Tom Robbins – Parfümün Dansı

Doğduğumuz zaman yuvarlak, keskin, saf bir yüzümüz vardır. Ama yavaş yavaş bizi ana babalar yer, okullar yutar, sosyal kuruluşlar emer, kötü alışkanlıklar kemirir, yaş ise tüketir. Sindirildiğimiz zaman tıpkı ineklerdeki gibi altı mideden geçtiğimiz zaman, pis bir kahverengi tonunda çıkarız.

Tom Robbıns’in okuduğum ilk kitabı, kitap biter bitmez hemen yeni bir kitabını edindim bile. Okuduğum en farklı ve ‘’bilinç açıcı’’ kitaptı diyebilirim. Kitabı anlamak için tüm dikkatinizi vermeniz ve belki de sürekli bir araştırma halinde okumanız gerekiyor. Amerikalı roman ve hikaye yazarı Robbıns, bizlere koku-ölüm-yaşam-öbür taraf-efsaneler-tanrılar-kusursuz tako-pan- bandoloop- anahtar kelimeli bir roman yazmış.

Kitap, dört farklı hikayeyi aynı anda anlatıyor. Tüm hikayeler konusu pancarla başlayıp pancarla bitiyor. Bu dört hikaye, birbiriyle bağlantılı bir ‘’koku’’ içerisinde. Tarih öncesi devirde yaşayan, Alobar isimli bir kralın, yaşlanmaya başlaması ile başlayan hikaye bizi zamanda yolculuğa çıkartıyor. Alobar’ın krallığında, yaşlanmaya başlayan krallar hemen ödürülür ve yerine genç, dinamik bir kral seçme geleneği vardır. Bundan kaçan Alobar, batıya doğru gitmeye ve ölümsüzlüğü bulmaya çalışır. Ölümden kaçması, ölümsüzlüğü bulması için gayet güzel bir başlangıçtır. Bu süreçte ‘’Pan’’ isimli bir tanrı ile tanışır; yaşama bakış açısı bu sayede daha da değişir. Kendisi gibi ölümden kaçan başka kadınla-Kudra- karşılaşır. Birlikte zamanda yolculuk yaparlar. Yüzyıllar boyunca yaşarlar, sürekli bir eğitim ve öğrenme halinde medeniyetten medeniyete, yolculuk ederler. Yeni Dünya’ya kadar…

Diğer üç hikaye ile Kudra ve Alobar’ın bağlantısını okuyarak kuracak; büyük zevk alarak okuyacağınız bir kitap olacağından eminim. Ölümü, sonsuzluğu, evrimi, mutluluğu ve evreni sorgulayacağınız müthiş bir kitap sizi bekliyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...