Victoria Dönemi’nin Gotik Havasını Hissedeceğiniz Film ve Dizi Önerileri

 

Mimarisi, Giyim Tarzı ve Edebiyatıyla Victoria Dönemi

Karanlık sahneler, gizemli sokaklar, görkemli kıyafetler… Bu tanımlamaların birleşim kümesi: Victoria Dönemi.

19. YY’da İngiltere’de başlayan Victoria dönemi, ilgi çekici özellikleriyle birçok film ve diziye konu olmuş ve gerek fantastik unsurlarıyla, gerek soluk sahneleriyle bu yapımlar çok fazla izlenmiştir. Bu esrarengiz alemde kaybolmak istiyorsanız, işte size önerebileceğimiz dizi ve filmlerden bazıları…

- Advertisement -

1.Freud (2020) / Dizi (1 sezon)

Adından da anlaşılacağı üzere, psikanalizin babası sayılan Sigmund Freud‘u bu dizide kurgu ve mistik çerçevesinde izleyebiliyoruz. Dizi her ne kadar Almanya çevresinde geçse de, Victoria Dönemi’nin tipik karanlık özelliklerini bu dizide fark edeceksiniz.

 

2. Dracula (2020) / Dizi (1 sezon)

2020 yapımı dizi, klasik Dracula kavramından biraz farklı nitelikler sergiliyor. Ortam, kıyafetler ve eksik olmayan İngiliz aksanının yanı sıra daha güncel bir bakış açısıyla farklı bir Dracula tanımaya ne dersiniz?

 

 

3. Penny Dreadful (2014) / Dizi (3 sezon)

Penny Dreadful‘da Victoria Dönemi’ni edebiyata yansıtan Dorian Gray, Dracula, Frankestein gibi birçok karakter bulunmakta. Gotik ve mistik kategorisinde sayabileceğimiz karakterleri seviyorsanız bu dizide bolca bulunuyor. Her bölümü gizemli olan diziyi izleyenlere ve izleyeceklere şimdiden iyi seyirler dileriz!

 

4. Carnival Row (2019) / Dizi (1 sezon)

Orlando Bloom ve Cara Delevigne‘in rol aldığı bu dizi, kaos ortamının olduğu Victoria Dönemi’nde geçiyor adeta. Çözülememiş bir cinayet için yola çıkan karakterimiz, bu serüveni başlatıyor. Dizide doğaüstü karakterlerin de yer almasıyla fantastik kategorisini seven izleyicileri de kendine çekiyor.

 

5. Victor Frankestein (2015) / Film

Victor Frankenstein - film 2015 - Beyazperde.com

Mark Shelly‘nin kaleminden çıkan Frankestein romanından yeni bir uyarlama olan bu film, başarılı oyuncularıyla da izleyicinin dikkatini çekiyor. Kendini, ölüleri diriltmeye adayan Doktor Frankestein’ın yarattığı canavarı izlerken iyi seyirler dileriz!

 

6. The Frankestein Chronicles (2015) / Dizi (2 sezon)

The Frankenstein Chronicles - Dizi 2015 - Beyazperde.com

19.YY’da geçen bu dizide, polisiye olaylar bir anda karanlıklaşmaya ve korkunç bir hal almaya başlar. Aslında bildiğimiz Frankestein hikayesi yeniden yaratılmaktadır. Ortamın, sahnelerin ve kostümlerin döneme uygun olması bu diziyi başarılı yapan unsurlardan.

 

7. Dark Shadows (2012) / Film

unutulmazfilmler.pw/wp-content/uploads/2016/05/...

Hepimizin sevdiği Tim Burton filmleri Johnny Deep ile daha da izlenilesi bir hal alıyor. Bu filmde de Johnny Deep, yıllar sonra uyanan bir vampiri canlandırıyor. Geçmiş ve günümüzü bağlayan bu film, hem korku ögeleri içeriyor hem de izleyiciye kendini sevdiriyor.

 

8. Sherlock Holmes Gölge Oyunları (2011) / Film

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları - Sherlock Holmes: A Game of ...

2009 yapımı olan Sherlock Holmes filminin bir devamı olan Gölge Oyunları, hız kesmeden maceraya izleyicilerini hazırlıyor. BBC yapımı Sherlock dizisi günümüze uyarlanmış olmasına rağmen, Gölge Oyunları filmi Victoria Dönemi etkisini oldukça hissettiriyor.

 

9. Sherlock Holmes (2009) / Film

SHERLOCK HOLMES - framed movie poster 11x17 Quality Wood Frame ...

Herkesin severek okuduğu ve izlediği Sherlock Holmes de bu dönemin etkisini sürdüren karakterlerden. Sherlock’un yanı sıra Robert Downey Jr. hayranlarının da katkısıyla film oldukça beğenilmekte.

 

10. Dorian Grey (2009) / Film

Dorian Gray (film) - Vikipedi

Korku edebiyatında başyapıtlar arasında bulunan Dorian Gray’in Portresi kitabından uyarlanan bu film, kitabı okurken düşlediklerinizi izleme fırsatı veriyor. Mimarisi, kıyafetleri ve makyajlarıyla dönemi başarılı bir şekilde aktaran Dorian Gray filmini izlenecekler arasına koymalısınız.

 

11. Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi (2007) / Film

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi - Sweeney Todd - The ...

Bu filmde Tim Burton tarzını ve Johnny Deep oyunculuğunu tekrar izleyebiliyoruz. Fleet Sokağı’nda bir berber olan Sweeney, yaşadığı yere tekrar dönüyor ve intikam almaya hazırlanıyor. Dekor, kostüm ve makyajlarıyla gotik olduğunu hissettiren bu filmde aynı zamanda müzikal unsurlar da yer almakta.

 

12. Prestij (2006) / Film

Prestij - The Prestige - Beyazperde.com

Christopher Nolan’ın bir filmi olan Prestij, 19. YY’da birlikte çalışan iki sihirbazın düşmana dönüşmesini anlatan bu filmi belki de asıl ilgi çekici yapan şey, Tesla ve Edison’a atıfta bulunmasıdır.

 

13. Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006) / Film

Koku: Bir Katilin Hikayesi - film 2006 - Beyazperde.com

Doğaüstü koku alma yeteneği olan bir çocuk farkında olmadan korkunç bir katile dönüşüyor. Patrick Suskind’in Koku adlı romanından uyarlanan bu film de Victoria Dönemi’ni anlatan yapıtlar arasında yerini alıyor.

 

 

14. Operadaki Hayalet (2004) / Film

Operadaki Hayalet - Andrew Lloyd Webber's The phantom of the opera ...

Gaston Leroux‘un aynı isimli romanından uyarlanan bu film, yüzünde deformasyon olan bir hayaletin, aşık olduğu opera bir kadın için yaptıkları anlatılıyor. Filmde aynı zamanda opera ve müzikal de bulunuyor. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dileriz!

 

15. Van Helsing (2004) / Film

Van Helsing - film 2004 - Beyazperde.com

Dünyadaki kötülükleri durdurmak için yola çıkan Van Helsing‘i bu filmde Hugh Jackman canlandırıyor. Asıl amacı Dracula’yı öldürmek olan Van Helsing’in amacı, daha sonra Kurt  adamı ve Frankestein’ı öldürmek oluyor.

 

16. Vampirle Görüşme (1994) / Film

Vampirle Görüşme - Interview with the Vampire - Beyazperde.com

Korku edebiyatı yazarı olan Anne Rice‘ın romanından uyarlanan bu filmde de Victoria esintileri fark ediliyor. Tom Cruise ve Brad Pitt‘in rol aldığı bu filmde, bir vampir tarafından ısırılan ve vampire dönüşen bir soylunun maceraları konu alınıyor.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!