Yönetmen Sineması: Semih Kaplanoğlu Yusuf Üçlemesine Kısa Bir Bakış

Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren sinemada yeni bir dönem başlıyor.

Türk Sineması tarihçilerine göre: Yavuz Turgul’un Eşkiya filminden sonraki döneme ”Yeni Türk Sineması” adı veriliyor. Türk Sineması, bu dönemde ”Yönetmen Ağırlıklı” bir sinemaya adım atıyor. Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demir Kumuz bu dönemde film yapmaya başlıyor. Yönetmen, yönetmen sinemasının geliştiği bu dönemde Nuri Bilge Ceylan’ın, Cannes Film Festivalinde ödül alması, sinema pazarı oluşturuyor ve sinemanın devamlılığını sağlıyor. Bu pazarlar sayesinde Türk Sinemasının demokratikleştiği görülüyor.

Yeni Türk Sineması, varlığını Yeşilçam sinemasına borçlu olmakla beraber, birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Popüler filmlerin izlenilmeye başlanması (Maskeli Beşler), Kadın yönetmenlerin film yapmaya başlaması gibi yenilikler gerçekleşiyor.

Yeni Türk Sineması, 2008/2009 yıllarına kadar çok fazla seyirciye ulaşamıyor. Türk filmlerini izleyen seyirci sayısı ancak bu yıllarda istenilen rakamlara ulaşıyor.

- Advertisement -

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, Yeni Türk Sinemasının önemli isimlerinden birisidir. Kaplanoğlu, sinemasında ”gerçeklik ve maneviyat” üzerinde durduğunu, bu iki unsurun birbirinden ayrılmaması gerektiğini verdiği röportajlarda dile getiriyor. Ayrıca Kaplanoğlu sinemasında, sıkça dinsel motiflere yer veriyor.

Semih Kaplanoğlu, filmlerinde mekan tercihleriyle de adından sıkça söz ettiriyor. İzleyicilerine, Yusuf Üçlemesinde İzmir Tire’nin doğal güzelliklerini olduğu gibi aktarması, mekan seçiminde ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

 

Semih Kaplanoğlu Yumurta (2007)

Sinopsis: Yusuf, annesinin ölüm haberi üzerine uzun yıllardır gitmediği kasabasına geri döner. Annesinin evinde uzaktan akrabası olan Ayla onu beklemektedir. Ayla, Yusuf’un annesinin ölmeden önce adadığı adağı yerine getirmesini ister. Yusuf, çıktığı bu yolculukta eski günlerine doğru yolculuk eder.

Kaplanoğlu,Yumurta filminde Yusuf karakterinin iç dünyasını yalın bir anlatım ve derin bir görsellikle izleyiciye sunmuştur.

Semih Kaplanoğlu Süt (2008)

Süt, Yusuf Üçlemesinin ikinci filmidir.

Sinopsis: Yusuf, annesi ile birlikte yaşadıkları kasabada süt satarak geçinmeye çalışır. Yusuf, şiir yazmakta olan genç bir çocuktur ve şiirlerini dergilere göndermektedir. Bir süre sonra Yusuf, annesinin istasyon şefi ile olan ilişkisini öğrenir. Bu ilişki Yusuf’u, annesinden kopmasına ve bunalıma sürükler.

Kaplanoğlu, Süt filminde Yusuf karakterinin içinde bulunduğu durumu, anlatımsal olarak rüya ile ön plana çıkartmıştır. Hatta Yusuf’un askerliğe alınmamasının ardından filmin kalan kısmının rüya olarak geçtiğini söyleyebilirim.

 

Semih Kaplanoğlu Bal (2010)

Bal, Yusuf Üçlemesinin son filmidir.

Sinopsis: Yusuf, okuma ve yazma öğrenmeye çalışan ilk okul öğrencisidir. Okulda yaşadığı bazı problemleri atlatmaya çalışırken, babasının kaybolmasıyla birlikte sessizliğe bürünür.

Kaplanoğlu, Bal filminde hem rüyaları hem de dinsel motifleri ön plana çıkartmıştır. Dinsel motiflere örnek olarak; rüyayı anlatmış olması ve babasının adının Yakup olmasını söyleyebilirim.

 

Yusuf Üçlemesi Hakkında: Semih Kaplanoğlu, Yusuf Üçlemesinde anlatmak istediği hikayeyi, sondan başa doğru giderek izleyicilere aktarıyor. Yumurta, Yusuf’un şimdiki zamanını; Süt ise geçmişini, Bal ise çocukluğunu anlatır.

Yusuf Üçlemesi, tamamıyla izleyicileri düşünmeye sevk eden üçleme olarak karşımıza çıkıyor. Yumurta filmi ile Yusuf’un neden uzun yıllardır annesinin yanına gitmediğini, süt filminde anlıyoruz. Yusuf, annesinin evine geldiğinde buzdolabında kendisine ait bir şiiri gördüğü halde tepkisiz kalıyor. Bu gibi soruların cevaplarını üçlemenin diğer filmlerinde görmekteyiz.

Süt filminde ise ergenlik yıllarında yaşadığı sorunlarının nedeninin aslında çocukluk yıllarına dayandığını, bal filminde görüyoruz. Annesiyle olan ilişkisini yönetmen, süt filminde izleyiciye aktarıyor.

Bal filminde ise Yusuf karakterinin çocukluğuna uzanıyoruz. Babası ile ilişkisini ve akıbetini bal filminde öğreniyoruz.Yönetmen Semih Kaplanoğlu, Yusuf Üçlemesinin en iyi filmi olarak gösterilen Bal filmi ile Altın Ayı ödülünü kazanmıştır.

Semih Kaplanoğlu’nun 2010 yılında tamamladığı Yusuf Üçlemesini, derin analizler yaparak izleyip, verdiği en iyi mesajı kendi süzgecinizden geçirerek anlayabilirsiniz. Yusuf Üçlemesini Puhutv’den bulabilirsiniz. İyi seyirler…

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Batuhan Amaç
Batuhan Amaç
İyiler ilk görüşte tanınmaz.

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...