Türkiye’nin İlk Ve Tek Sinema Müzesi -TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı

Gece Modu

Türk sinema ve televizyon sektörlerinde 55 yıl boyunca, her zaman gerçekleştirdiği “İlk”lerle adını duyuran Türker İnanoğlu’ndan bir müze ile geldik sizlere bu defa…

Türker İnanoğlu, TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı’nı, 1997 yılında TÜRVAK Vakfı’nın bünyesinde kurmuş, “Türkiye’nin ilk ve tek sinema müzesi” olarak 2001 yılında Kavacık’ta açmıştır. 2010 yılında Beyoğlu’na taşınan müze, 2011 Ocak ayı itibariyle ziyaretçilerini burada ağırlamaktadır. 

Türk sinema ve televizyon sektöründe önemli işlere imzasını atan Türker İnanoğlu, 2001 yılında kurmuş olduğu “TÜRVAK Sinema, Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı” ile Türk sinema ve tiyatrosunun ünlü sanatçılarının resimlerini, sinema ve tiyatro ile ilgili belge ve cihazlarını bir arada bulundurarak halkın ziyaretine sunmuştur. 

Söylenti Dergi e-sayısı Çıktı!

TEMA Vakfı yararına çıkardığımız e-dergimizin ilk sayısı yayında! 90 sayfa içine 40 farklı yazardan, şiir, öykü, deneme ve incelemeleri yayınladığımız e-sayımızı satın almayı unutmayın! Üstelik yalnızca 5₺!

Açıldığı günden itibaren pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 

• Müzede Bulunan Eserler •

Müze koleksiyonunda daha çok Türker İnanoğlu’nun sinema çalışmalarıyla biriktirdiği ve bir araya getirdiği ERLER FİLM arşivi yer alıyor. Bunun yanı sıra; 

 • 8,16 ve 35 mm’lik film oynatıcı ve çekici cihazlar,
 • Aydınlatma projektörleri, 
 • Dolly, şaryo arabaları, 
 • stüdyo ve laboratuvar cihazları,
 • Türk sinemasının kuruluşundan bugüne kadar çekilen Türk filmlerine ait afiş, fotoğraf, el ilanı, lobi, broşür, reklam malzemesi, senaryo ve sinemayla ilgili kitap ve dergiler,
 • Türkiye’ye ilk gelen 1904 model projeksiyon cihazı,
 • Üç objektifli ahşap Vedat Ar kamerası,

Ve son olarak;

 • Muhsin Ertuğrul’un ilk sesli çekim yaptığı kamera (İstanbul Sokakları/1933) müzede yerini almıştır. 

• Muhteşem Bal Mumu Heykelleri •

Sergi salonunda Türk Sinemasının unutulmaz oyuncularından Kemal Sunal, Sadri Alışık, Adile Naşit, Yılmaz Güney gibi ünlü isimler filmlerde canlandırdıkları karakterlerin bal mumumdan yapılmış heykelleri sergilenmektedir. Ayrıca müzede 5 bin orijinal film afişi de bulunuyor. 

Sanat Kitaplığı’nda 60 bin civarında kültür, sanat, edebiyat, tarih ve sinema ile ilgili önemli sanatçılara ait kitap koleksiyonları ziyaretçiler tarafından müzenin en çok merak edilenleri arasında yer almaktadır. 

• Dikkat Çekici Köşeler •

Müze Karagöz-Hacivat Köşesi, İsmail Dümbüllü Orta Oyunu Salonu, Behzat Butak Tiyatro Belgeleri Salonu Türk tiyatrosu hakkında önemli bilgileri bünyesinde barındırıyor. 

Türker İnanoğlu “Türk Sinemasında 50.Yıl” Salonunda, İnanoğlu’nun 53 yıl boyunca mesleği ile ilgili almış olduğu ödüller, Erler Film’e ait afişler, set fotoğrafları, siyasilerle birlikte çekilen fotoğrafları da sergileniyor.

• Müze Fikri, Kuruluş Amacı Ve Müze Üzerine Söylemler •

Türker İnanoğlu bu müzeyle yıllarca emek verdiği sinema ve tiyatroya adını yaşatacak bir eser bırakarak, Türk sinemasının geçmişine ait belge, bilgi, fotoğraf, afiş, cihaz ve filmleri bir müze ve kitaplık çatısı altında toplayarak bu muhteşem arşivi gelecek nesillere aktarmayı hedeflemiştir. 

“Türvak Sinema Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı” müzesiyle ilgili Müze Müdürü Erol Şenel’in söylemi; “Müze fikrinin Türker İnanoğlu Vakfı’nın kurulmasıyla birlikte başlamıştır. Vakfın kuruluş amaçları arasında Erler Film’in 50 yıllık birikimi ile Türker İnanoğlu’nun elinde bulunan objelerin ve belgelerin dağılmaması için böyle bir çalışma yapılmıştır.

Şenel ile yapılan röportajda Şenel, Sinema ve televizyon sektöründe yetişmiş personel açığına da yanıt vermiş Sinema Televizyon Eğitim Merkezi”ni kurduklarını anlatmıştır. 

 Bunu uygulamalı yaptığımız için 11 yılda 900’ü aşkın mezunumuzu bu sektöre kazandırdık ve açığı kapattık. Onları okuturken bir yandan da kendilerini geliştirici eğitim vermek durumundaydık. Kapsamlı bir kitaplık kurduk. Şimdi sanat, kültür, edebiyat ve sinema sektörünü anlatan kitaplardan oluşan kitaplığımız da bu binamızda hizmet veriyor. Çevremizden ve sanat camiasından gördüğümüz destekle Türkiye’de şimdiyle kadar yapılmamış olan bir müze kurmaya karar verdik. 1999 yılında aldığımız bu kararı uygulamaya koyduk ve müzemizi 2001 yılı şubat ayında Kavacık’ta açtık. Kavacık çok bilinen bir yer olmadığından 11 yıl sonra müzemizi Beyoğlu’na taşımaya karar verdik. Beyoğlu, İstanbul’un en hareketli yeri olduğundan müzemizin kuruluş amacına daha çok hizmet edeceğine inanıyoruz. Şu anda müzemizi ziyaret edenlerden herhangi bir ücret almıyoruz. Ancak daha sonraki zamanlarda vakfımıza da katkı sağlaması amacıyla az bir ücret almayı planlıyoruz.

• TÜRVAK Sinema- Tiyatro Müzesi Ve Sanat Kitaplığının Arşivi •

 • 1000’nin üzerinde cihaz, 
 • 4.200 adet çeşitli Türk filmlerinin kopyaları
 • 6000’in üzerinde yerli film afişi, 
 • 10.000’in üzerinde sinema-tiyatro fotoğrafları, 
 • 12.000 saatin üzerinde TV programları ve TV dizileri,
 • Ayrıca Müze’de, Ulvi Uraz Kitaplığı dahilinde 60.000 ciltlik dermeye sahip dev bir kütüphane de yer alıyor.

• TÜRVAK Sinema – Tiyatro Müzesi Ve Sanat Kitaplığının Salonları •

 1. Giriş Katı: Cinetele Cafe ve Sergi Salonu

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nin giriş bölümüdür. Müzenin diğer katlarının genel bir özeti biçiminde dizayn edilmiştir. Duvarlarında sinemamızın ve tiyatromuzun belleğine kazınmış, şimdi aramızda olmayan unutulmaz sanatçılarımızın portreleri ile, sinemamızın ilk dönemlerine ait afişler asılıdır. 60’lı ve 70’li yıllarda Ses dergisini desenleriyle süslemiş, Faruk Alpkurt’un çizdiği sinema ve tiyatro camiamızın tanınmış simalarının karikatürleri de, toplu halde bu bölümde sergilenmektedir. 

Müze binasının yine giriş katında bulunan CineTele Cafe, ziyaretçiler için oldukça şık ve sinemanın eşsiz zaman tünelinde hoşça vakit geçirebilecekleri, ilginç bir mekan olarak tasarlanmıştır. 

• Günün Menüsü – “N’ayır, N’olamaz”

CineTele Cafe müşterilerini hafızalara kazınan menüleriyle karşılamaktadır. İsmini unutulmaz Türk filmi repliklerinden alan menülerde; “Güzel Olduğunuz Kadar Küstahsınız da!”, “N’ayır, N’olamaz”, “Sen Arkadaşımın Aşkısın!”, “Senin Annen Bir Melekti Yavrum!”, “Size Baba Diyebilir miyim?” ve “Yumurcak” bulunuyor. 

 1. 1.Kat: Sinema Müzesi

Giriş katından müze katlarına çıkarken merdivenler boyunca, alfabetik sırayla hayatta olan sinema ve tiyatro sanatçılarımızın ve Türk sinemasına katkılarına tanık olduğumuz oyuncuların portreleri sergilenmektedir. 

Bu katta festivallerden özel gösterimlere, panellerden seminerlere, sunumlardan ödül törenlerine, güncel veya nostaljik her türlü etkinlik için hizmet verilmektedir. 

 1. 2.Kat: Sinema ve TV Müzesi

İçinde Halit Refiğ Salonu bulunan Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Halit Refiğ’in adının verildiği bu salonda, günümüz Jimmy-Jib aygıtının atası sayılan vinçli şaryo, sinemanın tarihine tanıklık etmiş çok önemli cihazlardan kurgu-eşleme, kömürle çalışan film projeksiyon, tele-sine cihazları, eski ses stüdyolarında kullanılmış ve binlerce filme hizmet vermiş elle kumanda edilen miksaj masası, çeşitli ses aygıtları, dublaj mikrofonları, İstanbul Radyosu bağışı ses kayıt cihazları, duvarlarda ise film afişleri ve film sahnesi fotoğrafları sergilenmektedir. 

Bu katta bulunan bir diğer dikkat çekici salon ise Sohban Koloğlu Balmumu Heykeller Salonudur. Bu sergi salonunda Türk Sinemasının unutulmaz karakter oyuncuları, Kemal Sunal, Sadri Alışık, Adile Naşit, Belgin Doruk, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen, Vahi Öz, Necdet Tosun ve Feridun Karakaya’nın filmlerde canlandırdıkları karakterlerin bal mumumdan yapılmış heykelleri sergilenmektedir. 

Adnan Öztrak Televizyon Cihazları Salonunda ise televizyonun geçirdiği tüm evrimler ve yakın tarihi sergilenmektedir.  

 1. 3.Kat: Tiyatro Müzesi

TÜRVAK Tiyatro Müzesi’nde, Darülbedayi turnelerinde kullanılan aksesuar sandığından, Tepebaşı’ndaki yanan “Dram Tiyatrosu”nun maketine, Behzat Butak’ın 1920’de yaptığı Küçük Kemal’in büstünden vefat eden tiyatro sanatçılarımızın portrelerine, Türk Tiyatrosu’nun Osmanlı’dan (Gedikpaşa Tiyatrosu), Darülbedayi’den günümüze 260 yıllık tarihi sergilenmektedir. 

Tiyatro müzesinin salonları ise şu şekilde isimlendirilmiştir. 

 • Muhsin Ertuğrul Salonu 
 • Behzat Butak Tiyatro Belgeleri Salonu 
 • Afife Jale Sergi Salonu 
 • Ulvi Uraz Kitaplığı 
 1. 4.Kat: Türker İnanoğlu “Türk Sinemasında 50.Yıl” Salonu:

Türker İnanoğlu’nun ustalarıyla ve çok sevdiği dostlarıyla  kendisine de özel bir bölüm ayırdığı kattır. Türker İnanoğlu’nun 55 yıl boyunca mesleği ile ilgili almış olduğu ödülleri; kurulduğu 1960 yılından bu yana aktif durumda olan, Türkiye’deki en eski yapım şirketi Erler Film’e ait afişleri, set fotoğrafları, TV program ve dizilerinden örnekleri; İnanoğlu’nun siyasilerle birlikte çekilen fotoğrafları bu bölümde sergilenmektedir. 

 1. 5.Kat ve Açık Teras Katı: Cafe&Restaurant

250 kişi kapasiteli, panoramik Boğaz ve büyüleyici Tarihi Yarımada manzaralı bu mekanda kurumlara ve kişilere özel, tüm davet ve organizasyonlar, ödül törenleri, toplantılar, atölye çalışmaları ve özel tanıtımlar için eşsiz İstanbul manzarasıyla hizmet vermektedir. 

Türk sinema tarihinin cansız şahitleri olan kamera, stüdyo ve laboratuvar cihazları, afiş ve broşürleri bütün ayrıntılarıyla incelemek için Beyoğlu’ndaki müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz…

İstisna yazarlara, istisna zamanlara…

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin