Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Türk edebiyatında yer alan kimi kitaplar her zaman diğerlerinden daha çok okunmuştur. Kimi kitaplarsa çok okunmakla kalmayıp aynı zamanda dizi olarak ekranlarımıza gelmiştir. Bu içerikte bu romanları inceleyeceğiz.

1-) BEHZAT Ç.

Emrah Serbes’in aynı adlı romanından uyarlanmış polisiye dizisidir. Behzat Ç. cinayet bürosunda görev yapan bir polistir. 1985 mezunu olmasına rağmen sert tavrı sebebiyle kariyerinde devamlı olarak takılmış, arkadaşları daha yüksek mevkilere gelirken kendisi başkomiser olarak kalmıştır. Ekibinde Harun, Hayalet, Akbaba, Eda ve Cevdet bulunur.

Kişisel hayatında yaşadığı olumsuzluklar sebebiyle ikili ilişkilerde pek başarılı değildir. Oldukça delikanlı bir karakter olmasına karşın tüm kalbiyle sevdiği tek kişi Berna’dır.

2-) Fİ

Akilah Azra Kohen’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, televizyonlarda değil internette yayınlanmıştır. İnternet üzerinden seyircisiyle buluşan ilk dizilerden olmasına karşın oldukça ses getirmiş ve büyük başarılar elde etmiştir.

Dizinin başrollerini Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Berrak Tüzünataç, Mehmet Günsür gibi isimler üstlenmiştir.

Konusuna kabaca bakacak olursak dans etmeye oldukça büyük bir tutkusu olan Duru (Serenay Sarıkaya) bu yolda her şeyi göze almıştır. Sevgilisi (Mehmet Günsür) ile ilişkisi kötüye giderken aralarına Can Manay (Ozan Güven) girer ve Duru’nun aklını karıştırır.

3-) KURT SEYİT ve ŞURA

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah’ın üstlendiği dizi aslında bir Nermin Bezmen romanıdır. Kurt Seyit, küçüklüğünden beri babasına hayrandır bu sebeple tıpkı babası gibi subay olmuştur ve vakti gelince bir Türk kızıyla evlenecektir. Fakat soylu bir Rus ailesinden gelen Şura’yı görür ve aşık olur. İşler o andan itibaren karışacaktır.

4-) ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR

Ahmet Ümit’in 2002 yılında yayınlanan öykü kitabını 2004 yılında TRT ekranlarında izlemiştik. 13 bölüm olan bu dizinin başrollerini Çetin Tekindor ve Nejat İşler paylaşmıştı.

5-) HUZUR SOKAĞI

Şule Yüksel Şener’in romanından uyarlanan dizi, kitabın ismiyle aynı ada sahiptir. Dizide cesur biri olan Bilal, geleneksel aile yapısından uzak Feyza ve Bilal’in çocukluk arkadaşı Şükran’ın hayat hikayesi anlatılır.

6-) 4N1K İLK AŞK

Türk edebiyatına yeni giriş yapan ve daha çok genç kızların ilgisini çeken Büşra Yılmaz’ın kaleminden çıkan 4N1K kitabı televizyon ekranlarında henüz yeni boy göstermeye başladı.

Dizi ve kitapta 4 erkek ve 1 kızdan oluşan bir arkadaş grubunun lise yıllarında başından geçenler anlatılıyor.

7-) AŞK-I MEMNU

Halid Ziya Uşaklıgil’in romanından uyarlanan dizi yayınlandığı tarihte fırtınalar estirmiştir. Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un başrollerini paylaştığı dizi bir aşk hikayesidir. İstanbul’un sayılı zenginlerinden olan Adnan Bey, eşi vefat edince çocukları Nihal ve Bülent ile evde yapayalnız kalır. Bihter adındaki genç bir kızla evlenir ancak yeğeni Behlül, Bihter’e aşık olur.

😎 Fatih-i Harbiye

Peyami Safa’nın romanından uyarlanan dizide modernlik ve geleneksellik arasında sıkışan Neriman’ın hayat hikayesi anlatılır.

9-) Çalıkuşu

Küçük yaşta ebeveynleri kaybeden Feride teyzesinin yanında yaşamaya başlar. Kuzeni Kamran’a aşık olur ve olaylar başlar. Reşat Nuri Güntekin’in kitabından uyarlanan dizinin başrollerini Burak Özçivit ve Fahriye Evcen paylaşmaktadır.

10-) Sıdıka

Atilla Atalayı’ın ellerinden çıkan Sıdıka karakterinin televizyona uyarlanması da başarılı olmuştur. Dizide kendisine biçilen ev kızı rolünü asla beğenemeyen Sıdıka’nın hayat hikayesi anlatılır.

11-) Yaprak Dökümü

Yayınlandığı zaman reyting rekorları kıran bu dizi Reşat Nuri Güntekin’in kaleminden çıkmıştır. Ali Rıza Bey ailesiyle beraber İstanbul’a göç eder ve olaylar başlar.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin