Yetişkinlerin de Okuması Gereken 20 Çocuk Kitabı

Çocuk kitaplarının asıl amacı eğlendirirken öğretmek, fazla didaktik görünmeden hayata dair dersler vermek ise buna yalnızca çocukların ihtiyacı olduğunu söylemek yanlış olur. Yetişkinlerin, yanlışı bilse de ses çıkarmadığı, doğruyu uygulamadığı bir grubu kapsayabildiği ihtimalini göz önünde bulundurursak en çok onların okuması gerekli bu listeyi.

İşte, yetişkinlerin/büyüklerin de okuması gereken 20 çocuk kitabı :

(kitaplar, herhangi bir niteliğe göre numaralandırılmamıştır.)

1. Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan bu kitapta, 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya atılan atom bombasının ülkeye ve Sadako’ya verdiği zararı, tüm bunlara rağmen yaşama umudunu kaybetmeyen küçük bir kızın azmini okuyacaksınız.

- Advertisement -

2. Mieko ve Beşinci Hazine

1945 yılında Nagazaki’ye atılan atom bombası, Mieko’nun elinden yaralanmasına neden oldu. Hat sanatını çok seven küçük kız için bu durum korkunçtu. Yeni kaydolduğu okulda herkesin eliyle dalga geçmesi de aşması gereken problemlerin başında geliyordu. Bu kitapta Mieko ile birlikte sabrın ve azmin gücüne tanıklık edeceksiniz.

3. Küçük Kara Balık

Bu kitapta ise kendinizi Küçük Kara Balık ile birlikte denizin engin sularında yüzerken bulacak ve hayatın doğrularına ve yanlışlarına karşı küçük nüanslar yakalayacaksınız.

4. Küçük Prens

Yıllar geçse de güncelliğini yitirmeyen Küçük Prens, deyimi yerinde ise bir hayat felsefesidir. Çocuklar için yazılmış olmasına karşın daha çok büyüklerin, kulağa küpe yapmaları gereken birçok farkındalık yaratır.

5. Pollyanna

Pollyanna ile birlikte olumlu düşünmenin gücüne tanıklık edip aslında yaşanagelen tüm olayların kaynağının birbirini anlamamak ve olumsuz düşüncelerden ileri geldiğini anlayacaksınız.

6. Çocuk Kalbi

Yazarın, kendi oğlunun günlüğünden esinlenerek yazdığı bu kitap yalnızca çocukların değil, büyüklerin dünyasına da dokunuyor ve duygu dolu anlar yaşatırken sizlere birtakım dersler de sunuyor.

7. Ekmek Parası

Çocuk kitaplarının usta yazarlarından Muzaffer İzgü bu kitabında, ekmek parasının kazanılmasında çekilen sıkıntılara, katlanılan zorluklara değinip acı tatlı bir öykü ortaya çıkarıyor. Bu kitabı için İzgü, kendi çocukluğundan da izler taşıdığını söylüyor.

8. Şeker Portakalı

Vasconcelos’un eskimeyen ve adından her daim söz ettiren bu kitabında; Zeze ile birlikte birçok duygu barından bir yolculuğa çıkacaksınız. Bu esnada insan davranışlarına dair ipuçları edinirken kendinizi zaman zaman Zeze’nin yerine koyacaksınız.

9. Oz Büyücüsü

Bir fırtına nedeniyle evinden ayrılan Dorothy ve köpeğinin, Oz Diyarı’nda mahsur kalmasıyla başlayan macerasının büyük bir heyecanla devam ettiği bu kitapta, günümüz dünyasına ilişkin gerçekçi tespitler bulacaksınız.

10. Demiryolu Çocukları

Üç kardeş, babalarının evden ayrılığı sebebiyle anneleri ile birlikte bir köye yerleşir. Köyün zorlu koşullarına adapte olurken en büyük eğlenceleri ise kulübelerinin yakınındaki demir yoludur. Onlarla birlikte bu sürece tanıklık ederken birey olmanın hissiyatını kavrayacak ve keyifli zaman geçireceksiniz.

11. Kitaplardan Korkan Çocuk

Sekiz yaşındaki Leopold, kitaplara karşı şiddetli bir korku ve endişe besler. Tesadüf eseri tanıştığı yaşlı amca ise onun düşüncelerini tamamıyla değiştirir.

Yetişkinlerin okuyup ders alması gereken nokta ise çocuklara zorla, kızarak, azarlayarak kitap okutmanın onlarda bırakabileceği travma ihtimalidir.

12. Eve Giden Uzun Yol

Her sene olduğu gibi o yaz da yetimhanedeki çocukların geçici olarak koruyucu ailelere verilme vakti gelmiştir. George için ise bu hayatının yeni bir başlangıcı olur. İçinizi ısıtacak olan umut dolu bu hikâyeden öğrenebileceğiniz çok şey var.

13. Şimdiki Çocuklar Harika

Çocukların gözünden, büyüklerin nasıl göründüğünü konu alan bu romanı okurken kimi zaman eğlenecek kimi zaman eleştirilere hak vereceksiniz. Bu nedenle çocukların yanı sıra yetişkinlerin de bu romanı okuması, sağlıklı bir empati süreci için oldukça önemli.

14. Sokaklardan Bir Ali

Sokakta yaşayan Ali’nin soğuktan mosmor kesilen ayaklarını, bir lokma ekmek uğruna kâğıt mendil, çiklet, şeker satma mücadelelerini gözlemleyecek ve onlarla biraz da olsa empati kuracaksınız. Şöyle yazıyor Canan Tan, ilk sayfada :

“Arabanızın camını silmeye çalıştığımda, daha beter ediyorum diye azarlamıştınız beni; hatırladınız mı? O küçücük, kirli, yapışkan sokak çocuğuyum ben. Nerede barındığımı, ne işler yaptığımı, bir lokma ekmek uğruna nasıl bir yaşam savaşı verdiğimi merak ettiniz mi hiç?”

15. Huckleberry Finn

Tom Sawyer’ın devamı olarak sayabileceğimiz bu kitapta, Huck ve Tom’un yeniden heyecan dolu maceralarını okurken ayrımcılık ve ırkçılığın dayanılmaz acısına da tanıklık edeceksiniz. (Öncelikli olarak Tom Sawyer’ı okumanızı tavsiye ederiz.)

16. Momo

İyi bir dinleyici olan küçük kız çocuğu Momo, size “zamanım yok” sözünün gerçek anlamını anlatacak ve insan ilişkileri hakkında haklı eleştirilerde bulunacak. Momo’ya kulak vermenizi öneririz.

17. Pal Sokağı Çocukları

Her yaştan milyonlarca okuyucuya ulaşan Pal Sokağı Çocukları’nda bir grup çocuk tanıyacak ve onların dünyasını ziyaret edeceksiniz. Bu süreçte duygu dolu ve heyecan verici anlar yaşarken geçmişe de özlem duyacaksınız.

“Şimdi artık Pál Sokağı Çocukları’nın Arsası’nda kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam: Dünyanın bütün çocukları Pál Sokağı’ndandır!”

18. İçimdeki Müzik

Konuşamayan, yürüyemeyen, yazamayan 11 yaşındaki Melody’nin belirli olaylara, zamanlara karşı hissettiklerini okuyacak ve yalnızca iç sesini kullanabilen bu kız ile empati kurarak dış dünyanın ondaki etkisine şahit olacaksınız.

Hüzün ve umut dolu bu romanı okurken kendinizden de bir şeyler bulacağınıza eminiz.

19. Mutlu Prens

Birçok hikâyeden oluşan Wilde’ın bu kitabı, özellikle Mutlu Prens hikâyesiyle yıllar sonra da adından söz ettirmeye devam ediyor. Her yaştan okurun farklı dersler çıkarabileceği bu öykülerle tanışmanızı tavsiye ederiz.

20. Siyah İnci

Son olarak bu kitapta; güzel, akıllı bir at olan Siyah İnci‘nin doğduğu evden ayrıldıktan sonra yaşadığı zorlu günlere tanık ediyor ve insanların şiddeti ile birlikte onlara düşman olmak istemesine şahit oluyoruz. Bir atın gözünden biz insanların tutumlarını, merhametini sorgulama fırsatı buluyoruz.

BONUS ⭐️ | MARTI JONATHAN LİVİNGSTON

Bir martı grubundan ne öğrenebiliriz ki?” diye düşünebilirsiniz. Fakat birçok kişisel gelişim kitabında bulamayacağınız samimiyette dersleri, Jonathan Livingston adlı martının dilinden öğreneceksiniz. Richard Bach’ın bu başarılı öyküsünü mutlaka okumanızı ve bu cesur martı ile tanışmanızı tavsiye ederiz!

“Düşüncelerinize vurulan zinciri kırın, göreceksiniz ki bedeniniz de zincirlerini koparıp atacaktır.”

Siz bu listeden hangi kitapları okudunuz ve başka ne tür kitapları listeye dahil etmek isterdiniz? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Şimdiden her biri için keyifli okumalar dileriz.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Ece Özer
Ece Özerhttp://hayalleregidenyolum.com
hayat boyu öğrenci kalmayı hedefleyen bir iletişimci

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...