Yeni Bir Başkomser Nevzat Serüveni: Kırlangıç Çığlığı

“Kadınlar, ama sahiden seven kadınlar, erkeğin güçlü olmasıyla ilgilenmezler. Seni severler, çünkü yüreklerinde bir yere dokunmuşsundur. Bunu farkına varmadan yapmışsan daha çok severler.”

Polisiye romanlarının güçlü kalemlerinden olan Ahmet Ümit’in yeni kitabı Kırlangıç Çığlığı çıktığı günden itibaren okurları tarafından oldukça beğenildi. Yazarın eserlerinde hakim olan akıcı üslup ve toplum tarafından dikkat çeken konuları ele alması yine büyüleyiciydi. Yazar yine vazgeçemediği ve sevilen İstanbul temasınının yanına güncel sorunlarımızı da ekleyerek herkesin okuması gereken bir kitap yazmış. Sevilen karakterleri ve en çok da Başkomser Nevzat’ı uzun bir aradan sonra okumak oldukça güzeldi. Suriyeli mülteciler ve  hepimizin kanayan yarası olan çocuk tacizlerini de ele alan bir eser yaratmış.

                                              “…kötüler gider ama kötülük kalır.”

 Tarzıyla hep hayran kaldığım Ahmet Ümit, çocuk tacizlerini, tacize uğrayan çocukların içsel dünyalarını ve yaratılan sonucu ustaca korkusuzca işlemiş. Gerçekleri bu denli iyi ifade edeceğini beklemediğim kitap, gerçekçi bir edebi eser olarak çok toplumdaki bastırılan ne varsa yüzümüze vuruyor.Kitabı okurken gündelik basit sıkıntılarınızın, iyi gitmeyen işlerinizin, basit bir rahatsızlığın hayatınızda ne kadar ufak bir detay olduğunu ve kendi adınıza tüm bu basit şeyleri dert ettiğiniz için utanmanızı sağlıyor.

- Advertisement -

Yazar, toplumsal gerçekçilikle hazırladığı kitapta son derece etkileyici cümlelerle çocukları, yitip giden umutlarını ve hayallerinin bir bir yıkılışını ifade ediyor. Yaşamadan anlamak çoğu kez zor olsa da empati kurmanızı geliştireceğine inanıyorum. Zira okurken okuduklarımız hayatımızdaki birinin acılarına en yakından şahitlik etmişizcesine etkiliyor.

                                  “Cehennem boşalmış, şeytanlar aramızda.”

 En güzel yanı ise kitap bitene kadar asla katilin kim olduğunu kesin olarak anlamıyor olmak. Yazar sonuna kadar gizemini sürdürüyor ve kitabı kapatırken her zaman olduğu gibi büyük bir şaşkınlıkla baş başa kalıyorsunuz.

Gündelik hayatın telaşında gerçek sorunlara kulak vermek ve zihninizi biraz farklı alanlarda yormak isterseniz, anlaşılmayı bekleyen insanları anlamak ve bu esnada gizemli bir bilmeceyi çözmek isterseniz bu kitabı mutlaka okumanızı öneririm.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Önceki İçerikKısa Bir Anlatımla Stefan Zweig
Sonraki İçerikDivina Commedia
Nazlı Yaren Atabey
Nazlı Yaren Atabey
"...gövdemde sonsuzluğun dilsiz ayini. tanrı kirpiklerinden yürüyordu canıma" -Söylenti Dergi Genel Yayın Yönetmeni-

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...