Tarihe Tanıklık Eden 10 Dünya Destanı

Ulusların tarihine yakından tanıklık eden, onların kültürlerinden, inançlarından ve yaşam biçiminden izler barındıran mucizelerle dolu, sürükleyici destanları merak ettiğiniz oldu mu hiç? Eğer cevabınız’evet’ ise işte sizin için dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan on destan:

1-) Manas Destanı: Kırgızlar tarafından 11-12. yüzyılları arasında oluşturulan destan Manas isimli yiğidin İslamiyet’i yaymak için ettiği mücadeleleri konu edinir. Manas Destanı’nda  Müslümanlık öncesi Türk kültürü, inancı ve yaşayış biçimine yer verilir. Lirik bir dille yazılmıştır. Bu destanın ilk derlemesini ünlü Türkolog Wilhelm Radlof yapmıştır. Destan, 7 bölüm 11.454 mısradan oluşmaktadır.

Image result for manas destanı

2-) İlyada Destanı: Yunanlara ait ünlü bir destan olan İlyada’da Yunanistan’daki Akhaka’lar ve Batı Anadolu’daki Truvalılar’ın savaşı ve bu savaştaki insanlar anlatılır. Bu destanı Homeros’un yazdığı varsayılır. 8. yüzyılda oluşturulan destan 24 bölüm ve 15.000 dizeden oluşur.

Image result for ilyada destanı
- Advertisement -

3-) Şehname Destanı: İranlılara ait olan Şehname Destanı, tarih öncesi dönemlerden Sasani İmparatorluğu’na kadar bulunan İran krallarını inceler. Masalımsı bir dili olan destanda mitolojik unsurlar da yer alır. Fridevsi’nin derlediği destan 10. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. 60.000 beyitten oluşur.

Image result for şehname

4-) Ramayana Destanı: Hintlilere ait olan Ramayana Destanı, Kosala Krallığı’nın prensi Rama’nın yaşadıklarını konu alır. Eski Hindu kültürü hakkında içerikler barındıran destan, günümüzde Hindistan’da geleneksel yaşam biçimi halini almıştır.  Hint halk ozanlarından biri olan Valmiki’nin derlediği destan 7 bölüm 24.000 beyitten oluşmaktadır. 

Image result for ramayana

5-) Igor Destanı: 12. yüzyılda Kuman Türkleri ile Rus Knezlikleri arasında gerçekleşen savaşı konu edinen Igor Destanı Ruslara aittir. Ritimli bir şiir diline sahiptir.

Related image

6-) Le Cid Destanı: Fransızlara ait olan Le Cid Destanı, İspanya’nın kahramanı Rodrigo Diaz ve Vivar’ın yaşamını konu edinir. Rodrigo, ‘Savaşçı Cid’ ismiyle anılır. 12.yüzyılın ortalarına doğru oluşturulan bu destan 3 bölümden oluşur ve edebi diliyle dikkat çeker.

Image result for le cid destanı özellikleri

7-) Gılgamış Destanı: Uruk kentinde hüküm süren ve ölümsüz olmak isteyen Gılgamış hükümdarının hikayesini anatır. Gılgamış, yarı insan yarı tanrı şeklindedir. Sümerlilere ait olan destan, Akat ve Sümer dilleriyle yazılmıştır.

Image result for gılgamış destanı özellikleri

😎 Nibelungen Destanı: Almanlara ait farklı farklı birçok hikayenin birleşmesinden oluşan Nibelungen Destanı’nın en önemli kahramanları Siegmund ve Siegelinde’nin oğlu Siegfried’dir. Pagan ve Hristiyan inançları hakim olan destan eski Warms şehrinde geçer.

Image result for nibelungen destanı

9-) Kalevala Destanı: Finlere ait olan Kalevala Destanı evren ve dünya üzerine görüş bildirir. Bilgelik ve erdemin faydalarından da bahsedilen destanda Leminkainen, İlmarinen, Vainamoinen, Lempa isminde dört farklı karakter vardır. Ellias Lönnrot tarafından derlenen destan 22.795 dize 50 şiirden oluşmaktadır.

Image result for kalevala

10-) Bozkurt Destanı: Türklerin soyu ve varolma öyküsünü anlatan Bozkurt Destanı, Çin tarihlerinde yer alan 3 farklı mitolojik hikayeye verilen ortak isimdir. 3 söyleyişten oluşur. 

Related image

Kaynak (Fotoğraflar)

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...