Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

 

Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı “Auf dem Spur Eines Selbsmords” (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü’nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap dilimizde, yazarı tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984) adıyla bir anlamda yeniden yaratıldı.

Kütüphanemizin Kremlin Yıldızı.

- Advertisement -

Bir kadın düşünün ki; hayat çizgisi yol haritası.

Yeni anlamlar ve sıçrayan yakarışlar içeren güzel fikirleri.

Hayatla, yaşamla, belki de kendisiyle bir türlü uyuşmayan hikayesi.

Bazı seyahat notlarından farklı olarak, içinde ki ağrıları ve yansımaları işlediği bu nadide kitabın, bu kalabalıkta yerinin biraz farklı olacağını düşünüyorum. Franz Kafka, Cesare Pavese, Italo Svevo gibi birçok yazarın yer bulduğu içsel yolculuğunda, herkesi kucaklayan biraz buruk ve kırık anlatımlı bir hikaye karşılıyor bizi.  Çekya, Almanya ve İtalya’da değim yerindeyse ruhuyla seyahat eden ve kendini bulmayı amaçlayan bir yolculuk. Yaşanmış hayat tecrübelerinden,ağrıyan dişinden, bir türlü geçmek bilmeyen baş ağrıları ve kahvesinden bahseden bir kadın.Tren vagonlarıyla ve tek başına kaldığı otel odalarıyla tüm benliğini ve yalnızlığını paylaştığını ve bunu içeren tüm ince sözlere yer verdiğini hissede biliyorum okurken.

Yalnızlığın her evresinden söz ediyor.

“Yollarda. Okurken. Pencereden caddelere bakarken. Giyinirken. Soyunurken. Herhangi bir kahvenin içinde oturan insanlara gelişigüzel bakarken. Hiç bir şey aramazken. Herhangi bir kahvede oturan insanları görmezken, başka olgular düşünürken. Yosun kokusunu yeniden duymaya çalışırken, bir kavşakta karşıdan karşıya geçerken, arabalar dünyasında yaşadığını son anda algılarken, büyük bir bulvarın tüm kahvelerinde oturanlardan hiç birini tanımazken, bir mağazadan gelişigüzel yiyecek seçerken, ya da bir satıcıdan herhangi bir malı isterken, aynı anda özlem ve yalnızlıkları düşünürken, gidenleri, gelenleri, bölünenleri, ölenleri, doğanları, büyüyenleri, yaşamak isteyenleri, yaşamak istemeyenleri özlerken, severken, sevilirken, sevişirken.”

Her anı ölüdür. (Sayfa 26)

Bu cümle ile yaklaşıyor bize. Haykırmak istediklerini insanların yüzlerinden okuyan bir bakış açısına sahip. Düzenli şeylere karşı olan, durumsuzluğun ve başarılı biri olmanın yada sayılmanın kendi gerçekliğinden uzak olduğunu aktarıyor. Bazı anlarda ise zaman da geriye götürüyor bizi. Tezer Özlü’nün Pevase den oldukça etkilendiğini ve sık sık alıntılarına yer verdiğini görüyorum.Ölümü hakkında kitabının son kısımlarında oldukça fazla yer vermiş.Bulutlu,kasvetli ve yağmurlu havaların sıkça yer aldığı cümlelerinin arasında yitiriyoruz adeta mevsimleri. Atfettiği onca şeyden,beyninde ki çatışmadan ve düşüncelerinden harmanladığı duyguları bu kadar yoğun hissettiren nadir bir kadın yazar. Cümleleri göz bebeklerinize tutunurken her sayfasında yalnız yolculuklarını, uykularını ve beklediği kahvesini hissedebiliyorum.

Bu kitapta sadece bir kadının süslü cümleleri değil, gerçekten varoluş sancılarını hissetmek kaçınılmaz bir gerçek. Hayran olduğu yazarın yaşadığı topraklara adımlarını bırakıyor.Bazı kopuk anlatıların dışında çokça kendi kırgınlıklarımızdan ve yalnızlıklarımız dan birer parça nasipleniyoruz. Derinliğinde yitip gittiğimiz yerlerde oluyor. İçinde ki özgürce yaşama isteğini bize açık bir şekilde de ifade etmekte.Karşılıksız sevmenin ve sevişmenin fikrini özümseyerek bir yazar olarak yitip gitmeye de boyun eğmeyen biri. Okuma listenize alabileceğiniz ve bir oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap. Derin ve değişik betimlemeleri seviyorsanız, okurken zaman ve mekan değişikliğini gözlerinizde canlandıra bileceğinizi söyleyebilirim.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Bilişsel Kapitalizmin Merkezinde “Maddi Olmayan Emek”

Küreselleşmeyle birlikte tüm sektörleri etkileyen önemli değişimlerle karşılaşıyoruz. Yeni iş modelleri ortaya çıkıyor, eski düzenler yıkılıyor, üretim ve dolaşım sistemleri dijital bir görünüm kazanarak...