Uzay Yolcuları (Passengers)

Başrollerinde Chris Pratt ve Jennifer Lawrence’ın oynadığı Uzay Yolcuları, bilimkurgu ve romantizmi başarılı bir şekilde bir araya getirmiş. 2016 yapımı filmin yönetmenliğini ise Morten Tyldum yapmış.

Filmin ilgi çekici bir konusu var. Uzak bir gelecekte insanlar farklı gezegenlerde koloniler kurmaya başlamıştır. Kolonilere yolculuklar çok uzun sürdüğü için yolcular özel kabinlerde dondurulmuş şekilde seyahat etmektedir. Kolonilere yerleşimci götüren gemilerden bir tanesi de Avalon’dur. Beş bin kadar yolcusu ile birlikte Homestead II Gezegeni’ne doğru gitmektedir. Ancak yolculuk sırasında geminin yaptığı bir kaza arıza çıkmasına ve yolculardan birinin erken uyanmasına sebep olur.

Kolonilere yolculuk yapan bir mühendis olan Jim, birdenbire kendini umutsuz bir pozisyonda bulur. Yolculuğun bitmesine daha 90 yıl varken tek uyanan yolcu kendisidir. Böyle giderse tüm hayatını tek başına gemide geçirecek ve Homestead II’ya varamadan ölecektir. Jim yalnızlıkla boğuşurken diğer yolcuları uyandırmak ve uyandırmamak arasında gidip gelir.

Hikaye güzel olmakla birlikte boşluklar da var. İnsanlar macera için bir başka gezegene gitmeyi kabul edebilirler. Ama yüzyıldan fazla süre uyutulmaya ikna olmak çok daha zordur. Arka planda daha çok sebep olmalıydı. Filmde aşırı pahalılık ve nüfus yoğunluğu sebep gösterilse de yeterli değil. Bu tarz filmler genellikle iklim felaketi gibi sebepleri öne sürerler. Bu filmde de savaş, açlık, salgın gibi daha güçlü nedenler olmalıydı.

- Advertisement -

Filmin en büyük kusuru son bölümlerdeki aksiyon sahneleri olmuş. Sürekli kurtulan karakterler çoğu aksiyon filmi için normal olabilir. Ama bu film için bu sahneler gereksizdi. Çünkü Uzay Yolcuları, bilimkurgu atmosferinde geçmesine rağmen hikayesi itibariyle romantik bir filmdi. Aksiyon severlerin bu filmden zevk alması zaten çok zor. Bu yüzden herkesi mutlu edelim diye ile bu sahneleri eklemenin bir mantığı kalmıyor.

Uzay yolcuları, bir bilimkurgu filmi olarak değerlendirdiğimizde görsellik ve prodüksiyon açısından başarılı diyebiliriz. Az sayıda oyuncusu var ve hepsi iyi performans gösteriyor. Ama konusu itibariyle çok heyecanlı bir film değil. Bu sebeple de beğenip beğenmemek seyircinin beklentisine göre değişecektir.  Aksiyon, gerilim, gizem gibi türleri seviyorsanız muhtemelen hoşunuza gitmeyecektir. Romantik ve farklı tarzda bir film izlemek istiyorsanız seyredebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...