Uluslararası Göç Film Festivali Bu Yıl Online Olacak!

Dünyanın en geniş kapsamlı tematik film festivali olan Uluslararası Göç Filmleri Festivali‘ne günler kaldı. Göçmenleri, göç eden insanların adaptasyon süreçlerini, kültürel farklılıklarını, göçlerin yıllardır toplumlara olan etkilerini anlatan film ve yönetmenlere yönünü çeviren bu festival bu yıl, birçok göçmene kucak açan Türkiye’de gerçekleşecek.

Göç etme durumunu tüm milletlerin yaşadığını ve yaşayabileceğini belirten ve bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlayan Uluslararası Göç Festivali‘nde birçok filmin ve katılımcının olacağı bekleniyordu. Fakat Gaziantep‘te gerçekleşmesi planlanan bu festival, Covid-19 sebebi ile online ortama taşınmaya karar verdi.

İçişleri Bakanlığı‘nın organize ettiği festival, 14-21 Haziran tarihleri arasında dijital platformlarda izleyicileriyle buluşacak. Festivalde yerli ve yabancı olmak üzere yüzlerce akademisyen, sinemacı, basın mensubu konuk ağırlanacak. Dünyanın her yerinden alanında uzman kişilerle atölyeler ve sektörel konuklarla paneller gerçekleştirilecek. Herkese açık sergiler ve konserlere de yer verilecek.

Göç ve medeniyet temalı 50’den fazla filmin yer alacağı festivalde dünya çapında önemli isimlerden oluşan jüri, son 5 yıldaki en iyi film ve senaryoları seçerek toplam 26 bin euro ödül verilecek.


- Advertisement -

Kaynak: ntv.com.tr

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...