TRT’de Nostalji Kuşağına Davetlisiniz

 

Herkesin favorisi olan bir kuşak vardır. Kimisi seksenlerin neşesini, doksanların eğlencesini severken; kimisinin “eskiler” dediği zaman, bambaşka bir kuşaktır. Her nasıl tanımlanırsa tanımlansın, nostalji zamanda yolculuğu duygularda mümkün kılar. Çekildiği dönemin  tarihi ve kültürünü olabildiğince yansıtan diziler, bugünü geçmişle kavuşturur. Kim, yaşadığımız bu zorlu dönemde nostalji rüzgarlarını  evine davet etmek istemez ki? Bu içeriğimiz biraz farklı bir atmosfere ihtiyacım var diyen herkes için!

TRT, koronavirüs salgını nedeniyle yayın akışında bazı güncellemeler yaptı. Türk televizyon tarihindeki en uzun soluklu dizilerden biri olan ve  1993-1999 yılları arasında yayınlanan “Ferhunde Hanım ve Kızları” da bu güncelleme ile 6 Nisan tarihinden itibaren yeniden TV ekranlarıyla buluştu.  6 Nisan saat 08.30’da TRT 1’de ekranlara geri dönen  “Ferhunde Hanım ve Kızları”nı hafta içi her sabah izleyebilirsiniz.

Sevilen Birçok Dizi Yeniden TRT 1 Ekranlarında Olacak

- Advertisement -

11 Nisan 2020 tarihinden itibaren her cumartesi; “Uğurlugiller”,”Kuruluş”, ” Perihan Abla”, ”Gülşen Abi”, “Yedi Numara” ve “Yeditepe İstanbul” ile ekranlarda buluşabilirsiniz.

İşte TRT 1 cumartesi programı:

  • 07.45 Uğurlugiller
  • 09.30 Kuruluş
  • 10.55 Perihan Abla
  • 12.50 Gülşen Abi
  • 14.05 Yedi Numara
  • 16.00 Yeditepe İstanbul

Peki,  hazır bu dizilerin bölümleri ve renkli karakterleri pek çoğumuzun hafızasında canlanmaya başlamışken, birkaç diziyi biraz hatırlamaya ne dersiniz?

Perihan Abla

Perihan, Şakir, Şoför İsmet gibi karakterlerin yer aldığı dizinin konusu kısaca şöyleydi: Dizi iki kardeşine bakmak zorunda olan Perihan ve onu deliler gibi seven Şakir etrafında kurgulanmıştır. Mahalle ortamını hissedebileceğiniz dizi, karakterlerimizin yaşadığı mahalleden ve burada yaşayan insanların hayatlarından kesitler de sunmuştur. Kandemir Konduk’un senaryosunu yazdığı dizinin yönetmenliğini ise Yalçın Yelence üstlenmiştir.

Gülşen Abi

1994 yapımı Türk komedi dizisi, Haluk Bilginer(Abidin, Gülşen Abi), Nilüfer Açıkalın( Sevda) gibi bilindik isimleri kadrosunda bulundurmuştur. “Haberin Olsun” gazetesinde okurların kendisine mektup yazarak ilettiği sorunlara köşesinde çözüm arayan  “Gülşen Abi” lakaplı gazeteci Abidin’in iş ve özel yaşamından komik durumlar dizide konu edinilmiştir. Bu lakabı duyunca sizin de aklınıza “Güzin Abla” gelmiş olabilir! Evet, dizimizin esin kaynağı da aklınıza gelmesi muhtemel olan kişinin ta kendisiymiş.

Yedi Numara

2000-2003 yılları arasında TRT’de yayınlanmış komedi türünde televizyon dizisidir. Aynı üniversitede okuyan ve aileleri başka şehirde yaşayan dört kız arkadaş, bir ev kiralamaya karar verirler. Pek çok öğrenci gibi onlar da bu kararı aldıktan sonra sorunlarla karşılaşırlar. Sonunda maddi ve manevi olarak kendilerine uygun olabilecek bir ev bulurlar. İki katlı ahşap  yedi numaralı evin üst katına taşınırlar. Ev hiç çocukları olmamış ama birbirlerine çok düşkün Vahit ve Zeliha çiftinindir. Her şey sakin bir hayatı işaret edecek gibi dururken; bakkal Vahit’in saf ve taşralı amca oğullarının İstanbul’a gelip alt kata taşınmasıyla işler değişecektir. Zaman zaman akrabaların da diziye dahil olmasıyla komik anlar yaşanacaktır.

Yeditepe İstanbul

Zuhal Olcay’ın canlandırdığı Olcay karakteri, kocasının iflasından sonra intihar etmesiyle sosyoekonomik durumu daha düşük olan bir mahalleye kızı Duru(Özgü Namal) ile taşınmak durumunda kalır. Taşındığı mahalle sıcak ilişkileri ile komşuluk bağını canlı tutan bir yerdir. Emre Kınay’ın canlandırdığı işsiz Yusuf karakteri Mahallenin Romanı dediği bir kitap yazmayı planlıyordur. Herkesin kendine ait bir öyküsünün olduğu mesajını hissedeceğiniz dizide, Olcay’ın mahalleye taşınması ile herkesin hayatı etkilenecektir.

Cumartesi günlerinizin daha güzel geçmesi umuduyla, iyi seyirler!

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...