Süper Kahraman Olmayan, Süper Kahraman Joker

 

Çoğu insanın aylardır merakla beklediği üzere Joker filmi 4 Ekim tarihinde vizyona giriyor. Öncelikle filmin konusuna bakıp sonra yeni Joker’i tanıyalım. Film diğer süper kahraman filmlerinin aksine abartılı görsel efektler yerine gerçekçi bir ortamda geçiyor. Bu da filmi diğer süper kahraman filmlerinden ayıran en önemli noktalardan birisi olarak karşımıza çıkarıyor.

Film başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in Joker’e dönüşme hikayesini bize anlatıyor. Toplum tarafından dışlanmış ve hayatta yapayalnız olan Arthur, yalnızlığının onda bıraktığı etkiyle sürekli bir bağ kurma arayışına giriyor. Bu arayışlar kendisini gizlemesine ve maskelemesine neden oluyor. Gündüzleri, geçimini sağlamak için palyaço maskesini takan Arthur, geceleri ise asla üzerinden atamayacağı bir maskeyi benliğine giydiriyor. Yavaş yavaş psikolojik olarak bölünmelere maruz kalıyor ve bir süre sonra kendini Gotham şehrinde suç ve kaosun içinde bulmaya başlıyor. Arthur, zamanla kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünüyor.

Bu sefer Joker rolüyle karşımıza Joaquin Phoenix çıkıyor. Kendisi bu zamana kadar birçok filmde rol almış başarılı bir oyuncu. Seyircinin, rolü kimin canlandırdığını bu kadar merak etmelerinin sebebi ise Joker’in oldukça ilginç bir karakter olması. Filmin içerisinde Raging Bull, The King Of Comedy, Taxi Driver gibi kült filmlere atıflar bulunuyor. Bu durum bize filmin konusu ile ilgili güzel ipuçları veriyor.

Film için yapılan en büyük eleştiri kötü bir karakterin yaptıklarını iyi bir şeymiş gibi gösteriliyor olması. Bu durum, toplumda şiddeti uyandırabileceği görüşü oluşturmuş fakat bu filmin özünün şiddetten çok dışarıda bırakılmış, huzuru bozulacağı için endişelenen toplum, tarafından örselenmiş bir insanın değişimini gösteriyor. Tek isteği komedyen olmak olan bir adamın geldiği sonuca eşlik ediliyor. Film bugün vizyona giriyor. Süper kahraman evreninin en bizden olan kahramanına gülümseyin. Neden bu kadar ciddisiniz?

Video İçeriğimize Göz Atın!

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin