Voltaire – Kandid ya da İyimserlik | 27 Alıntı

Yazarın Diğer Yazıları

Voltaire – Kandid ya da İyimserlik | 27 Alıntı

Fransız Yazar ve Filozof François Marie Arouet ya da takma adıyla bildiğimiz Voltaire, yazdığı az sayıdaki hikaye kitaplarından biri olan Kandid ya da İyimserlik...

Matematiğin Büyülü Dünyası: Bir Bölü Sonsuz – Engin Yıldırım

Matematik.. Hayatımıza ilkokul zamanları bir daha çıkmamak üzere girmiştir. Girdiği gibi de ülkemizde genelde ön yargılı bir ders, bilim olmayı başarmıştır. Aslında öyle bir bilimdir...

Dillerin Ortaya Çıkışı: Babil Kulesi Efsanesi

Günümüzden binlerce yıl öncesinde Sümerliler inanışları yüzünden göğe yani yükseklere tapmışlardır. Bu yüzden gökte olduğu inanılan Tanrıları Marduk için Babil Kulesi'ni inşa etmişlerdir. Kulenin...

Prometheus Nasıl Zincire Vuruldu ?

Yunan mitolojisine göre çok önceden dünyada Titanlar hüküm sürmekteydi. Daha sonra Zeus ve Olimposlular, Titanları dünyadan kovmak isteyip savaşa girmişlerdir ve tabii başarılı olmuşlardır....
Irmak Çelik
Irmak Çelik
17 yaşında yazmaya ve biraz stoacı biraz epikür yaşamaya çalışıyorum

Fransız Yazar ve Filozof François Marie Arouet ya da takma adıyla bildiğimiz Voltaire, yazdığı az sayıdaki hikaye kitaplarından biri olan Kandid ya da İyimserlik kitabında okurlarının hayatına dokunacağı mesajlar barındırmakla birlikte bunları ironi ile birleştirmeyi başararak güldürürken düşündürmüştür. Üstelik bu basımında Server Tanilli’nin çevirmenliği ve çevirmen notlarıyla biz okurlar şahane hislere kapılmaktan geri kalmıyoruz.

Yaşamı boyunca dünyaya kattığı eserlerin, dünyada sonsuza kadar etkisini sürdüreceğinden şüphemiz yok ama bu zaman diliminde Voltaire’in kelimelerinde sayısız kez ruhumuzu huzura kavuşturalım. Bu kitabın diğer okurlarında da yeşerttiği gibi umudunuzu yeşertmesi dileklerimizle. İyi okumalar Söylenti ailesi!

1- “Sebepsiz sonuç yoktur.” diye cevapladı Candide “Her şey bir düzen içinde birbirine bağlıdır ve en iyi şekilde düzenlenmiştir…” (Sayfa 10)
2- “İnsanlar da doğayı biraz bozmuş olmalılar; çünkü insanlar kurt olmadıkları halde kurt olmuşlar. Tanrı onlara ne yirmi dörtlük top, ne de süngü vermiş. Halbuki onlar, birbirlerini yok etmek için süngüler toplar yapmışlar.” (Sayfa 14)
3- “İyilik adına ne yapıyorsam felaketim oluyor; başkaları gibi hayinlik etseydim, onlar gibi mutlu olurdum.” (Sayfa 15)
4- “Aşk insan soyunun tesellisi, evrenin bekçisi, bütün duyarlı varlıkların ruhu.. Ah hassas aşk!.. Nasıl olur da böyle güzel bir neden, sizde böylesine korkunç bir etki yarattı?” (Sayfa 27)
5- “Çalışmak, üç büyük eksikliği uzaklaştırır; can sıkıntısını, kötü alışkanlıkları ve yoksulluğu…” (Sayfa 30)

6- “Deist yaklaşımına karşın dini reddetmez. Hatta sıradan insanlar ve toplumlar için gerekli bir mekanizma olarak görür. Onun şiddetle karşı çıktığı şey bu mekanizmanın çıkarlar uğruna bozulması ya da kötüye kullanılmasıdır. Bu yüzden de en sert eleştirilerinin, en acımasız alaylarının hedefinde genellikle din adamları bulunur.” (Sayfa 47)

7- “Her şeyin bir amacı olduğuna göre, her şey kaçınılmaz şekilde en iyi amaca yöneliktir.” (Sayfa 50)

8- “Şu muhakkak ki insan durmadan gezmeli.” (Sayfa 55)

9- “Sebepsiz sonuç yoktur.” (Sayfa 58)

10- “Candide: “İnsanların bugünkü gibi her zaman birbirlerini öldürmüş olduklarını, her zaman onların böyle yalancı, hilekar, hain, nankör, haydut, zayıf, vefasız, alçak, kıskanç, obur, sarhoş, hasis, hırslı, katil, dedikoducu, serseri, tutucu, iki yüzü ve budala olduklarını mı sanıyorsunuz?” diye sordu.
Martin: “Atmacaların her zaman güvercin bulsalar yiyeceklerine inanır mısınız” dedi.
Candide: “Elbette!” diye yanıtladı.
Martin: “O halde, madem ki, atmacalar hiç huylarını değiştirmemişler, niçin insanların huy değiştirmesini istiyorsunuz?” (Sayfa 79)

- Advertisement -

11- Candide, “Meğer bu dünya neymiş?”

Martin, “Saçma sapan, feci bir şey” (Sayfa 90)

12- “Zira sürekli yere atmak istediğimiz bir yükü vazgeçmeden taşımayı sürdürmekten, nefret duyduğumuz varlığımızı sahiplenmekten ve hatta onu muhafaza etmekten, bizi tüketen ve nihayetinde kalbimizi yiyecek yılanı okşamaktan daha ahmakçası var mıdır?” (Sayfa 92)

13- “İnsan bir yerde az çok huzurluysa orada kalmalı.” (Sayfa 93)

14- “Bir dünyada işler yolunda gitmezse diğerinde gider.” (Sayfa 97)

15- “- İyimserlik nedir? diye sordu Cacambo.
– Her şey kötü gittiğinde her şeyin iyi gittiğini savunmak tutkusudur, dedi Candide.” (Sayfa 98)

16- “Her tarafta zayıflar önlerinde yere yüz sürdükleri güçlülerden nefret eder, kuvvetliler de onlara yünü ve eti satılan mallar gibi davranırlar… Huzur içinde yaşar gibi gözüken, içlerinde güzel sanatların geliştiği kentlerde, kuşatılmış bir kentin uğradığı felaketten çok, kaygı ve tasa kemirir insanları. Kişisel kederler, genel üzüntülerden daha çok merhametsizdir.” (Sayfa 100)

17- “O kadar çok olağanüstü şey gördüm ki, olağanüstü olabilecek hiçbir şey kalmadı.” (Sayfa 109)

18- “Vücudunuza şeytan girmiş olmalı.” dedi Candide.
“Dünya işlerine öyle çok karışıyor ki benim vücudumda da olabilir. Zaten her yerde değil mi? Ancak şu yer küreye daha doğrusu yer küreciğe göz attığımda, Tanrı’nın onu kötülük yapan bazılarına terk ettiğini düşündüğümü de itiraf etmeliyim.” (Sayfa 126)

19- “Birçok kenti dolaştım. Kimi yerlerde insanların yarısı deli, kimi yerlerde insanlar çok kurnaz, başka yerlerde çok uysal ve hayvan gibi, kimileri de zeki insanlar. Ama her yerde başlıca uğraşı aşk. İkinci uğraşı insanları çekiştirme, üçüncüsü ise aptalca şeyler söyleme.” (Sayfa 127)

20- “Kendimizi yazgımızın ellerine bırakalım.” (Sayfa 136)

21- “Kendi mahkemelerim bana yeter.” (Sayfa 140)

22- “Kaldı ki ne düşünüyorsam onu söylüyorum ve başkalarının benim gibi düşünüp düşünmemesi hiç umurumda değil.” (Sayfa 142)

23- “Yalnızca akılsızlar değer verilen bir yazarın her şeyine hayranlık duyar. Ben sadece kendim için okurum, işime yarayan neyse onu severim.” (Sayfa 156)

24- “Ümit etmek her zaman güzeldir.” (Sayfa 158)

25- “Lezzetli olduktan sonra, kiminle yemek yediğinin ne önemi var?” (Sayfa 167)

26- “Çok acımasızsınız!”
“Yaşadım da ondan.” (Sayfa 204)

27- “Gülümseyiş, bilgeliktir.” (Sayfa 259)

Voltaire, Kandid ya da İyimserlik, Adam Yayıncılık

Çevirmen, Server Tanilli

 

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...

2021 Grammy Adayları Belli Oldu

Müzik dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Grammy için geri sayım başladı. Önümüzdeki yıl 63. kez düzenlenecek olan Grammy ödüllerine Beyoncé 9 adaylıkla...

Hayat Tarzlarıyla Beraber Sosyal Ağların Benzeşmesi

İnsanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden bir tanesi de şüphesiz ki matbaanın keşfedilmesidir. Matbaa sayesinde insanlar kendi fikirlerini, düşüncelerini veya yorumlarını diğer insanlara aktarmaktaydı. Bu...

Annem Hakkında Her Şey: Aile Kavramına Bakış

1999 yılında vizyona giren film, izleyiciye farklı bakış açıları ve sorgulama alanları açmıştır. Pedro Almodóvar'a  En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Cannes Festivali'nde En...