Yaratıcı Yazım Dersleri

Sitemizde Hep Kitap Yayınlarının Atölye serisine çoktan yer verdik. Dilerseniz şuradan ulaşabilirsiniz. Onun için o kitapları içeriğe konuk etmiyorum. O halde bu yazı o içeriğe doyamayan, yazma serüveninde yolunu kaybeden, daha planlı yazmak isteyenlere gelsin. Ne dersiniz?

Peki bu yazı sahiden işinize yarayacak mı? Öncelikle yazdığım kitapların içerikleri alıştırmalarla dolu. Birazdan örneklerini göreceğiniz bu alıştırmaları düzenli bir biçimde yaparsanız faydasını görürsünüz. Ama illa bu kitapları almanız gerekmiyor. Gidin rafların tozunu yutun, bakın içlerine. Açın interneti, aratın yaratıcı yazarlık, yazım diye. Belki egzersizler yazan bloglar bulursunuz, belki belediyeniz kurs düzenliyordur, belki sevdiğiniz bir yazarın çalışma masasından ilham alırsınız. Bu yazıda hepsi var. Yalnız kurs veremiyoruz, kusura bakmayın artık.

Ne okunmalı?

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık – Murat Gülsoyİlgili resim

Bir süredir vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerinden yola çıkan Gülsoy, okunaklı bir yazı yazmanın yollarını işaret ediyor. Gerçekliği yazı yoluyla yeniden kurmanın araçlarını, yöntemlerini sorguluyor. Okuyanla yazan arasındaki sessiz anlaşmanın kuralları bu kitapla bozuluyor.

Virginia Woolf’tan Yazarlık Dersleri – Danell Jones

Virginia Woolf'tan Yazarlık Dersleri

Virginia Woolf’un yazma sanatı üzerine düşüncelerinden esinlenen Jones, yedi önemli başlıkta yeni yazarlara bir rehber sunuyor. Her bölümün sonunda Woolf’un kendi yazı alıştırmalarından seçtiği örneklerden veriyor. Tıpkı Woolf gerçek bir sınıfta, ders anlatırmışçasına.

Yazının Felsefesi – Edgar Allan Poe

Yazının Felsefesi - Edgar Allan Poe ile ilgili görsel sonucu

- Advertisement -

Ünlü Amerikalı yazar Edgar Allan Poe; 1846’da aylık Graham’s dergisi için kaleme aldığı Yazının Felsefesi (İyi Yazarlar Neden İyi Yazarlar?) adlı denemesinde, bir teori olduğunu söylemekten kaçınmıyor. “Etkide birlik” (tek etki) metodunun iyi yazı yazmak için en önemli hususlardan birisi olduğu sonucuna varıyor.

Yazma Sanatı – Stephen King

stephen king yazma sanatı ile ilgili görsel sonucu

King bu kitapta, yazma tutkusunun çocukluğunda nasıl başladığını anlatıyor. İlk romanı Carrie yayımlanıncaya kadar çektiği sıkıntıları yeri geliyor güldürerek yeri geliyor ağlatarak anlatıyor.

Yazmak Üzerine – Ernest Hemingway

İlgili resim

Hemingway’in mektupları, romanları, konuşmaları, basılmış ve basılmamış tüm metinlerinde yer alan yazmak ve yazarlık kavramı üzerine düşünceleri… Yazmanın özü irdeleniyor, yazarlara tavsiyeler bir araya getiriliyor. Bu kitap, Hemingway’in nasıl bir dünya büyüğü haline geldiğinin sırlarını taşıyor.


Ünlü yazarların/şairlerin çalışma masaları

Aziz Nesin

aziz nesin

Orhan Kemal

orhan kemal

Stephen King

2

Tomris Uyar

2

Virginia Woolf

2


Denemeniz İçin

Dümeni Yaratıcılığa Kırmak’tan Egzersiz

Hiç sıfat veya zarf kullanmadan, en az bir paragraf -en fazla bir sayfa (200-350 kelime) uzunluğunda betimleyici bir metin yazın. Diyalog olmasın.

  • Olayın amacı, sadece fiil, isim ve zamir kullanarak bir sahneye veya bir eyleme canlı bir tanım sağlayabilmelidir.
  • Zaman zarfları (sonraki, o zaman, daha sonra, vs.) gerekli olabilir, ama idareli kullanın. Yalın olun.
  • Bu kitabı bir grupla beraber kullanıyorsanız, bu alıştırmayı evde yapmanızı öneririm, zira biraz zor ve zaman alabilir.
  • Halihazırda üzerinde çalıştığınız daha uzun bir metin varsa, onun bir paragrafını veya bir sayfasını da bu alıştırma uyarınca yazmayı deneyebilirsiniz.
  • Yazmış olduğunuz bir metni de ‘yalınlaştırmayı’ deneyebilirsiniz. İlginç olabilir.

 

Bunların içinden hoşunuza gidenleri seçin, uygulayın. Ama en önemlisinin bol bol okumak ve düşünmeden yazmak olduğunu unutmayın. Kitaplar, kurslar mucize yaratmaz. Klasik yazarlarımızın hiçbiri o kurslara gitmedi, o kitapları okumadı. Ama onlarla aynı çağda yaşamıyoruz. Bazen yazmak için, bunlar gibi ufak iteklemelere ihtiyaç duyabiliyoruz. Bunun için de işte o klasik yazarların yazdığı yaratıcı yazım kitaplarına da yer verdim. Demek önceden görmüşler edebiyat dünyasının başına açılacak sorunu.

SabitFikir’de gördüğüm bir yazıyla bitirmek istiyorum içeriği:

Ve son sözü Kurt Vonnegut’un bir anısına bırakıyorum izninizle: Vonnegut, katıldığı derslerden birinde dönemin ‘sert adam’ yazarlarından birinin sınıfa şöyle bağırdığını da anlatır: “Ne halt yemeye buradasınız siz? Evinize gidin poponuzu zamkla sandalyeye yapıştırın ve yazın! Kafanız düşene kadar yazın!”

 

*Çalışma masaları Listelist’ten. Her şey alfabetiktir.

1 YORUM

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın...