Yakuza Ve Karteller – El Dragon Return of a Warrior

 El Dragón: Retun of a Warrior suç temalı bir Güney Amerika dizisi olarak Netflix’e bu ay eklendi. İlk bölümü ile klasik bir intikam hikayesini andırıyor. Ancak Meksika Kartel hikayesine Japon unsurları da eklemiş ki bu Japonya hayranlarının hoşuna gidecek bir gelişme olmuş.

 Başrolünde Sebastián Rulli’nin oynadığı dizi ilk olarak Univision kanalında yayınlanmış daha sonra da Netflix’e eklenmiş. Japonya’dan ülkesi Meksika’ya dönen Miguel Garza’nın hikayesini anlatıyor.

 Yakuza bağlantılı Meksika Kartel lideri hikayesi biraz fantastik biraz da çizgi roman tarzı duruyor. Başrolün Japonya’da kılıç kullanmayı öğrenmesi gibi unsurlar dizide var. Ve yine ejderha, sakura gibi Japon Sembolizmi öğeleri de eklenmiş. Ama eğer ciddiyetle işlemeyi başarırlarsa ortaya iyi bir hikaye çıkabilir.

Bilindiği üzere Meksika Uyuşturucu Savaşı uzun, karmaşık ve güncel bir konu olarak duruyor. Eğer konunun hakkını vermek istiyorlarsa basit bir aksiyon dizisinden daha da derine inmeliler. Ama bu yönü ilk bölümlerinde gözükmüyor. Sadece Japon esintileri diziye derinlik katıyor.

- Advertisement -

Daha ilk bölümden aksiyon ve çatışma sahneleri başladığı için seyrederken sıkılmak zor. Dizi oldukça hızlı bir başlangıç yapıyor. Öte yandan ana karakterin Japon hocalarından aldığı bilgelik dolu öğütler de var. Modern Tokyo, geleneksel değerler ve Yakuza dünyasının tuhaf bir karışımını görüyoruz.

Bir olumsuzluk sayılmasa da başrolü çok karizmatik yapmak için fazla vurgulanmışlar. Daha karanlık ya da daha insani birini görebilirdik. Güçlü, aşırı zeki ve soğuk kanlı bir portre çiziyor. Elbetteki böyle bir karakterin hayranları olacaktır. Ancak böyle başrolü olan dizilerde insanlar bir nokta da gerçekçiliğini sorgulamaya başlıyor. Tabi Miguel Garza ve ailesinin fazla temiz gösterilmiş olması da var. Sonuçta Meksika Kartelleri ile ilgili bir dizide bu durum göze batıyor.

Oyuncular genel olarak iyi olsa da bazı abartılı roller de var. Ve tabi arkadan müzik çalma hilesini de yapıyorlar. Ancak müzik seçimlerinin güzel olduğunu söyleyemeyeceğim. Sadece jenerik müziği kulağa güzel geliyor. Tabi bunlar küçük detaylar ama en çok göze çarpan detay romantik sahnelerdi. Miguel karakteri öyle bir dönüşüm geçiriyor ki sanki ikinci bir dizi izliyor gibi oluyorsunuz.

Sonuç itibariyle izlenebilecek sürükleyici bir dizi olmuş. Ancak ilerleyen bölümlerde hikayeyi derinleştirmeleri gerekecektir. Entrika seviyesi beklediğimden düşük, aksiyon kısmı ise beklediğimden daha yüksek. İlk sezon 38 bölümden oluşuyor ama başlangıçtaki tempoyu korurlarsa seyirciyi sıkmayacaktır.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Amazon Prime Türkiye’deki En İyi Diziler

Amazon Prime Türkiye'nin yayın hayatına başlaması ile artık Netflix ve BluTV'ye alternatif olarak yeni içerikleri izleyebileceğiz. Fiyat politikası olarak Türkiye'nin en ucuz dijital yayını...