Tablolarda Cinayet:Konusu Cinayet Olan 17 Büyüleyici Tablo

Sanat bizlere bazı kavramların anlatabileceğinden fazlasını sunar. Sanat söz konusu olduğunda güzel, kötü, iyi, çirkin, korkunç, iğrenç, merak uyandırıcı gibi kavramların içeriği yeniden değerlendirilebilecektir. Sanatçının yaşattığı ile izleyicinin yaşadığı arasında bir benzerlik kurulması zorunlu olmadığı gibi algılama biçimlerinde farklılık görülmesi muhtemel olabilecektir. Bu içerik aracılığıyla sizlerle paylaşacağımız ve temasını cinayet, dehşet verici olarak sunduğumuz bu 17 eserin sizlerde uyandıracağı etki farklı olabilecektir. Belki de sanat tam olarak budur!

3 Mayıs 1808 – Francisco Goya

Madrid’deki Prado Müzesi’nde sergilenmekte olan eserde sanatçı, Fransa’da yaşanması beklenen aydınlanmaya karşın gelişen olaylara dair gözlemleriyle ortaya çıkan bakış açısını yansıtıyor. Eserin 1808’de Fransızlar tarafından işgal edilen Madrid’de direnen İspanyollar anısına çizildiği biliniyor.

Sardanapalus’un Ölümü – Eugene Delacroix

İhtişamlı yaşamıyla bilinen yozlaşmış bir figür olarak akıllarda kalan Asur Medeniyeti’nin son kralı Sardanapalus merkezinde resmedilen eserde sanatçı, yazar Lord Byron’un Sardanapalus’u konu alan trajedisinden etkilenmenin yanında kendi yorumunu da katmıştır. Byron’un trajedisinde olduğundan çok daha acımasız sayılabilecek bir sahne içerisinde kralın son anları ortaya koyulabilmiştir. 19. yüzyıla konumlanan eserde oryantalizmin ve romantizmin izleri görülmektedir.

- Advertisement -

Masumların Katliamı – Nicolas Poussin 

Fransız Barok resminin önemli isimlerinden olan ressamın 1628 yılında başlayıp bir senede bitirdiği eseri Fransa’da Conde Müzesi’nde sergilenmektedir.

Zincirlenmiş Prometheus – Peter Paul Rubens

1610-18 yılları arasında yapılan bu eser, günümüzde Philadelphia Sanat Müzesinde sergilenmektedir. Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Promeheus’un insanlara ateşi ulaştırması nedeniyle Zeus tarafından cezalandırılmasıyla gelişen bir hikayeye ait kesitin Rubens tarafından resmedilmesiyle oluşmuştur.

A Negro Hung Alive By The Ribs To A Gallows- William Blake

İngiliz şair, ressam ve mistik vizyoner olarak da bilinen William Blake, eserinde canlı canlı asılan siyahi bir köleyi tasvir etmiştir. William Blake’in bu eserini oluştururken John Gabriel Stedman’dan esinlendiği de bilinmektedir. Hollanda doğumlu bir İskoç sömürge askeri olan Stedman, siyahilerin direnişlerini gözlemleyerek oluşturduğu anlatıları bulunmaktadır.

Head of a Guillotined Man – Jean Louis Theodore Gericault

1818/19 yılları arasında Fransız ressam Theodore tarafından yapılmıştır. Giyotin cezası ile idam edilmiş birinin ardında kalan kesilmiş başı tasvir edilmiştir.

Marsyas’ın Derisinin Yüzülüşü – Ressam Titian 

Tam adıyla Tiziano Vecellio, 1576 tarihli eserini bir hikayeye dayandırıyor. Satir Maryas ile Tanrı Apollon’un karşı karşıya geldiği bir müzik yarışmasında kazananın, kaybedene istediğini yapacağı üzerine anlaşma sağlanıyor. Kazanan Apollon ise Maryas’ın canlıyken derisinin  yüzdürülmesi kararını alır. Resimde pek çok figür ve sembol de kullanılmıştır. Örneğin sağ tarafta üzgün görünen kişi eşek kulaklarıyla bilinen Midas’tır.

Marat’ın Ölümü – Jacques Louis David

Marat’ın ölüm yılı olan 1793 yılına tarihlenen tablo  Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenmektedir. Eser konusu bakımından ürkütücü bir sahneyi canlandırsa da ressamın, arkadaşı Marat’ı bulunduğu bağlamla resmediş biçimi oldukça sadedir ve Marat eserde ışığın kullanım biçimiyle sakin bir yüz ifadesiyle ve ön planda görünecek biçimde resmedilmiştir. Resimde cinayete dair şiddet işareti olarak gösterilebilecek ögeler yara izi ve yerdeki bıçaktır. Eserde kalem ve bıçağın yan yana kullanılarak oluşturduğu önemli bir mesaj sunduğu düşünülmektedir. Öyle ki, kalem ve bıçak ikilisi sırasıyla akıl ve şiddete bir gönderme olarak yorumlanmıştır.

Çocuklarını Yiyen Satürn – Francisco Goya

Yunan tanrısı Kronos’un kendi yerine geçmelerinden korktuğu için çocuklarını yiyerek öldürmesini anlatan resmin 1819-1823 yılları arasında oluşturulduğu düşünülür ve Prado Müzesi’nde sergilenmektedir.

Judith Holofernes’in Başını Keserken – Michelangelo Merisi Da Caravaggio

Donatello, Sandro Botticelli, Giorgione, Gentileschi, Lucas Cranach gibi ünlü isimlerin de yorumladığı bu sahne Caravaggio tarafından da 1599 tarihinde resmedilmiştir. İncil’den yararlanarak ortaya çıkardığı pek çok eseri bulunan ressam, bu eserinde apokrif bir İncil’den aldığı hikayeyi canlandırmıştır.

Davut Golyat’ın Kafası İle – Michelangelo Merisi Da Caravaggio

Roma’da Borghese Galerisi’nde bulunan eser İtalyan Barok sanatından izler taşımakla birlikte 1610 yılı civarında resmedilmiştir.

Cambyses’in Yargısı – Gerard David

Esere adı verilen Pers kralı II. Cambyses, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle verdiği emirle canlı canlı derisi yüzdürdüğü yargıç Sisamnes’i halkına doğruluğa uyulmadığı taktirde olası bir son olarak örnek göstermesiyle bilinmektedir.

 Sakuma Daigaku – Tsukioka Yoshitoshi

1868 tarihli eserde, yaşanan bir rekabetin ardından rakibinin kanını içen bir samuray resmedilmiştir.

Korkunç Ivan Oğlunu Öldürüyor – Ilya Repin

İlk Rus Çarı 4. Ivan’ın, bir öfke krizi sonucu oğlunun şakağına asasıyla vurması sonucu gerçekleşen ölüm anını göstermektedir. Tablodaki karakterlerin o anki duyguları yüzlerinden okunacak biçimde işlenmiştir. 1885 yılında tamamlanan tablo, Moskova’da Tretyakoy Galerisi’nde sergilenmektedir.

Dante ve Virgil Cehennemde – William Adolphe Bouguereau

Dante’nin İlahi Komedya adlı eserindeki cehennemden etkilenen ressamın çizdiği bu sahnede Dante ve Antik Yunan’da yaşamış Filozof Virgilius cehennemde lanetlenmiş iki ruhun kavgasını izliyor.

İsmail’in Kurban Edilmesi – Michelangelo Caravaggio

Eserlerinde birçok kez ölüm, cinayet gibi temaları işleyen ressam bu kez de Hz. İsmail’in babası tarafından kurban edilmek üzere olduğu anı tasvir etmiş. Resimde Hz. İsmail kurban edilmek üzereyken ilahi bir güç tarafından gönderilen ve dini bir sembol olarak kabul edilen kurbanlık hayvan da dikkat çekiyor.

Salome With The Head Of Saint John The Baptist – Onorio Marinari

Vaftizci Yahya’nın kesik başı sanat tarihinde pek çok  ressama ilham vermiş ve farklı figürler eşliğinde yorumlanmıştır. 1680 tarihli bu resim ise Barok döneminin İtalyan ressamı ve matbaacısı Marinari’ye ait bir yorum olarak sanat tarihine kazandırılmıştır.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

57. Altın Portakal Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın...