Tolkien Dünyasından Yeni Çeviri!

J.R.R. Tolkien Orta Dünya ismini verdiği evrenle tarihe adını kazıyan bir yazar. Dünyanın en çok izlenen filmlerinden olan Yüzüklerin Efendisi (Lord of the Rings) onun kitaplarından uyarlanarak çekildi. Şimdi de her şeyiyle tasarladığı o Orta Dünya’dan Gondolin şehrini yazdığı kitabı bizlerle buluşuyor. Gondolin’in Düşüşü Christopher Tolkien’in yayıma hazırladığı son kitap olarak raflarımızda yerini alacak.

Kitabın içeriğine değinecek olursak Gondolin’in Düşüşü, Húrin’in Çocukları (2007) ve Beren ve Lúthien (2017) ‘in arkasından gelen ve Büyük Masalların üçüncüsünün bağımsız bir yayınıdır. Ayrıca içinde Eärendel’in Öyküsü de bulunmaktadır. Kitabın tanıtımında ise içeriğinden kısaca şöyle bahsedilmiş: “Etrafını kuşatan dağların ortasındaki bir ovaya inşa edilmiş ve dört bir yanı düşmanların orayı bulmasını engelleyen bir büyüyle çevrelenmiş olan efsanevi Gondolin şehri yüzyıllardır ayaktaydı. Gondolin şehrinde mağrur ve adil bir Elf halkı yaşıyordu. Gondolin dışında kalan yerler ise Morgoth’un boyunduruğu altındaydı ve ister İnsan olsun ister Elf, herkes kölelik hayatı yaşıyordu.
 
Elf ve İnsan kavimlerinin cefasına kulaklarını tıkayan Valar arasında Morgoth’a karşı planlar kuran tek tanrı ise Suların Efendisi, Derinlerin Sakini Ulmo’ydu. Akarsuların aktığı, göllerin uzandığı ve denizlerin kıyısı olan her yerin efendisi olan Ulmo kendisine bir ulak seçerek onu Gondolin’e gönderecekti. Ve böylece Orta Dünya’da çağlar boyunca yankıları hissedilecek bir olaylar silsilesi başlamış olacaktı.”*

Tolkien Gondolin’in Düşüşü’nü “bu hayali dünyada yazdığım ilk öykü” olarak tanımlamış. Artık klasikleşmiş olan tarzıyla Alan Lee kitabın illüstrasyonlarını çizerken Christopher Tolkien öykünün geçirdiği evrime dair notlarını okuyuculara sunuyor. Yurtdışında 30 Ağustos’ta okuyucularla buluşan kitap Kemal Baran Özbek çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan çıkacak. Önümüzdeki günlerde Gondolin’in Düşüşü’nü kitapçılardan temin edebilirsiniz! Kitap sitelerinde ön sipariş seçeneği de mevcut. Şimdiden keyifli okumalar Söylenti Ailesi!

 

- Advertisement -

*İçerik İthaki Yayınları’nın sosyal medya hesabından alınmıştır.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

İrem Nur Kaya
İrem Nur Kaya
“Yarayla alay eder yaralanmamış olan”

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...