Yolculukta Okunabilecek Kitaplar Listesi

Sizler için iki liste yaptım: yolculuğa çıkmadan önce ve yolculuk sırasında okunacak kitaplar. Yolculuktan önce okunacak kitaplar, yapacağınız destansı yolculuk için size ilham olabilir. Yolculuk sırasında okunacak kitapları ise dönüş yolunda okumanız önerilir. Kendinizi kitaba kaptırıp gideceğiniz yerde kitaba devam etmeniz muhtemeldir. Sözlerime kulak verin ve lütfen dönüş yolunu tercih edin. İyi yolculuklar.

Yolculuktan Önce Okunacak Kitaplar

Yaban – Cherly Strayed

25084387 “Kalbinde bir boşluk olan kadın, o bendim. 26 yaşına daha yeni girmiştim.” Cherly’nin hayatı tepetaklak gitmektedir. Parçalanmış bir aile, kötü bitmiş bir evlilk, dibe vurmuşluk… Derken bir karar verdi. Kaliforniya’nın çöllerinden Sierra Nevada’nın dondurucu tepelerine, Oregon’un ormanlarından Washington State’in Tanrılar Köprüsü’ne 1800 kilometreden fazlasını yürüyecekti. Yürüyüş konusunda deneyimsiz olması önemsizdi. Sırtına ağrılar girmesine neden olan ağırlıkta bir çantayla yola çıktı. Daha önce tek bir geceyi bile dışarıda geçirmemiş biri olarak, hayatının yolculuğunda vahşi doğayla karşılaştı. İşte bu büyülü yolculukta kendisiyle yüzleşti; bir zamanlar olduğu kişiyi tekrar buldu.

Yolda – Jack Kerouac

13630759 Jack Kerouac’ın kendi hikayesi. Sansürsüz, yalan dolan olmadan, olanca çıplaklığıyla. Özgürlüğün ve arayışın romanı.


Yolculuk Sırasında Okunacak Kitaplar

Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel García Márquez

8715354Ana karakterimiz, hayatı boyunca hiçbir kadınla bedava sevişmemiş, deyim yerindeyse her ilişki sonrası parayı komodine bırakmış yaşlı bir gazetecidir. Bu ihtiyar adam, 90. doğum gününde kendine bir armağan vermeye karar verir. Genelev patroniçesini arar. El değmemiş bir genç kızın siparişini verir.

Deli Kadın Hikayeleri – Mine Söğüt

- Advertisement -

12975435 “Bu şehir yüzyıllardır erkektir ve kadınları sevmeyi bilmez.” İşte bu kitapta Mine Söğüt; kadınlıklarını bir lanetçesine omuzlayan kadınlardan bahsediyor.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar – Ece Temelkuran

17341373Bir adam, bir kadının kalbini kırar. O adamı öldürmek için de dört kadın yola çıkar.

Körlük (Blindness #1)

15812978 Bir adam ansızın körleşir. Bu da yetmez, gittiği doktora da bulaştırır. Adeta salgın gibi, bütün kente yayılır. Kör gözler kötülüklere şahitlik eder. Bu körler kentinde sadece göz doktorunun karısı sağlam kalmıştır.

Mülksüzler (Hainish Cycle #1) –  Ursula K. Le Guin

9269408 “Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor. İsimlerini toplumlarının kurucusu olan Odo’dan alıyorlar; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı. Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin’in, Goldmann ve Goodman’ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlakî ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır.”

On Küçük Zenci –  Agatha Christie

12008285 Issız bir malikaneye davet edilen, hepsinin birbirinden kirli sırlar taşıdığı on kişi, Zenci Adası’ndaki bu sahibi olmayan malikanede mahsur kalır. Yavaş yavaş paylaşılan sırlar, ölüme teker teker gittikleri bu yolu oluşturur.

Otuzların Kadını – Tomris Uyar

7684752 Otuzların kadını, 1917’de Selanik’te doğdu. İlkokulu ailenin göçtüğü İstanbul’da bitirdi. Dame de Sion’dan sonra Hukuk Fakültesine gitti. 1936’da bir yıl süren bir evlilik yaptı. Kocasından neden boşandığını kimseye söylememekte direndi. Bu soruya tek yanıtı, “Konuşabileceğimiz hiçbir şey yokmuş’tu ki sanırım temelde doğruydu.” Kitap kafa karıştırıcı olduğu kadar da etkileyici. Otuzların kadınları bir olmuş, bambaşka hikayeler sunuyorlar bize. Toplumsal dogmalar ve bu dogmalara karşı gelmeler, isyanlar ve kabullenişler…

Sarı Sıcak – Yaşar Kemal

7634317 Anadoluhalkının yokluğu, açlığı, unutulmuşluğu ve halkın bunlara karşı verdiği mücadele. Bir avuç insanın pisliğin ortasında hayata nasıl sımsıkı sarıldığına dair yirmi iki hikaye.

Seçilmiş Kişi –  Lois Lowry

13600892 Sonra döndü ve onu yalnız başına, yüzü kalabalığa dönük ayakta dururken bırakarak, sahneden ayrıldı. Kalabalık aynı anda hep birlikte adını mırıldanmaya başladı. “Jonas.” İlk başta fısıldıyorlardı. Zorlukla duyuluyordu, sesleri bastırılmıştı. “Jonas, Jonas.” Sonra daha yüksek sesle ve hızla devam etti. “JONAS. JONAS. JONAS.” Adının bir ağızdan söylenmesinden, Jonas, topluluğun kendisini ve yeni görevini benimsediğini, yeni bebek Caleb’e verdiği gibi kendisine de yaşam verdiğini biliyordu. Göğsü minnet ve gururla kabarmıştı.

Yolun Sonundaki Okyanus – Neil Gaiman

18746708Adı olmadığı halde sizi hiçbir şekilde rahatsız etmeyen ana karakterimiz, çocukluğunun geçtiği eve döner. Evinin yanındaki gölün aslında bir okyanus olduğunu iddia eden Lettie Hempstock’a dair anıları canlanmaya başlar. Küçük bir çocuk için tehlikeli geçmişine dönüş yapar. Neyle karşılaşacağını kendisi de bilmez, zihni kendisine adeta oyunlar oynar.


Kitaba doyduk, izleyecek film öner diyenlere gelsin bu da.

Kaybedenler Kulübü Yolda

Kaybedenler Kulübü Yolda : Afis Kaan ve Mete’nin tatili bitmiştir. Motorlarıyla İstanbul’a doğru yola çıkarlar. İşte bu yolda, yolculuğun planlandığı gibi gitmediğini hayat onlara yeniden gösterecektir.

*Her şey alfabetiktir. Seri olan kitaplar belirtilmiştir.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...