Türkiye’deki Edebiyat Müzeleri

Onlar iyi ki bu dünyaya gelmişler. Bizi güzelliklerle buluşturacak kapıları aralamışlar.

İstanbul’dan da aldığı ilhamla pek çok müzemiz İstanbu’lda ziyaretçilerine sunulmaktadır. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde de edebiyat müzeleri bulunmaktadır.

Edebiyat aşıklarının kesinlikle gidip görmesi gereken müzelerimizi sizler için derledim. Keyifli okumalar dilerim…

1)Sait Faik Abasıyanık Müzesi:

- Advertisement -

Gider gitmez buram buram öykü kokan bir yerde bu müzemiz. Burgazada’da… İstanbul’da edebiyatseverlerin ruhunu okşayacak bir yer burası. Bu müze yazarımızın vasiyeti üzerine ücretsizdir. Müzeye çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri gidilebilir.

2)Masumiyet Müzesi:

Bu isim bildiğimiz üzre Orhan Pamuk’un eseriyle aynı ismi taşımaktadır. Burada bir çok eşya sergilenmektedir. Bu müzeye girmek ücretlidir. Öğrenci iseniz 10TL öğrenci değil iseniz 15TL verirsiniz. Salı, çarşamba,cuma, cumartesi ve pazar günleri ziyarete açıktır.

3) Aşık Veysel Müzesi:

Aşık Veysel’in bütün yaşamını geçirdiği Sivas’ta bulunan evi 1982 yılında müze olarak ziyaretçilerine sunulmaya başlanmıştır.

4) Kemal Tahir’in Evi:

istanbul Kadıköy’de bulunan bu müzede yazarın eşyaları sergilenmektedir. Hafta içi her gün saat 09:00 – 18:00 arası ziyaretçilerine açıktır.

5)Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi:

İçinde 9000 kadar kitabı barındıran müze Gülhane Parkı içinde bulunmaktadır. Pazar günleri haricinde her gün 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

6) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi:

Harika bir manzarası olan bu müze Heybeliada’da Ruhban Okulu’nun tam karşısında bulunmaktadır.

KAYNAKÇA:

Türkiye’deki Edebiyat Müzeleri

Aşık Veysel Müzesi (Sivas)

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...