Tuvalle Fotoğraf Çekenler: 14 Hiperrealist Sanatçı

1960’lı yılların sonunda ve 1970’li yılların başında ortaya çıkmış bir sanat akımı olarak fotorealizm ya da hiperrealizm fotoğraf aracılığıyla kaydedilen bir bağlamın tuvaldeki yansıması olarak kabul edilebilecektir. Bu sanat akımı bünyesinde ortaya çıkarılan ve fotoğraf gerçekçiliği sunan eserler sanatta gerçeğin ne derece yansıtılabileceğini düşünmeyi, görmeyi ve  fark etmeyi de sağlar. “Gerçeğin yansıtılması” tamamen sanatçının zihninden ve yorumundan kopuk olmadığı gibi bir fotoğrafa bakarken hissettiğimiz duyguların bilincini yaşamamız kuvvetle muhtemel olacaktır. Bu alanda çalışan 14 sanatçı ve onların bazı eserleriyle buluşacağınız bu yazı aracılığıyla acaba siz nasıl bir deneyim yaşayacaksınız?

  1. Mustafa Yüce

Güzel sanatlar alanında öğretmenlik deneyimi de bulunan sanatçı 1978 yılında Kütahya Simav’da doğmuştur. Yaşlılar ve çocuklar üzerine portreleri bulunan sanatçı, teknik olarak pastel ve yağlı boya kullanmaktadır. Sanatçı yaptığı portrelerin yanı sıra trajik sosyal sorunları da eserlerinde işlemektedir.

Old man and farewell,2013.

- Advertisement -

2. Fabio Magalhaes 

Brezilya/Salvador’lu sanatçı, kendi vücudunu model alarak kullanmanın yanında vücut fotoğrafları ya da modellerinden de yararlanarak eserler ortaya koyarak yaptığı hiperrealist resimlerle bilinmektedir.  Genelde vücut parçalarının yer aldığı eserler, sanatçının ruh halini de yansıtmaktadır. Örneğin The Great Body adını verdiği seride farklı vücut bölümleri ayrı ayrı resmeden sanatçı bu parçalar bir arada düşünüldüğünde bir kompozisyon oluşmasını sağlamıştır. O halde bu komposizyonun bir parçası olan bir eser:

The Great Body,2008.

3. Mike Dargas

2014 yılında  “bal” temalı hiperrealist eserler üretmeye başlayan 1983 doğumlu Alman sanatçı, eserlerinde bal teması kullanmasına bazı gerekçeler gösteriyor. Balı, yapısından kaynaklanan akışkanlığı, şeffaflığı ve yansıtıcı özelliği nedeniyle tercih ettiğini vurguluyor. Sanatçı, portrelerinde ayrıca çikolata sosunun yapısal inceliklerini işlemeyi de alternatifleri arasında bulunduruyor.

4. Claudio Bravo Camus

1936 yılında Şile’de doğan ressam, sanat hayatında Salvador Dali’den oldukça etkilenmiş ve hiperrealizm etkisinde eserler vermiştir. Sürrealist ressamlardan etkilenen sanatçı hayatının bir bölümünü Fas’ta geçirmiş ve 2011 yılında burada hayata veda etmiştir. Fas’ın kültüründen, yaşam biçiminden etkilendiği eserlerinde görülen sanatçı portrelerden ziyade objeleri de resmetmiştir. Çeşitli objeleri bir araya getirerek oluşturduğu kompozisyonlarda sanatçının zihninde tasarladığı bağlam tuvalde adeta hayat bulmuştur.

Head of young man,1987.

Carafes,1987.

5.  Gottfried Helnwein

1948 yılında Avusturya’da dünyaya gelen sanatçı, sanata farklı yönleriyle katkı sunmaktadır. Fotoğrafçı, performans sanatçısı ve ressamdır. Sanatçı, Prof. Rudolf Hausner’in sanat sınıfında yer almış ve sanatında kullandığı teknikleri bu sanat sınıfı aracılığıyla geliştirmiştir. Sanatçı çalışmalarını genel olarak çocuklar üzerine yoğunlaştırmıştır. Sanatçıya göre dünyada yaşanan ve yaşanmış savaşlar ve ırkçılık faaliyetleri çocukların saflığına zarar vermiştir. Sanatçı bu düşüncesini özellikle Alman Nazi soykırımından sonra eserlerinde çarpıcı bir şekilde ifade etmeye çalışmıştır. İşte tuval üzerine akrilik ve yağlı boya ile yaptığı bir eser:

Untitled(modern sleep),2005.

6. Ayogu Kingsley

1994 yılında doğan Nijeryalı sanatçı eserlerinde suyun akışkanlığının saydamlığını yansıtarak resmettiği portreleriyle dikkat çekiyor.

7. Willem Van Veldhuizen 

Sanatçı 1954 yılında Rotterdam, Hollanda’da doğmuştur. Resimlerinde ana tema “müze iç mekanları” olmuştur. Eserlerde mekanın faaliyet alanından kaynaklanabilecek kalabalığın ön plana çıkarılmasından ziyade, mekan içindeki ışık ve his yansıtılmaya ve mekanlardaki perspektifin izleyicide karşılık bulmasına dikkat çekilmiştir. İç mekan ile dış mekan arasında kurumaya çalışılan denge ışığın kullanım tekniğinden kaynaklanmaktadır. Böylece iç ve dış mekanlar, kontrast oluşturmaktan ziyade birbirleriyle kaynaşmış biçimde sunulmaktadır.

Nijmegen-I,2006.

8. Otto Duecker

1948 yılında Milwaukiee’de doğan sanatçı, ilk çalışmalarında toplumun marjinal üyelerine odaklanmıştır. Ünlülerin ve politik figürlerin çatlak yüzeylere bantlanmış anlık görüntülerini resmetmenin yanında buruşturulmuş kağıt parçalarına yazılmış notları da bir yüzeye bantlanmış görüntüsü vererek resmetmiştir.

I love you red.

9. Dennis Wojtkiewicz

1956 yılında doğan Amerikalı ressam, eserlerinin temasını meyvelerin ve çiçeklerin büyük ölçekli görüntülerinin resmedilmesi olarak belirlemiştir. Rendelenen ya da belli bir kesiti alınan meyve ve çiçeklerin ayrıntılarının görülmesini kolaylaştırmak için kullanılan ışık sanatçının kullandığı bir teknik olarak kabul edilebilecektir.

10. Antoni Taule

1945 doğumlu İspanyol sanatçı aynı zamanda mimardır. Mimari anlamdaki teknik bilgisinin eserlerine yansıdığını söyleyebileceğimiz sanatçı mekanları iç içe kurguladığı eserleriyle bilinmektedir. Sanatçının eserlerini deneyimleyen izleyici bir mekandan farklı bir mekana genelde bir kapı aracılığıyla ve kontrast oluşturan ışık değişimiyle geçiş yapabilmektedir. Carrelage (1998-2018) adlı seriden bir eser:

11. Eduardo Comoes

1955 yılında Brezilya’da doğan sanatçı, dünyanın farklı köşelerini resmettiği eserleriyle bilinmektedir. Mavi ve yeşil tonlarının baskın olduğu eserlerde genellikle doğa teması ön plandadır.

São Conrado,1918.

12. Luiz Escanuela

1993 doğumlu Brezilyalı ressam, insan vücudunu tüm ayrıntıları ve biçimsel özelliğiyle resmederken fırça dokunuşlarıyla oldukça incelikli eserler meydana getirmektedir. Ten, dokunma ve vücut kütlesi gibi kavramlar temelinde çalışmakta olan ressam; eserlerini ortaya çıkarmadan önce fotoğraflardan, kamera ve aydınlatmalardan da yararlanmaktadır.

13. Ruben Belloso Adorna

1986’da İspanya’da doğan sanatçı, bir yüzün ifade gücüne olan tutkusu sebebiyle portre yapmakta olduğunu ifade eden sanatçı, özellikle pastel boya tekniğiyle çalışmaktadır. Hikayesi olan ya da yüzü aracılığıyla bir şeyler ifade edebilen modellerle çalışmaktadır.

Hiperrealist sanatçılar listemize ülkemizden bir isimle başlamıştık ve listemizi yine ülkemizden bir isimle sonlandırmaktayız. 

14. Taner Ceylan

1967 yılında doğan sanatçı, hayatının bir kısmını Almanya’da geçirmekle beraber İstanbul’da yaşamaktadır. Pek çok galeriden “ret” cevabı alan, eserleri “aykırı” bulunan ve bu gerekçeyle ders verdiği üniversiteler ile anlaşmazlıklar yaşayan sanatçı; tüm bunlara rağmen pek çok ülkede adını duyurmayı ve sergi açmayı başarmıştır. Kendisi “Türkiye’nin yaşayan en pahalı ressamı” olarak da bilinmektedir.

“1881” ,2010.
Tablo ünlü heykeltraş Mark Quinn tarafından satın alınmıştır.

Kaynakça: Bu yazı için yukarıda adı geçen sanatçıların kişisel bloglarından yararlanılmıştır.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

İlk Kadın Romancı Fatma Aliye | Levayih-i Hayat (Hayattan Sahneler) 25...

Fatma Aliye'nin yazarı olduğu Hanımlara Mahsus Gazete'de tefrika edilip kitaplaşan bu mektup roman, Osmanlı kadınlarının gözünden aşk ve evlilik sorunsalına ışık tutar. Yazar, farklı...