Gece Modu

Şükran Kurdakul (23 Mart 1927 – 15 Aralık 2004) ideolojiyi şiirleri ile yıkan yazar.

“Bunca acının çiçeği içimde büyüdü
Mahpushane saksılarında ki baharı benden sor..”

23 Mart 1927 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Şükran Kurdakul ilk ve orta öğrenimini İzmir’de yaptı. Savaşı lise yıllarında başlayan Kurdakul, İzmir Karşıyaka Lisesi’nde TCK’nın 142. maddesine aykırı eylemde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Tutukluluk süresi 4,5 ay olması sebebiyle okulla ilişiği kesildi.

İzmir Belediyesinde daktiloluk işinden sonra, İstanbul’a gitti. 1951 ve 1953 yıllarında Ziraat Bankası Bahçekapı şubesinde depo ve muhasebe memurluğu yaptı. Bu dönemde Ceza Yasasının 141. maddesine aykırı eylemde bulunduğu iddiasıyla bir kez daha tutuklandı. 2 yıl tutukluluk süresi sonrası Askeri Yargıtay’da aklandı.

Siyasi olarak yargılandığı dönemlerde hapisteyken yazdığı “Nöbetçi” adlı şiirinde diyor ki; “Boşuna belindeki anahtar
Işığım kilitlenmez ki benim”

1955’in Eylül’ünden itibaren Tan, Yeni Gazete, Varlık Yayınevi’nde redaktörlük yaptı. Yelken dergisini yönetti. Ataç ve Eylem dergilerini çıkardı. 1964 yılında İşçi Partisine üye oldu ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi. 1969 yılında parti faaliyetlerine son verdi. Bunun yerine yazar örgütlerinde görev aldı. 12 Eylül döneminde TYS davasında yargılandı, aklandı.

 

“ararsan şiirin gurbetinde ara bizi”

Şiir yazmaya çocuk yaşta başlayan Kurdakul’un şiirleri Yedigün dergisinde, Faruk Nafiz Çamlıbel’in yönettiği genç şairler köşesinde ve Yarım Ay, Fikirler dergilerinde yayınlandı. İlkokul çağlarında yazdığı şiirlerini “Tomurcuk”, “Zevklerin ve Hülyaların Şiirleri” adlı kitaplarında topladı.

Atilla İlhan’la da sıkı dostlar. İlhan’ın ilk imza günü Kurdakul’un fikriyle yapılmış ve imzalanan 25 adet kitaba Kurdakul sevinirken, İlhan: “yirmi beş kitap..bana ciddi bir başarısızlık gibi görünüyor; o gün, orada, Şükran’dan hayatımın ilk kitapçılık dersini almış oldum; akşam galiba gidip, bir yerlerde yedik içtik, olayı ‘kutladık’; o, Nazım’dan şiirler okumuştu” diyor.

Toplumcu şiirin usta ismi diye anılan, Kurdakul’un, şiirlerinin yanı sıra öykü, deneme oyun ve inceleme türünde de eserleri bulunuyor. Oyun alanındaki eserinin ismi “Zindandaki Şair”dir. Gazete ve dergilerde de yazıları, şiirleri yayımlanırken, Cumhuriyet gazetesinde de köşe yazıları yazdı. Nâzım’ın Bilinmeyen Mektupları’nı, Kurdakul’un kaleminden okuyoruz. Bunun yanı sıra Fikret Kızılıok – Uyusana Düşüncem de Kurdakul’a aittir.

Ruhu şad olsun.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin