Tasarımı Doruklarda Yaşayanların Belgeseli: Abstract

Netflix son yıllarda hızlı bir şekilde hayatlarımıza girdi ve Netflix dizileri şimdilerde gündemin üst sıralarında yer alıyor. Bünyesinde olan diziler kadar bilgi dolu belgeselleriyle de seyircilerine hitap eden Netflix’te çok farklı konuları izleme fırsatı bulabiliyorsunuz. Özellikle kurgu dizileri izlemekten sıkılmış seyirciler için belgeseller güzel bir seçenek diyebiliriz. Bu yazımızda da tasarımı seven Netflix seyircileri için dolu dolu bir önerimiz var: Her bölümünde farklı bir tasarım dehasını konu edinen belgesel serisi “Abstract: The Art of Design”

Seri Türkçe’ye Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı olarak çevrildi. Tasarımcılar için çok önemli kavramlardan biri olan ‘soyut- abstract’ kavramı bu belgesel serisinin de temellerini oluşturuyor. Toplamda 2 sezon ve 14 bölümü bulunan serinin ilk sezonu 2017’de yayınlandı. İlk sezonun ardından yeniden kolları sıvayan ekip geçtiğimiz Eylül’de yeni bölümleri tasarım aşıklarıyla buluşturdu.

Belgesel serisinin editörü Scott Dadich “‘Soyut bir sebeple ortaya çıktığını düşündüğümüz yapıların ve tasarımların ardında yatan sebepleri ve karar verirken tasarımcılarının içinde bulundukları durumları anlamamızı sağlayan bir belgesel.”  diye tanımlıyor belgeseli.

Dergi kapağından sahneye çok farklı ölçeklerde yapılan tasarımların üretim süreçlerini detaylıca anlatan seride farklı disiplinlerden birçok bilgi edinebiliyorsunuz. Her bölümde tasarımcılar ilham aldıkları kaynaklarla, tasarıma attıkları ilk adımla ve karşılaştıkları zorlukları aşma biçimleriyle de genç tasarımcılara küçük bir yol haritası çiziyor. Her tasarımcı kendi alanında yenilikçi olduğu ve sıra dışı adımlar atarak olduğu konuma ulaştığı için de hayat hikayeleri ders çıkarılacak nitelikte diyebiliriz.

- Advertisement -

(Serinin ilk bölümünden Christoph Niemann)

 

Bilgi dolu olduğu kadar eğlenceli de olan Abstract serisi, izlediğiniz ilk andan itibaren elinize kalemi alıp tasarım yapma hevesinizi doruklara çıkıyor. Bu hevesinizi ilk sezonda; mimar Bjarke Ingels, illüstratör Christoph Niemann, sahne tasarımcısı Es Devlin, iç mimar Ilse Crawford, grafik tasarımcı Paula Scher, fotoğrafçı Platon, otomobil tasarımcısı Ralph Gilles ve Nike’ın ayakkabı tasarımcısı Tinker Hatfield artırıyor. İkinci sezonda ise dijital tasarımlar yapan Olafur Eliasson, sentetik biyoloji çalışan tasarımcı Neri Oxman, kostüm tasarımcısı Ruth E. Carter, oyuncak tasarımcısı Cas Holman, logo ve uygulama tasarımcısı Ian Spalter ve tipografi tasarımcısı Jonathan Hoefler tasarım dünyasına adım atmanızı mecbur kılacak kadar ısındırıyor sizi o evrene. Söylenti ekibi olarak her bölümü ayrı bir özenle hazırlanmış bu seriyi mutlaka tavsiye ediyoruz.

 

Serinin tanıtım fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

İrem Nur Kaya
İrem Nur Kaya
“Yarayla alay eder yaralanmamış olan”

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!