Tebessüm Ederek İzleyeceğiniz 10 Film Önerisi

Bazen kendimizi yorgun ve keyifsiz hissederiz. Böyle günlerde mutlu edecek ve bize umut aşılayacak filmler izlemek işe yarayabilir. Şimdiden iyi seyirler dileriz!

1- Yesterday (2019)

IMDB: 6,8

- Advertisement -

Süre: 1 saat 56 dakika

Jack Malik, küçük bir İngiliz kasabasında yaşayan ve ünlü olma hayalleri yavaş yavaş suya düşen bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Ancak her şey kötü gitse bile çocukluğundan beri yanında olan en yakın arkadaşı Ellie onu sonuna kadar desteklemeye devam eder. Tüm dünyada elektriklerin gittiği gizemli bir olay sırasında bir kaza geçiren Jack uyandığında şoke edici bir gerçekle yüzleşir: Dünyadaki kimse The Beatles grubunun varlığından haberdar değildir. Durumdan faydalanmaya karar veren Jack gelmiş geçmiş en iyi müzik grubunun şarkılarını kendisininmiş gibi söylemeye başlar. Amerikalı bir temsilci olan Debra’nın da yardımıyla şöhret basamaklarını hızla çıkar. Ancak yıldızı parladıkça, her zaman ona inanan Ellie’yi kaybetmeye başlar. Eski hayatından uzaklaşan Jack, geç olmadan ait olduğu yere geri dönmeli ve tek ihtiyacının aşk olduğunu kanıtlamalıdır.

Filmin yönetmen koltuğunda Slumdog Millionaire ve 127 Hours filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan Danny Boyle oturmaktadır. Filmin başrolünü son günlerde Tenet ile adından söz ettiren Himesh Patel canlandırmaktadır. Filmde Ellie karakterini ise Baby Driver ile adını duyuran Lily James canlandırmaktadır. Ayrıca Ed Sheeran filmde kendisi olarak yer almıştır.

2- It’s Kind of a Funny Story (2010)

IMDB:7,1

Süre: 1 saat 41 dakika

Craig, bir lise öğrencisidir ve en yakın arkadaşının kız arkadaşına platonik olarak tutulmuştur. Craig, bir an kendisinde intihar eğiliminin olduğunu fark edince bir hastaneye gider ve kontrolden geçmek ister. Kendisine bir takım incelemeler yapılacağını düşünür ve muhtemelen de ertesi gün okula gidebilecektir. Ancak işler planladığı gibi gitmez ve bir hafta süreyle hastanede kalması gerekir. Ancak gençler için olan bölüm tadilatta olduğu için Craig’i yetişkinlerin yanına alırlar, aralarında birkaç genç de vardır. Genç bir kızı olan Bobby, ona etrafı tanıtır. Craig’in dikkatini Noelle çeker ki aynı yaşlardadırlar. Craig, nerede olduğunu arkadaşlarından saklamak ister. Bir şeyler çiziyordur, arada terapiye gidiyordur, şarkı söylüyor ve Bobby’e bir röportaj konusunda yardımcı olmaktadır. Peki gerçekten hepsi bu mudur?

Filmin yönetmenliğini Anna Boden ve Ryan Fleck üstlenmiştir. Filmin başrolünü Atypical dizisi ve It Follows filmi ile adından söz ettiren Keir Gilchrist canlandırmaktadır. Filmin diğer karakterlerini ise Hangover serisi ile tanınan usta komedyen Zach Galifianakis ve American Horror Story dizisiyle tanınan Emma Roberts canlandırmaktadır.

3- God Bless America (2011)

IMDB: 7,2

Süre: 1 saat 45 dakika

Karısından ayrı yaşayan Frank, hasta ilişkilerden ve hastalıklı sevgilerden nefret eder bir durumdadır. Bu da yetmezmiş gibi 11 yıldır çalıştığı işinden sudan bir bahane ile kovulması  bunalıma girmesine sebep olur. Medya için yapılan şov programlardan halkın kötü yönde etkilendiğini varsayarak bundan kurtulmanın kendince yolunu aramaktadır ve bunu bulduğunu düşünerek uygulamaya başlar.

Filmin yönetmen koltuğunda Bobcat Goldthwait oturmaktadır. Filmin başrollerini ise; Joel Murray ve Tara Lynne Barr paylaşmaktadır.

4- The Royal Tenenbaums (2001)

IMDB: 7,6

Süre: 1 saat 50 dakika

Royal Tenenbaum ve karısı Etheline’nin üç çocukları vardır: Chas , Richie ve Margot. Ve çift bir gün ayrılma kararı alır.

Oysa o güne dek; Chas çocuk sayılacak yaştayken emlak işine girmiştir ve uluslararası finans dünyasında neler olup bittiğini bilecek düzeydedir. Margot oyun yazmaktadır ve henüz dokuzuncu sınıftayken elli bin USD’lik Braveman Grant ödülünün sahibi olmuştur. Richie teniste küçükler şampiyonudur ve U.S. Nationals finallerini üç yıl üst üste kazanmıştır.

Şimdi, genç Tenenbaum’ların tüm bu parlak hayatı üzerinden ihanet, başarısızlık ve felaket dolu 20 yıl geçmiş ve herşeyin sorumlusu olarak kabul edilen kişi, genellikle ailenin babası olmuştur.

The Royal Tenenbaums, bir dahiler ailesinin ve bu ailenin birdenbire, umulmadık şekilde bir kış toplantısı için yeniden bir araya gelmesinin hikayesidir.

Filmin yönetmen koltuğunda günümüzün auteur yönetmenlerinden Wes Anderson oturmaktadır. Filmde ebeveynleri; Gene Hackman ve Addams Family ile ünlenen Anjelica Huston canlandırmaktadır. Filmdeki diğer karakterleri ise Ben Stiller, Luke Wilson ve ünlü aktrist Gwyneth Paltrow canlandırmaktadır.

5- Rushmore (1998)

IMDB: 7,7

Süre: 1 saat 33 dakika

Max Fischer okuduğu okulun en popüler öğrencilerinden bir tanesidir. Birçok alanda aktif olan Max, okul gazetesindeki üst düzey görevinin yanı sıra popülerliğini perçinleyen birçok okul kulübüne de üyedir. Bu tür işlerle uğraşırken derslerini yoluna koymakta zorlanan Max, Oxford’dan red cevabını alınca eğitim konusundaki umutlarını kaybetmeye başlar. Üstüne üstlük derslerinden birini yürüten hocası Bayan Cross’a aşık olması, Max’ın okul hayatını epeyce zorlaştıracaktır.

Filmin yönetmenliğini Wes Anderson üstlenmiştir. Filmin başrolünü Jason Schwartzman üstlenirken, diğer karakterleri canlandıranlar arasında Bill Murray ve Olivia Williams gibi isimler yer almaktadır.

6- Little Miss Sunshine (2006)

IMDB: 7,8

Süre: 1 saat 41 dakika

Hoover ailesi, uzaktan bakılırsa oldukça sıradan ve modern bir Amerikan ailesidir. Ancak birbirlerine taban tabana zıt üyeleriyle ve çatışmalarıyla aslında hiç de öyle değildir. Ailenin en küçük üyesi Olive‘in tüm hayali ülkenin öteki yakasında düzenlenecek bir güzellik yarışmasına katılmaktır. Eski bir minibüse atlayarak yola çıkan aile, bu yolda bir aile olmanın ne demek olduğunu yeniden keşfedecektir.

Filmin yönetmenliğini Jonathan Dayton ve Valerie Faris ikilisi üstlenmiştir. Filmde ünlü aktör Steve Carell , Paul Dano, Greg Kinnear ve Abigail Breslin gibi isimler yer almaktadır.

7- Pride (2014)

IMDB: 7,8

Süre: 1 saat 59 dakika

1980’ler İngiliteresi’nde, muhafazakar başbakan Margaret Thatcher‘ın ülkenin başındadır ve toplumun birçok kesimi büyük baskı altındadır. Bunlar arasında eşcinseller ve işçiler başı çekmektedir. 1984’te Maden İşçileri Ulusal Birliği’nin düzenlediği en uzun grevde, eşcinsel aktivistler madencilere yardım etmeye karar verirler. Ancak bu eşine az rastlanan girişim, İngiliz toplumundan farklı tepkiler alacaktır. Her şeyden önce, acaba birbirine taban tabana zıt gibi görünen bu iki grup, ortak bir amaç uğruna aynı saflarda yer alabilecek midir?

Filmin yönetmen koltuğunda Matthew Warchus oturmaktadır. Filmde 1917 filmi ile adından söz ettiren George MacKay, Sherlock dizisi ile ünlenen Andrew Scott ve Ben Schnetzer gibi oyuncular yer almaktadır.

8- Almost Famous (2000)

IMDB: 7,9

Süre: 2 saat 2 dakika

Ergenlik çağında bir genç olan William‘ın hayattaki tek tutkusu müziktir. Bu nedenle okulunu da pek umursamayan William, bu durumdan ötürü ailesiyle sürekli çatışmaktadır. Sevdiği müzik grupları üzerine amatör yazılar yazan William, zamanla tanınmaya ve küçük yaşına rağmen önemli mevkilere adım atmaya başlar. Hayallerinde bile göremeyeceği şey artık kapıdadır. Büyük hayranı olduğu Stillwater isimli müzik grubunun yeni turnesine katılması için seçilmiştir. William, grupla birlikte çıktığı yolculukta bu çok sevdiği figürlere ve müzik piyasasına dair önemli gerçeklere tanık olacaktır.

Dört dalda Oscar ödülüne aday gösterilen ve En İyi Senaryo dalında ödülü kucaklayan Cameron Crowe yapıtı, dönemin müzik anlayışı ve yaşantısını son derece başarılı bir şekilde işlerken ‘şöhret’ ve ‘insan’ arasındaki bağ üzerine önemli şeyler söylüyor.

9- Captain Fantastic (2016)

Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde, medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Fakat karısı Leslie’nin ölümü ormandaki “düzeni” de sarsar. Zira çocuklar annelerinin cenazesine katılmak için şehre ve medeniyete dönmek isterler. Ev eğitimi ile yetiştirdiği çocuklarının hem annesi hem babası olan Ben için bundan sonrası ormandaki hayattan daha zor olacaktır…

Filmin yönetmenliğini Matt Ross üstlenmiştir. Ben karakterini canlandıran Viggo Mortensen performansıyla Oscar ödülü kazanmıştır. Filmde yer alan diğer isimler ise  George MacKay, Samantha Isler, Annalise Basso‘dur.

10 – It’s a Wonderful Life (1946)

IMDB: 8,6

Süre: 2 saat 10 dakika

Üst üste gelen olaylar yüzünden iş adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence adlı ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir.

Filmin yönetmenliğini dünya sinemasının önemli yönetmenlerinden Frank Capra yapmıştır. George karakterini Vertigo gibi filmlerle oyunculuğunu konuşturan ve ikon haline gelmiş aktör James Stewart canlandırmaktadır.

 

Kaynaklar: http://www.beyazperde.com

https://www.sinemalar.com

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Öyküm Karahan
Steal the time, take a song and be glad

Must Read

Bilişsel Kapitalizmin Merkezinde “Maddi Olmayan Emek”

Küreselleşmeyle birlikte tüm sektörleri etkileyen önemli değişimlerle karşılaşıyoruz. Yeni iş modelleri ortaya çıkıyor, eski düzenler yıkılıyor, üretim ve dolaşım sistemleri dijital bir görünüm kazanarak...