Virüs Salgınlarını Konu Alan 10 Film

Dünyayı etkisi altına alarak çeşitli duygu fırtınalarına neden olan ve tehdit rüzgârları estiren corona virüsü insanların hayatlarını kontrol altına alacakları önlemler üretmesinin de sebebi oldu. Dünya genelinde çok kez farklı salgın hastalıklar görüldü. İnsanların böyle süreçlerde yaşamlarının uğradığı değişimler ise filmlerde konu olarak ele alınmaya değer görüldü. İnsan sağlığı söz konusu olduğunda tüm dünya kontrolü ele almak için yaratıcı olmak zorunda kaldı. Peki  beyaz perde bu olayları kendi perspektifinin kurguladığı yaratıcılıkla birleştirerek bizlere nasıl sundu? Virüs salgınlarını konu alan 10 film ile hayatın seyrini değiştiren virüs salgınlarının nasıl işlendiğini, ne tür olası sahnelerin yaratıldığını filmleri izlemeden önce bu içerik ile öngörelim.

  • 12 MAYMUN / TWELVE MONKEYS  (1995)

Dünyada 5 milyar insanın ölmesine yol açan bir virüs… Virüsten korunmak için yeraltında kurdukları barınaklarda yaşayan insanlar virüsün sarsıcı etkilerinden korunmak için bir çözüm bulma yoluna giderler ve zamanda geri gidebilecekleri bir zaman makinesi yapmaya karar verirler. Eski bir mahkum olan James Cole bu makinenin ilk gönüllü yolcusu olur. James, kendini yedi yıl geride bir akıl hastanesinde bulur ve yaşadıklarını anlattığında gerçek bir akıl hastası olduğu düşünülür. Zamanda yolculuğu da konu alan Terry Gilliam imzalı bu filmin başrollerinde Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt gibi ünlü isimler var.

- Advertisement -

 

  • 28 GÜN SONRA / 28 DAYS LATER (2002)

Filmin yönetmenliğini Danny Boyle üstlenmiş. Film, İngiltere’yi tehdit altına almış ölümcül bir virüsü konu alıyor. Bir araştırma laboratuvarındaki hastalıklı şempanzelerden bu virüsü kapan insanlar zor durumdadırlar. Askerlerin kontrolü ve yönetimi altında tutulan sığınaklarda yaşamaya başlarlar. Üstelik hastalığa çözüm bulmaya çalışmanın yanında bu hastalığa yakalanan insanlarla da mücadele edilmek zorunda kalınmıştır.

  • BEN EFSANEYİM / I AM LEGEND (2007)

Robert Neville başarılı bir bilim insanıdır, ne var ki o bile insan eliyle ortaya çıkan virüsü kontrol altına almayı başaramamıştır. Bir şekilde virüse karşı bağışıklık gösteren bu bilim insanı New York şehrinde ve hatta belki de dünyada hayatta kalmayı başarabilmiş tek insandır. Neville pes etmeden üç yıl boyunca telsiz mesajlarıyla her gün birilerine ulaşmaya çalışır. Hayatta kalan birileri olduğuna dair inancı boş çıkmaz, yalnız değildir.

  • ANDROMEDA ESRARI / THE ANDROMEDA  STRAIN (1971)

IMBD puanı 7.2 olan filmin konusu şu şekilde: Bir araştırma uydusunun Arizona yakınlarındaki küçük bir kasabaya düşerek parçalanması sonrasında birçok olay ve tehlike meydana gelir. Dünya dışından gelen ve kaza sonrasında serbest kalan virüs kasabadaki hemen herkesi kısa diyebileceğimiz bir zamanda ölümün pençesine düşürür. Olayı incelemek için getirilen bir grup doktor ve bilim insanı virüsü yok etmek için zamanla yarışır.

  • YERYÜZÜNDEKİ SON AŞK / PERFECT SENSE (2011)

Bilimkurguyu ve romantizmi birlikte yaşatan filmde Ewan McGregor ve Eva Green başrolleri üstleniyorlar. Michael ilişkilerde bağlanma sorunu yaşayan başarılı bir şeftir. Kendini işine adayan bir doktor olan Susan özel hayatında kimseye yer ayırmamakta kararlı gözükmektedir. Bu iki insanın hayatı kesişme noktasına geldiğinde ve yakınlaştıklarında dünyayı insanların duygularını yok eden bir virüs sarmaktadır. İnsanların duygularını yok eden ve sevme yetisini yitirmeye neden olan virüse karşı Susan ve Michael’in aşkı hayata tutunabilecek gücü bulabilecek midir?

  • SICAK KALPLER / WARM BODIES (2013)

İnsanoğlu nasıl başladığı bilinmeyen ve hatta nedeni, nasıl yayıldığı unutulan zombi salgınının pençesindedir. Zombilerin sayısı bir grup insana göre oldukça fazladır. Yaşayanlar ise yaşayan ölülerden yüksek duvarların arkasına sığınarak korunmaktadır. Havaalanında yaşayan bir zombi olan R arkadaşlarıyla beslenmeye çıktığı bir sırada kendisini öldürmek isteyen Julie ile karşılaşır. Julie’ye aşık olan zombi R, hisleri sebebiyle iyileşmeye ve insani özelliklerini kazanmaya başlar. Oluşan bu iyileşme etkisi diğer zombilere de umut olacaktır ancak insanların bu olasılığa inanması gerekecektir.

  • SALGIN / THE CRAZIES (2010)

Şehir sularına karışan ne olduğu belirsiz bir madde, burada yaşayan insanları psikopat katillere dönüştürmüştür. Bu durumu fark eden yetkililer bölgeyi karantina altına almaya karar verirler. Önceleri Amerikan Rüyasını yansıtan kasabada şimdi katiller ve hala sağlıklı kalanlar arasında zorlu bir mücadele baş göstermiştir. Kasaba sakinlerinin birer caniye dönüştüğü kasabada askerlerin salgını önleme çabaları sebebiyle girişlere ve çıkışlara kapatılan ve adeta kafeste kalan  kasabayı, kaos sis gibi örtmüştür.

  • ÜRPERTİLER/ SHIVERS (1975)

Parazitlerin genleriyle oynayan bir profesör kontrolü kaybedince işler rayından çıkar. İnsanlar korkunç bir değişimler geçirmeye başlarlar. Karşı konulamaz cinsel isteklere kapılan insanların sayısı hızla artmakta, zombileşerek hastalığa neden olan parazitleri  yaymaktadırlar.

  • PONTYPOOL: ÖLDÜREN KELİMELER (2008)

Film kasabadaki kilisenin bodrum katında radyo sunuculuğu yapan Grant Mazy’nin hayatına dokunarak başlar. Yine bir gün radyoda yayın yaparken, yoğun bir kar fırtınası yaşandığını ve insanların anlaşılmaz cümleler kurarak şiddet eğilimleri gösterdiğini duyar. Grant sonradan öğrendiği bilgiyle popüler diller arasında olan İngilizce’de en çok kullanılan kelimelerin virüs kaptığını öğrenir. Sağlıklı insanlar bu kelimeleri söylediklerinde virüslü insanlar tarafından saldırıya uğrarlar. Virüslü insanların hedefi  bodrum katındaki radyo yayını olur. Bu virüsten kurtulmanın yolu olarak gösterilen yeni bir dil oluşturulabilecek midir?

  • KÖRLÜK / BLINDNESS (2008)

2008 Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçilen Blindness, Nobel Ödüllü José Saramago’nun aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Adı bilinmeyen bir şehirde, bu konuda  şehirle aynı kaderi paylaşan ve bilinmezliklerin esirinde olan bulaşıcı bir körlük salgını başlar. Bu durumdan etkilenmeyen tek kişi bir göz doktorunun eşidir. Şehirde hızla yayılan ‘beyaz körlük’ adı verilen salgını ve etkilerini görebilen tek kişi olan bir kadının ailesi için verdiği mücadeleye de tanık olacaksınız.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...