Yazı Caz ile Yakalamak İsteyenlere: İKSV’den Şifa Gibi Bir Festival!

Yazarın Diğer Yazıları

Yeni Dünya Sergisi: Uzayda Müze

Sanatın teknolojiyle evrimi sürerken, sanatçılar da teknolojinin sunduğu yenilikleri incelemeye, keşfetmeye ve sanat için yeni araçlar arayışına devam ediyor. Gelenekçiler, modern sanat savunucuları, dijital...

Osman Hamdi Bey’in Dünyasında Dijital Bir Gezinti

'Sergi gezmek istiyorum' diyen sanatseverlere yeni bir haber! Üstelik bu kez, uçtan uca tarih ve sanat... İletişim Başkanlığı, milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginlikleri yeni...

Sanat Tinseldir, Cinsel Değil: Feminist Sanat

Dünya üzerinde ve yaşamın her alanında karşılaştığımız büyük ve belki de en önemli sorun; toplumsal cinsiyet kodlamaları ve politik farklılıklar. Bu farklılıklara karşı bir...

Kieslowski’nin Kült Serisi: Dekalog – On Emir

Krzysztof Kieślowski; 1941-1996 yılları arasında yaşamış Polonyalı film yönetmeni ve senaryo yazarı, bir diğer deyişle sinemanın şairi... Deha yönetmenin yaşamı sona ermeden hemen önce tamamladığı ...

Yaşadığımız zorlu süreci atlatarak yazı neresinden yakalayacağımızı bilemediğimiz şu günlerde, evlerimizden sağlıkla çıkıp sevdiğimiz ve özlediğimiz her şeyle tekrar kucaklaşabilmek umudu ve dileğiyle…

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da cazın yerli – yabancı usta isimlerinden güncel müziğin tanınmış isimleri ve heyecanla beklenen yeni keşiflerini, 25 farklı mekanda gerçekleştirilecek 50’nin üzerinde konserle müzikseverlerle bir araya getirecek. Sıcak yaz günlerini cazla renklendirecek ve katılanlara keşiflerle dolu bir deneyim yaşatacak olan festival bu yıl 27 Haziran – 14 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivalin ‘Parklarda Caz’ bölümü kapsamında bu yıl da ücretsiz olarak Fenerbahçe Parkı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi, Halıcıoğlu, Maçka Demokrasi ve Bebek parklarında konserler düzenlenecek. Festivalin sevilen etkinliklerinden biri olan ‘Gece Gezmesi’ de bu yıl Kadıköy ve Şişhane’de yapılacak.

Geçen yıl seferlerine yeniden başlayan ‘Caz Vapuru’ da 11 Temmuz’da ‘matine’ ve ‘suare’ seferleriyle caz severleri ağırlayacak.

Detaylı Festival Programı ise şöyle:

 • Parklarda Caz / Fenerbahçe Parkı Kadıköy, 27 Haziran – 18:00

Parklarda Caz etkinliği bu yıl Fenerbahçe Parkı’yla başlıyor. Bu yıl altıncı kez etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Anadolu Yakası’ndaki park caz müziğe ve dansa alışık. Denize nazır müzik keyfine bir yandan da Bostancı-Kadıköy vapurlarının sesleri ve dalgaları eşlik edecek. ‘Yorulmak nedir bilmeyiz’ diyen yedi çılgın üyeli grup Botticelli Baby ile dansa ve müziğe doyacaksınız. Grup 2018 tarihli Junk albümünün coşkusu ve enerjisini dünyanın dört bir yanına götürmeye devam ediyor. Sahnedeki diğer isimlerse Genç Caz grupları olacak. Etkinlik ücretsiz ve yaş sınırı da yok.

BOTTICELLI BABY

- Advertisement -

Marlon Bösherz / bas – vokal
Jörg Buttler / gitar
Lucius Nawothnig / piyano
Alexander Niermann / trompet
Jakob Jentgens / saksofon
Max Wehner / trombon
Tom Hellenthal / davul

 • Parklarda Caz / Bebek Parkı Beşiktaş, 28 Haziran – 18:00

Parklarda Caz’ın ikinci etkinliği Beşiktaş Bebek Parkı’nda, şehrin mavisi ve yeşili ortasında müzikli bir yaz günü…Parka kurulan sahnede geleneksel Hint müziği Bhangra’yı füzyon caz, Hip-hop, funk ve yüksek enerjili doğaçlamalarıyla birleştiren grup Red Baraat olacak. Eleştirmenler onları kayıtsız kalınamaz parti müziği insanları olarak nitelendiriyor. Ekibin müzikal coşkusu sadece festivallere değil Beyaz Saray’a ve TEDX toplantılarına kadar uzandı. Grubun yanı sıra sahnede Genç Caz grupları da performans sergileyecek. Etkinlik ücretsiz gerçekleştirilecek ve yaş sınırı da olmayacak.

 • Festival Ödül Gecesi / Bilal Karaman’s MANOUCHE A LA TURCA, 29 Haziran – 21:00

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, geleneği olduğu üzere yerli caz müziğe uzun yıllar emek veren isimlere takdim edilecek. Bu yıl ödül alacak isimler, TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası’nın emektar ses sanatçısı Atakan Ünüvar ve dünyaca ünlü klarnetçi Barbaros Erköse. Ünüvar, birçok enstrümanın ustası olsa da vokaliyle tanınıyor. Özdemir Erdoğan, Timur Selçuk ve Marshall Higgins Orkestrası’yla çalıştı. 1984’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil eden gruptaydı.

Barbaros Erköse ise küçük yaşlarda, oyun havalarıyla başladı. 15 yaşında batı müziğiyle tanıştı, ortaya çıkardığı özgün caz müziği İstanbul ve Bursa gazinolarından dünyaya uzandı. Zeki Müren, Craig Harris gibi isimlerle çalıştı, ECM’den albümleri yayımlandı. Türkiye caz ve hafif müzik sahnesini kutlayacağımız bu gecede sahnede, kuşağının en iyi gitaristlerinden Bilal Karaman’ın öncülüğündeki MANOUCHE A LA TURCA olacak. Ekip, çok beğenilen Fransız Gypsy cazını tanıdık melodilerle süslüyor.
Etkinlikte 7 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı ve üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

Bilal Karaman’s MANOUCHE A LA TURCA & Muhammed Yıldırır / Nevcivan Özel / Ramazan Sesler

Bilal Karaman / gitar
Özgün Bora / gitar
Baran Say / kontrbas
Muhammed Yıldırır / keman
Nevcivan Özel / tar
Ramazan Sesler / klarnet

Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinliğe girişler biletle sağlanacaktır.

 • TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası ve Ece Göksu, Eda And, Selen Gülün, Sibel Köse
  30 Haziran 2020 – 21:00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

38 yıldır büyüyen müzikal coşku, Türkiye’nin yetenekli caz müzisyenlerinin buluşma noktası…
TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, ülkemizin başarılı ve seçkin müzisyenlerinin bir araya gelmesiyle kurulduğu 1982 yılından bu yana caz müziğini geniş kitlelere ulaştırıyor. Uzun zamandır İstanbul Caz Festivali’nde yer alan orkestra; Roy Hargrove, Roberta Gambarini, Christian McBride ve Joshua Redman gibi birçok isme eşlik etti. Şef Serkan Özyılmaz yönetiminde ülkemizin başarılı caz müzisyenlerinden oluşan grup, ulusal ve evrensel müzik örnekleri sunuyor. TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın hareketli, renkli ve enerjik performansı bu sefer dört kadın vokale eşlik ediyor: Eda And, Ece Göksu, Selen Gülün ve Sibel Köse.
Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı ve üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

 • Fresu – Galliano – Lundgren ‘Mare Nostrum III’ / Coşku Turhan Quartet
  1 Temmuz 2020 – 20:00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

Enstrümanlarıyla şiir yazabilen üç Avrupalı diye anılıyor Mare Nostrum. The Guardian onları şöyle takdim ediyor: ‘Caz karakteri ve Avrupalı hassasiyetinin mükemmel karışımı.’ Trompetçi Paolo Fresu, akordeon sanatçısı Richard Galliano ve piyanist Jan Lundgren’den oluşan Mare Nostrum, aynı zamanda ekibin ilkini 2007’de çıkardığı, şimdilik üç albümlük serinin adı. Sonuncu albümü geçen yıl yayımlanan seri, dinleyicilerini zengin bir arka plana sahip, melodik bir caz deneyimiyle tanıştırdı. Albüm serisi ve trio, farklı kültürlerden gelen insanların ortak bir noktada buluştuğunda ne kadar etkileyici işler çıkarabileceğinin bir kanıtı olarak duruyor; adını aldığı Akdeniz gibi…
Konserin diğer konuğuysa Coşku Turhan Quartet. Turhan, görsel efekt uzmanı olarak kariyerini sürdürüyor ama müzikten hiç vazgeçmedi. Piyanist Ozan Musluoğlu, Doruk Gönentür ve Ferit Odman’dan oluşan ekibiyle festivale renk katacak. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı ve üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

 • Gece Gezmesi Şişhane / 1 Temmuz 2020 – 21:00, Şişhane

Yaz gecesini renkli bir caz gecesine dönüştüren Gece Gezmesi festivalin klasiklerinden ama bu yılın sürprizi, iki güne yayılması! Festivalcilere şehri gezdiren etkinliğin ilk günü, İKSV’nin mahallesi sayılan Şişhane’de gerçekleştirilecek. Üç mekâna yayılan Gece Gezmesi’nde pusulalarımız Maestro Donizetti Jazz Club, Salon İKSV ve Orni Space’i gösteriyor. Gecenin sahnedeki isimleriyse her biri orijinal müziklere sahip, şarkıları kadar sahneleri de renkli olan BaBa ZuLa, Ayyuka, Yasak Helva, Elektro Hafız, Yaşam Hancılar, Yunus Belgin Trio, Duble Salih ve Kam. Hem turlayacak hem de dans edeceğiniz gecede 18 yaş sınırı var ve etkinlik günü kapı fiyatı uygulanacaktır.

 • Gece Gezmesi Kadıköy / 2 Temmuz 2020 – 19:30, Kadıköy

Gece Gezmesi ikinci gününde geleneğini devam ettiriyor. Festivalin çok sevilen etkinliği, katılımcıları müzik rehberliğinde Anadolu yakası gezintisine çıkarıyor. Kadıköy’den Moda’ya uzanan geleneksel rotasında bu yıl ilk defa festivale dahil olan mekânlar da var.

Müzikseverler Dorock XL, Moda Sahnesi, Kadıköy Sineması, arkaoda, The Wall Saloon & Performance ve KargArt sahneleri arasında mekik dokuyacak. Her biri özgün şarkı sözleri ve geniş ses yelpazesine sahip olan Palmiyeler, Can Güngör, Brek, Tuğçe Şenoğul, Guguou, Güneş Özgeç, Make Mama Proud, Pitohui, Sandman Project ve Ozan Tekin ise gezmede sahne alacak isimler. Gece Gezmesi’ne katılmadan önce adımsayarlarınızı ayarlayın!

Kadıköy Sineması’ndaki konserleri izlemek için ‘Kadıköy Sineması dahil’ dahil bilet satın alınmalı ya da ‘Kadıköy Sineması hariç’ kategorisindeki bilete ek olarak sinema giriş bileti satın alınmalıdır. Sinema biletleri sınırlı sayıdadır. 18 yaş sınırı olan etkinlikte, etkinlik günü kapı fiyatı uygulanacaktır.

 • Kardeş Türküler ve Konuklar Elina Duni & Harris Lambrakis / 3 Temmuz 2020 – 21:00, UNIQ Hall

Balkanlardan Mezopotamya’ya bu toprakların özgün ezgileri ve danslarını aslını kaybetmeden yaşatıyorlar. Yüzlerce yıllık hikâyeleri, yirmi yedi senedir İstanbul’dan Avustralya’ya, Fas’tan Avrupa’ya dünyanın her köşesine taşıyorlar.

İsmiyle müsemma Kardeş Türküler, tüm zenginliklerden beslenen müziği ve kendi tanımıyla ‘çok kültürlü bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada yaşama umudu’yla festivale geliyor. Gruba Yunanistan’dan neyzen Harris Lambrakis ile Arnavut besteci ve şarkıcı Elina Duni, cazı yerel motifleriyle bezedikleri müzikleriyle eşlik edecek. Kutuplaşmaların ve ön yargıların ortadan kalkacağı, müzikle kardeşlik köprülerinin kurulacağı bu yaz akşamında farklı dillerde olsa da hepsi tanıdık şarkılara siz de gönülden eşlik edebilirsiniz.
Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı ve üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

 • Kutiman Orchestra / Emma-Jean Thackray / Seda Erciyes & JmH – 4 Temmuz 2020 16:30, Beykoz Kundura

‘Her şehrin bir müziği vardır’ diyen besteci, yapımcı ve video sanatçısı Kutiman yeniden İstanbul’da! Funk, reggae, elektronik, caz tınılarını müziğinde kullanan, orkestrasıyla gelen Kutiman geçen yıl Melike Şahin’le Sakla Beni şarkısını yayımlamıştı. Rengini ve parlaklığını çok sevdiği için sekiz yaşında kornet çalarak başladığı müziğine yıllar içinde 13 enstrüman katan Emma-Jean Thackray ise besteci, yapımcı, şarkıcı, grup lideri ve radyo DJ’i.

2018 tarihli Ley Lines albümündeki tüm enstrümanları kendi çaldı. Klasik caz eğitimine deneysel yöntemlerle yaklaşan müzisyene i-D, ‘İngiltere caz dahisi’ diyor. Hip-hop, R&B ve caz repertuvarlarıyla Seda Erciyes & JmH’ın açık alandaki sahnenin açılışını yapacağı, meditasyon molalarıyla çimenlerin keyfini çıkaracağımız tüm güne yayılan etkinliğe girişler biletle sağlanacak. Ayrıca etkinlikte 7 yaş sınırı var ve 18 yaş altı / üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

Kapı açılışından sonra Beykoz Kundura’nın yeni mekânı Kundura Sahne’de genç ve yenilikçi caz müzisyenlerinin konserleri ile başlayacak etkinliğin ilk bölümü, Kundura Sinema’da film gösterimleri ve meditasyon etkinlikleriyle zenginleşecek ve Beykoz Kundura’nın değişik alanlarına yayılacak. Bu konser British Council’ın WOW Istanbul Dünya Kadınlar festivali 2020 ve Beykoz Kundura’nın değerli işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

 • Parklarda Caz / Yaşam Vadisi Beylikdüzü, 4 Temmuz 2020 – 18:00

Yaz sıcağını ağaç gölgesi altında müzik eşliğinde serinlemek isteyenler, Parklarda Caz üçüncü etkinliğiyle Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde! Caz müziğini İstanbul’un her yerine götüren festival, şehrin sakinlerini de park turuna çıkarıyor. Şehrin ortasında yer alan büyük park Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ndeki konserde saykodelik ve Uzakdoğu esintili müzik yapan YĪN YĪN sahnede olacak. İlk kez İstanbul’a gelecek grup, ilk albümleri The Rabbit That Hunts Tigers2ı ’60’larda Güney Çin Deniz’nde bir hippi köyünün fon müziği’ sözleriyle anlatıyor. Etkinliğin diğer konuklarıysa Genç Caz grupları. Ücretsiz gerçekleşecek olan etkinlikte yaş sınırı yoktur.

YĪN YĪN

Yves Lennertz
Kees Berkers
Remy Scheren
Robbert Verwijlen

 • Parklarda Caz / Halıcıoğlu Parkı Beyoğlu, 5 Temmuz 2020 – 18:00

Yemyeşil bir park, çocuk oyun alanı, Haliç seyri, üst geçitte en güzel şehir manzarasını fotoğraflamak isteyenler ve bir yerlere yetişen insanları taşıyan metro vagonları…Halıcıoğlu Parkı, İstanbul’un özeti gibi; Parklarda Caz’ın dördüncü etkinliğinin de ev sahibi. Parkın bu şenliğine müziğiyle eşlik edecek olanlarsa yine saykodelik ve Uzakdoğu esintili müzik yapan YĪN YĪN. Festival müzisyenlere de mini şehir turnesi yaptırıyor. Ekip, Beylikdüzü’nden sonra Beyoğlu’nda da konser verecek. Parkta sahne alacak diğer isimlerse Genç Caz grupları olacak.
Ücretsiz gerçekleşecek olan etkinlikte yaş sınırı yoktur.

 • Roberto Gatto 4et / Jülide Özçelik 6 Temmuz 2020 – 21:00, Venedik Sarayı Bahçesi

Bagetlerini eline aldığında kendini özgür hissettiğini söyleyen İtalyan davulcu Roberto Gatto yeniden İstanbul’da; ancak bu sefer kendi dörtlüsüyle sahnede olacak. Rafine tınıları ve özgün tekniğiyle Avrupa caz sahnesinin öncü isimlerinden Gatto, Akdeniz sıcaklığını ritimleriyle hissettiriyor. 1999’dan bugüne onlarca müzisyenle çalıştı; Lee Konitz, Chet Baker, Bob Berg, Tommy Flanegan, Joe Zawinul ve Joe Lovano gibi isimlerle sahne aldı. Bu işbirliklerini çokluğu onun caz sahnesinde yükselişte olan müzisyenlerin durağı olarak anılmasını sağladı.

Gatto dörtlüsü öncesinde yerli caz sahnemizden Jülide Özçelik performans sergileyecek; ‘İnsanların huzur bulacağı, sakinleşeceği bir yer’ olarak anlattığı Nefes albümünden şarkılar seslendirecek. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı ve üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

Bu etkinliğe bilet alan izleyicilerimizin etkinlikten en geç bir hafta öncesine kadar İKSV’nin rezervasyon adresinden kayıt yaptırarak adlarını konuk listesine ekletmeleri gerekmektedir.

 • Matthew Halsall & The Gondwana Orchestra / 7 Temmuz 2020 19:00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Kendini yeterli görmediği için yıllarca bestelerini çalmaya cesaret edemeyecek kadar çekingen fakat caz müzisyenlerinin dünyaya açılması için plak şirketi kuracak kadar cesur bir müzisyen. Trompetçi Matthew Halsall, bestelerin sırrını ardındaki hikâyelere bağlıyor. Spiritüel cazın en popüler isimlerinden Halsall, kurduğu Gondwana Orchestra’yla müziğini ‘savunmasız, açık ve özgür’ olarak tanımlıyor. Grupla 2014’te When The World Was One’ı, 2015’te de Into Forever albümlerini yayımladı. When The World Was One öyle sevildi ki yayımlandığı yıl iTunes Yılın Caz Albümü ödülüne layık görüldü. Halsall ve Gondwana Orchestra’nın sahnedeki uyumuna festivalde şahit olabilirsiniz. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır.

MATTHEW HALSALL & THE GONDWANA ORCHESTRA

Matthew Halsall / trompet ve elektronikler
Matt Cliffe / saksofon ve flüt
Maddie Herbert / arp
Tom Harris / piyano
Gavin Barras / bas
Alan Taylor / davul
Jack McCarthy / perküsyon

 • Gregory Porter – 7 Temmuz 2020 21:30, Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

1971 ABD’de doğan Gregory Porter’ı, maruz kaldıkları ırkçılık ve şiddetten etkilenmemesi için annesi müziğe yönlendirdi. Bugün ‘Dünya kaotik bir yer ama müzikle güzelleşiyor.’ demesinin altında da bu var. Müziğe Nat King Cole’un şarkılarıyla adım attı. Üniversiteden sonra caz kulüplerinde aşçılık yaparken sahneye çıkmaya başladı. Yazıp çekmecesine terk ettiği şarkı sözleri onu dünya sahnelerine taşıdı. 2010 tarihli ilk albümü Water’da Dr. Martin Luther King’i anlattığı 1960 What şarkısıyla ünlendi. DJ Claptone’un remikslediği Liquid Spirit ile EDM severlerle de tanışan cazcı, son olarak Nisan’da All Rise’ı yayımladı. İki Grammy’li Porter’ın yolculuğunda ‘caz şapkası’ ve ‘güvenli battaniyem’ dediği, hiç çıkarmadığı şapkası da onunlaydı. Porter ve şapkası, uzun bir aradan sonra tekrar İstanbul’da olacak. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır.

GREGORY PORTER

Gregory Porter / vokal
Chip Crawford / piyano
Tivon Pennicott / saksofon
Ondrej Pivec Hammond / org
Jahmal Nichols / bas
Emanuel Harrold / davul

 • Aura: Musing Orkestrası (Yöneten: Şevket Akıncı) 8 Temmuz 2020 20:00, Arter

Arter’in katlarına yayılan korolar ziyaretçilerin komutlarına göre çalıyor, mobil doğaçlamacılar birbirleriyle aşık atıyor, sabit doğaçlamacılar gelen geçenlerin hislerine tercüman oluyor. Aynı zamanda Çellist Anıl Eraslan, bas klarnetçi Oğuz Büyükberber ve piyanist Tolga Tüzün’den oluşan üçlü, tüm bu hareketlilikten bir fon müziği yaratıyor. Şevket Akıncı’nın proje şefliği, Zeynep Oktar’ın koro şefliğindeki konserde rol alacak diğer müzisyenlerse şimdilik Alper Maral, Amy Salsgiver, Duygu Demir, Elif Canfeza Gündüz, Ertan Şahin, Hazal Döleneken, Korhan Erel, Merve Salgar, Nihal Saruhanlı, Orçun Baştürk, Özün Usta, Sumru Ağıryürüyen, Tamer Temel, Volkan Ergen, Volkan Terzioğlu; eserin sahibiyse tüm ziyaretçiler. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır.

 • Parklarda Caz / Maçka Demokrasi Parkı Şişli, 10 Temmuz 2020 – 18:00

Yılın her mevsiminde ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden Maçka Demokrasi Parkı’nda yaz günlerinde müzik eksik olmaz. Biri gitarını alıp gelirken diğeri şarkı listesi hazırlar, hoparlörden çalar. 10 Temmuz günündeyse parkın müzikleri Genç Caz gruplarına emanet olacak. Müziği sahne sınırları dışına çıkararak çimen ve banklara yayan Parklarda Caz’ın bu yılki beşinci ve son etkinliğini kaçırmayın! Ücretsiz gerçekleşecek olan etkinlikte yaş sınırı yoktur.

 • Barbaros Erköse Gecesi / 10 Temmuz 2020 – 22:00, Orni Space

Selanik’ten Bursa’ya göçmüş bir aileye 1936’da katıldı Barbaros Erköse. Enstrümanıyla macerası küçük yaşlarda, oyun havaları çalarak başladı. Babası ve kardeşleri müzisyen olan Erköse’ye klarnet ise dedesinin yadigârı. Ortaokuldayken kararını verdi, okulu bırakıp müziğe odaklandı. 15 yaşında aldığı derslerle batı müziğiyle tanıştı. Ortaya çıkardığı Türkiye’ye has caz tınıları büyük beğeni topladı, müziği İstanbul ve Bursa gazinolarından dünyaya uzandı. Zeki Müren, Craig Harris, Peter Pannke gibi isimlerle çalıştı, ECM’den albümler yayımlandı.

Festivalin bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunduğu Erköse, müziğe oğlu ve torunuyla kurduğu grubuyla devam ediyor. Geceye gelenleri Türkiye caz ve hafif müzik parçalarından oluşan müzikal bir zaman yolculuğu bekliyor. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 18 yaş sınırı vardır.

 • Caz Vapuru (Matine) 11 Temmuz 2020 – 11:00, Kabataş – Anadolu Kavağı – Kabataş
 • Caz Vapuru (Suare) 11 Temmuz 2020 – 17:00, Kabataş – Anadolu Kavağı – Kabataş

İstanbul’un dört bir yanında gerçekleşecek festival, şehrin sularına da iniyor. Geçen sene seferlerine yeniden başlayan Caz Vapuru, yaz ortasında müzikseverlere serin bir caz günü yaşatmıştı. Caz Vapuru, bu yıl da İstanbul Boğazı’nı denizden turlayarak, ferah bir müzik deneyimi yaşamak isteyen yolcularını bekliyor. Üstelik bu yıl matine ve suare seferleriyle bir ilke de imza atılıyor. Gündüz güneşli bir turun yanı sıra, dilerseniz akşam seferiyle de yıldızların altında müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Kabataş İskelesi’nden Anadolu Kavağı’na uzanan seferde müzik, henüz vapur iskelede kalkmadan başlıyor ve vapurun tüm katlarına yayılıyor. Boğaz manzarasını bir de caz eşliğinde görmek isterseniz Caz Vapuru tam size göre.
Etkinlik ücretlidir ve 7 yaş sınırı vardır. Ayrıca mekâna ücretli tekne ulaşımı sağlanacaktır. Ayrıntılar daha sonra açıklanacaktır.

 • Çocukça Bir Gün / 12 Temmuz – 2020 10:30, Feriye

Aileyle geçirilecek renkli bir pazar günü arayanlara göre bir etkinlik var festivalde; Çocukça Bir Gün. Bu yıl İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirilecek 0-9 yaş grubundaki çocuklar ve ailelere yönelik etkinlik tüm güne yayılıyor. Müzik ve görsel sanatlar atölyeleri, ana sahnede müzikal gösteri ve animasyon film gösterimi, bahçe alanında caz dinletileri, sirk gösterisi ve interaktif oyun alanlarıyla Feriye’nin Boğaz’a nazır keyifli atmosferinde sanat ve müzikle iç içe bir gün geçirecek, zamanın izini kaybedeceksiniz. Etkinliğe katılım ücretlidir ve yaş sınırı yoktur.

 • John Pizzarelli Trio / 12 Temmuz 2020 – 21:00, İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Babası ünlü caz gitaristi Bucky Pizzarelli olunca, henüz konuşmayı öğrenmeden önce ritim tutmayı öğrenmiş gitarist ve şarkıcı John Pizzarelli. Yalnızca iyi bir müzisyen değil iyi de bir dinleyici. Dinlemeyi sevdiği, ilham aldığı isimlere özel hazırladığı albümlerin altında da bu yatıyor. Bugüne kadar Nat King Cole, Frank Sinatra, Duke Ellington, Paul McCartney’e özel hazırladığı caz albümlerini ‘Cazı canlandırma ve popülerleştime çabası’ olarak nitelendiriyor. Daha önce İstanbul’a gelen John Pizzarelli sadece müzikal performansıyla değil, şarkı aralarında anlattığı anılarıyla misafirlerine hoşsohbet bir konser sunuyor. Müzisyenin zamansız şarkılarına şahit olmak ve sohbetine katılmak isteyenler İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bekleniyor. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır.

 • Monsieur Periné / 13 Temmuz 2020 – 21:00, The Marmara Esma Sultan Yalısı

Kahvesi ve salsa topluluklarıyla meşhur Kolombiya’dan geliyor Monsieur Periné. Grubun kurucularından Catalina Garcia, Cali Bölgesi’nde ailesi gibi kahve çiftçiliği yaparken kömür madenlerinin yol açtığı susuzluktan dolayı kendini müziğe veriyor. Gitarist Santiega Prieto’ysa idolü Djanga Reinhardt gibi olmayı hayal ediyor ama istediği gitarı ülkesinde bulamıyor…İkili müzik yapmanın yollarını ararken tanışıp önce düğünlerde ve küçük partilerde sahneye çıkıyor. Performansları öyle renkli ve enerjik ki kayıtsız kalmak güç. Topluluk, Encanto Tropical albümleriyle 2019 Latin Grammy’de üç dalda aday gösterildi. Kendilerini ‘yeni Latin-Amerikan hareketi’ olarak anlatan grubun renkli sahnesi festivalde. Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı ve üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

MONSIEUR PERINÉ

Catalina Garcia / vokal
Santiago Prieto / gitar
Jairo Alfonso / saksofon
Abstin Caviedes / trombon
Darwin Paez / davul
Miguel Guerra / perküsyon
Eva Correa / bas

 • REDMAN / MEHLDAU / MCBRIDE / BLADE ‘A MoodSwing Reunion’ 14 Temmuz 2020 – 21:00, Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

‘Caz sert ya da yumuşak, soğuk ya da sıcak, aydınlık ya da karanlık olabilir. Caz, kalbiniz içindir…’ Bu sözler, Moodswing albümünün sınırları fazla zorladığını düşünenlere saksofoncu Joshua Redman’ın verdiği cevap. Albüm, caz otoriteleri tarafından eleştirilse de, onlar için yolun başlangıcı oldu. O ve albümde ona eşlik eden piyanist Brad Mehldau, basçı Christian McBride ve davulcu Brian Blade, günümüzde Amerikan cazının en sıkı müzisyenlerinden. Hepsi çok ünlü gruplarda çalıyor, solo kariyerlerini sürdürüyor. Konserlerinde yer bulunamıyor, onlarla çalmak için müzisyenler sıraya giriyor. Her biri kendi alanında parmakla gösterilen bu isimleri tekrar bir arada görmek çok zor. Bir araya gelmeleri, dört gezegenin aynı çizgide buluşması kadar özel ve kaçırılmayacak bir an! Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır.

Joshua Redman / saksofon
Brad Mehldau / piyano
Christian McBride / bas
Brian Blade / davul

 • Foals / 22 Temmuz 2020 – 20:00, Volkswagen Arena

Festival kapanışı sahne canavarı Foals’tan!

Yanlışlıkla çalıştığı yerin maskotunu ateşe verdiği için işten kovulan Yannis Philippakis ve devamsızlıktan okuldan atılan Edwin Congreave, umutsuzlukla başlayan kariyerlerini düşündükçe güldüklerini söylüyor. İkili, bugün milyonlarca dinleyicisi olan ve dünyanın en önemli indie rock temsilcilerinden Foals’ın kurucuları! Hostellerdeki küçük partilerden Coachella’ya uzanan sahnelerinin etkisinden çıkmak güç. Bir bakıyorsunuz Yannis seyircinin üzerine atlıyor, gitar çalarken elleri parçalanıyor, Edwin ise ‘Anı yaşayın!’ diye çığlıklar atıyor. Heyecanlarının kaynağını ‘Her konseri son konserimiz gibi çalmak’ sözleriyle anlatıyorlar. Türkiye’ye gelmesi uzun süredir beklenen grup, festivalin konuğu olacak. ‘Yüksek’ bir kapanış konseri olacak; aman dikkat, üzerinize Yannis düşebilir! Girişlerin biletle sağlanacağı etkinlikte 7 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı ve üstü izleyiciler için farklı renkte bileklik sağlanacaktır.

K: https://caz.iksv.org/tr/program

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...

2021 Grammy Adayları Belli Oldu

Müzik dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Grammy için geri sayım başladı. Önümüzdeki yıl 63. kez düzenlenecek olan Grammy ödüllerine Beyoncé 9 adaylıkla...

Annem Hakkında Her Şey: Aile Kavramına Bakış

1999 yılında vizyona giren film, izleyiciye farklı bakış açıları ve sorgulama alanları açmıştır. Pedro Almodóvar'a  En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Cannes Festivali'nde En...

Kadınca Bilmeyişlerin Tek Adı: Tante Rosa

     "Nerede olursa olsun, kadınları birbirine ortak eden tek bir şey vardır: Hayat!" 1966-1968 yılları arasında Dost dergisinde yayımlanan Tante Rosa, sonraki yıllarda kitap...