Ünlü Yazar ve Şairlerin Önceki Meslekleri

Her yazar, hayatının bir bölümünde ya da büyük bölümünde başka işler yaptı. Ünlü edebiyatçıların önceki ya da yazarlık yaparken de devam ettirdiği mesleklerini sizler için derledik.

Agatha Christie

Agatha Christie ile ilgili görsel sonucu

Ünlü polisiye yazarı Agatha Christie, Birinci Dünya Savaşında gönüllü eczacı asistanlığı yapmıştı. Savaştan sonra iki yıl boyunca bu mesleğe devam eden Christie, asistanlık süresince edindiği bilgileri Hercule Poirot kitabında da kullanmıştır.

 

Hasan Ali Toptaş

- Advertisement -

hasan ali toptaş ile ilgili görsel sonucu

Hasan Ali Toptaş çocukluk döneminde minibüs muavinliğinde kazanır parasını. Babası minibüs şoförü olan Toptaş, Kuşlar Yasına Gider kitabında da babasının ne denli tutkulu bir şoför olduğunu yazmıştır. Sonraları Çivril ve Sincan Vergi Dairesinde çalışan Toptaş, Sincan Hazine Avukatlığından emekli oldu.

Franz Kafka

franz kafka mesleği ile ilgili görsel sonucu

Bir başka vergi memurluğu işi yapan yazar Franz Kafka. Yazar Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre ücretsiz bir şekilde Avukatlık yaptı. Bir sigorta firmasında da çalıştıktan sonra “Endüstriyel Zarar Enstitüsü”‘nde vergi tahakkuk memurluğu yaptı.

George Orwell

orwell list ile ilgili görsel sonucu

1984’ü yazmak kolay değildi. Orwell 1984’ü yazmak için bu kadar engin bilgilere elbette bir sabah uyandığında ulaşmadı. Orwell 19 yaşında Burma’da polislik görevi yaptı. Burma Günlükleri’nde de buradaki yaşantısını anlatmıştı. Ayrıca İngiltere’de gazetelerde çalıştı. Bu dönemde de gizli komünizm sempatizanları listesini hazırlamıştı.

Cemal Süreya

cemal süreya ile ilgili görsel sonucu

“İyi bir yazar – şair olmanın yolu vergi dairesinden geçiyor.” mottomun görüşünü destekleyen bir başka edebiyatçımız ise Cemal Süreya. Şair Maliye Müfettişliğine kadar yükselip Fransa’da denetim usulleri ile ilgili incelemeye gönderildi. Türkiye’ye döndükten iki yıl sonra ise memuriyetten istifa etti.

Haruki Murakami

Haruki Murakami Siyah&Beyaz Görsel

Murakami yazar olmadan önce eşi ile birlikte Peter Cat adlı caz bar işletmişti. Rüzgarın Şarkısını Dinle kitabını da bu barın mutfağında geceleri yazıyordu.

 

John Steinbeck

1928 yılında eşiyle çalışana dek Tur Rehberliği ve Hademelik yapan dünyaca ünlü yazar John Steinbeck ayrıca eşi ile birlikte plastik manken işine de girdi.

 

Orhan Kemal

Babasının siyasi problemler yaşamasının ardından Suriye’ye yerleşen Orhan Kemal, burada ailesine yardımcı olmak adına bulaşıkçılık ve matbaa işçiliği yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra ise Çırçır Fabrikasında çalışmıştır.

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez ile ilgili görsel sonucu

Geçtiğimiz günlerde Yüzyıllık Yalnızlık Kitabı Netflix Dizisi Oluyor haberi ile gündeme gelen dünya çapında ünlü yazar Marquez uzun süre gazetecilik yapmıştır.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

İlkan Balkan
İlkan Balkan
Genel Yayın Yönetmeni - Mais la pluie sera alaimisema!

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!