The Butler – Başkanların Hizmetkarı

Netflix, kaliteli dönem filmlerini eklemeye devam ediyor. Yıldızlarla dolu kadrosuyla öne çıkan The Butler da yakın zamanda platforma eklendi. Film, Amerika’nın yakın geçmişindeki ırkçılık sorununu ana karakterin hikayesi üzerinden ilerleyerek anlatmış.

Başrollerinde Forest Whitaker ve Oprah yer alıyor. İki oyuncununda genel performansı başarılıydı. Ama yeteneklerini sergilemeleri için çok fazla sahne yoktu. Durağan ve dönemi anlatan bir filmdi diyebiliriz.

The Butler, beyaz sarayda görev yapan bir siyahi kahyanın gözünden dönemin olaylarını anlatıyor. Sivil Haklar Hareketi, Kennedy Suikastı ve Vietnam Savaşı gibi önemli olaylara da değiniyor. Siyasi olayların dışında baba oğul çatışması ve ailevi ilişkilerde işleniyor.

Hikaye oldukça uzun bir zaman dilimini kapsıyor. Pamuk tarlalarında başlayan öykü, beyaz sarayda devam ediyor. Geniş bir zamanı anlatan bir biyografi filmi olduğu için sürekli olarak hızlı geçişler yapılmış. Tabi bu kadar çok yönlü bir hikayeyi iki saatlik bir filmde bağlamak zordur. Bu anlamda yönetmen Lee Daniels’ın başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki filmde bazı sorunlar da var. Önemli olayların üzerinde durulmamış. Konuları bilmeyenler  olayları anlamlandırmakta zorlanabilirler. Başkanlar tek yönlü olarak ele alınmış. Ama benzeri durumları türün diğer örneklerinde de görüyoruz.

- Advertisement -

Filmin en başarılı yanı Amerikan toplumunun ırk sorunu ile ilgili geçirdiği aşamaları anlatması olmuş. Afro-Amerikalıların restoranlarda beyazlarla birlikte oturabilmek için bile mücadele etmeleri gerekmiş. Aynı şekilde beyazlarla aynı işi yapan ama daha az ücret alan siyahi kahyaları da görüyoruz.

Ana karakter Cecil Gainess daha çok olaylara uzaktan bakan apolitik bir karakter olarak yansıtılmış. Siyahi bir kahya olarak iş yerinde bu tutumu göstermesi normal karşılanabilir. Ama özel yaşamında karakterin duygu ve düşüncelerine daha çok yer verilmeliydi. Filmin başrolünü daha iyi tanıtmalılardı. Bunu yapmadıkları için seyirci karakterle bağ kurmakta zorlanıyor. Öte yandan karısı Gloria daha iyi anlatılmış. Duygularını belli eden bir karakter olduğundan onunla daha rahat empati kuruluyor.

The Butler dönem filmi sevenlerin beğeneceği türde bir yapım olmuş. Başkanların işlenişi yüzeysel olsa da hepsinin hikayesini filme sığdırmaları mümkün değildi. Bu yüzden yönetmen ufak sahnelerle fikir verilmeye çalışılmış. Irksal olaylara değinen sahneler vurucu olmakla filmin geri kalanı daha duygusal ve sakin ilerliyor. Buna rağmen etkileyiciliğini koruyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...