Yunus Nadi Ödülleri 2019

Yunus Nadi (Abalıoğlu) Kimdir? 

Yunus Nadi; 1879, Fethiye doğumlu Türk gazeteci ve siyasetçidir. II. Abdülhamid döneminde, öğrencilik yıllarında başladığı gazeteciliği Yeni Gün Gazetesi’ni ve ardından Cumhuriyet Gazetesi’ni çıkararak ömür boyu sürdürmüştür. Pek çok farklı gazetede yazar, başyazar olarak çalışan Yunus Nadi, 1911’de Aydın milletvekili seçilerek parlamentoya girmiştir. Mustafa Kemal’in başlattığı bağımsızlık savaşına 1918’de kurduğu Yeni Gün Gazetesi ile destek veren Yunus Nadi, 1920 yılında Muğla milletvekili seçilerek TBMM’nin altıncı seçim dönemine kadar bu görevinde kaldı. Ününü gazeteci olarak kazanan Yunus Nadi’nin 1924 yılında kurduğu Cumhuriyet Gazetesi halen varlığını sürdürmektedir.

1945 yılında vefat eden Yunus Nadi anısına Cumhuriyet Gazetesi tarafından her yıl Yunus Nadi Ödülleri düzenlenmektedir.

Türkiye’de sanat alanında verilmeye başlanan ilk ödül olma özelliği taşıyan Yunus Nadi Ödülleri bu yıl  74’üncü kez sahiplerini buldu. Bu yıl toplam altı dalda dokuz isme ödül verilecek olan tören;  18 Ekim 2019 Cuma günü saat 20.00’de, Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Ödül töreni öncesinde, saat 19.00’da Denizhan Özer’in küratörlüğünü üstlendiği ve Cumhuriyet Vakfı’nın yararına düzenlenen “74’üncü Yıl Resim Sergisi”nin açılışı yapılacak.

- Advertisement -

Bu yıl şiir, öykü, roman, sosyal birimler araştırması, karikatür ve fotoğraf olmak üzere 6 dalda 9 ödül verilen yapıtlar için toplam 495 yapıtın incelemesi yapıldı.

Şiir 

 “Şiir” dalında Ataol Behramoğlu, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan, Turgay Fişekçi ve Eray Canberk’ten oluşan seçici kurulu, ödülün “İlhan’ın Paltosu Kanlı” adlı yapıtı ile Âba Müslim Çelik ve “Kırgın Karnaval” yapıtı ile Hakan Savlı arasında paylaştırılmasını kararlaştırdı.

 Öykü

“Öykü” dalında, Hikmet Altınkaynak, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Murat Yalçın’dan oluşan seçici kurul da ödülü “Poz” adlı kitabıyla Banu Özyürek ve “Gülsün, Agavni. Zilha” adlı kitabıyla Tomris Alpay arasında paylaştırdı.

Roman 

“Roman” dalında, Adnan Binyazar, İrfan Yalçın, Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu Büke ve Zeynep Aliye’den oluşan seçici kurul ödülün “Işık Ülkesinden” adlı kitabı ile Zeynep Göğüş’e verilmesine karar verdi.

Sosyal Bilimler Araştırması 

Seçici kurulu Prof. Dr. Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Ahmet Mumcu ve Doç. Dr. Deniz Yıldırım’dan oluşan “Sosyal Bilimler Araştırması” dalında ödülün sahipleri ise “Yeni Osmanlıcılık-Hınç, Nostalji, Narsisizm” adlı araştırma dosyasıyla Nagehan Tokdoğan ve “Fatih-Başakşehir, Muhafazakâr Mahallede İktidar ve Dönüşen Habitus” adlı araştırma dosyasıyla İrfan Özet oldu.

Karikatür  

Seçici kurulu Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut ve Murat Sayın’dan oluşan “Karikatür” dalındaki ödül Fethi Gürcan Mermertaş’ın yapıtına verildi.

Fotoğraf 

İsa Çelik, Coşkun Aral, Garbis Özatay, İbrahim Yıldız ve Dr. Ersin Turan’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlenen “Fotoğraf” dalındaki ödülün sahibi de Murat Ayneli oldu.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...