Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Bu yazımda Tezer Özlü’nün kitaplarına değinmek istedim.Kendisi sanırım en çok sevdiğim kadın yazar.
Tezer Özlü, varoluşçu ve hayatla ölüm arasındaki ince çizgide gelip gider.Kitaplarında kendi hayatından bahseder. Onun için Türk Edebiyatının gamlı ya da nostaljik prensesi deniliyor. Kendisinde Oğuz Atay’ın iç dünyasının bir benzerini bulmak mümkün…
Öncelikle “Çocukluğun Soğuk Geceleri”nde aile ortamını, büyüdüğü şehirlerin izlerini görmek mümkün. Bu kitap, ince olmasına rağmen kendisi hakkında birçok şey öğrenmemizi sağlıyor. Kafka’ya olan sevgisini de ilk bu kitabında görüyoruz.
Ayrıca, cinsellik üzerine de oldukça cesur şekilde değinmiş. Çünkü, Tezer Özlü yaşamdaki tüm sınırlara karşı olan, toplumdaki birtakım yargıları hiçe sayabilen birisi.
Daha sonra, “Yaşamın Ucuna Yolculuk”a başladım. Bu kitapta, Tezer’in edebiyata olan sevgisi daha da artıyor ve nice yazarları keşfediyor, fakat üç tanesi var ki onlar hayatının parçası oluyor.Bu kişiler; Svevo, Pavese ve Kafka. Bu üç kişiyi hep yanında taşıyor, öyle güzel seviyor. Ayrıca ilk intihar girişimini de bu kitabında görüyoruz.Zaten bu kitabın asıl adı “Bir İntiharın İzinde” olmakla birlikte Türkçeye çevirirken Ferit Edgü’nün önerisiyle şimdiki adını almış.
Kitapta, Avrupa’yı otostop ile gezişinden ve sevdiği üç yazarın öldükleri kentlere iki haftalık yolculuğundan bahsediyor. Tabiki, yaşadığı evliliklerden, çok sevdiği kızından da bahsediyor ve yaşadığı hastalıklardan da…
Son olarak, “Kalanlar”ı okudum. Ferit Edgü bu kitap için ‘Acılarından kalanlardır bu kitapta okuyacaklarınız.’ der, kitabın başındaki önsözde.
Bu kitapta kısa anılarını,dergilerdeki yazılarından birkaçını,zihnindeki en güzel cümlelerini görmek mümkün.
Eğer Tezer Özlü ile henüz tanışmadıysanız bahsettiğim ilk iki kitabı ve eğer onu sevip hayatına dokunmayı biraz daha isterseniz diğer kitabı öneririm. Ben, çok seven birisi olarak daha sonra Ferit Edgü ve Leyla Erbil ile olan mektuplarını okumayı düşünüyorum.
Y
alnız, Tezer Özlü’nün iç dünyası kolay değil. Sakin kafa gerektiren bir durum söz konusu. Oturup düşündürten türlerden.
Biraz uzattım ama bu üç kitabı da birbirinden ayıramadım, umut dolu kitaplara…

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin