohbetle aktaracak. Size de yolunuzu bulup seçmek ve bu sihirli sayfaların tadını çıkarmak kalıyor. Ayrıca Murat Menteş ve Hakan Karataş kitabın devamının geleceğini de müjdeliyor, aktarmış olalım.
Derde Deva Randevu’nun dertlere deva olduğu aşikâr, en azından bir nebze…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...