Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Kurşuna dizilmek üzereyken son anda değişti onun kaderi. Tutuklanmıştı, öldürülecekti… Son anda kaderi değişti…
Rus edebiyatının babası diyebildiğimiz Dostoyevski’den bahsediyorum elbette. İnsanların beyninde bir tohum filizlendirmeye çalışır çoğu zaman. Hemen hemen her eserinde de toplumsal bir mesaj vermek için yaratabileceği en muazzam karakteri yaratır. Sadece yaratmakla kalmaz, içine ayna tutar biz görelim diye…

Suç ve Ceza dünya üzerinde en çok okunan romanlardandır. Raskolnikov, psikolojik bir buhran içindedir. Topluma asla ayak uyduramaz ve bir katil olur… Ancak yazar suç olgusuna farklı bir perspektiften bakabilmenizi sağlar. Haklı bulmayan yoktur Raskolnikov’u. Bu kitabın alıntılarına geçmeden size bir hikayesini de anlatacağım.
Kitap yayınladıktan sonra savcı, Dostoyevski hakkında dava açmıştır. Gerekçesi ise: “Bir caninin ruhsal durumunu bu kadar gerçekçi ve ayrıntılı anlatan bir kişinin geçmişinde kesinlikle bir cinayet saklıdır.” olmuştur. Kitabın ne kadar gerçekçi olduğu bu olaydan sonra kapanmıştır. Gerçekçi anlatımın en yoğun yaşandığı eserdir.
“Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!”
“- Şimdi neden hiçbir iş yapmıyorsun?

– Yapıyorum.

– Ne yapıyorsun?

– İş yapıyorum.

– Ne işi yapıyorsun?

– Düşünüyorum.”

“Fakat bir kadın hem zeki hem de kıskanç olursa, iki kadın haline gelir ve bu bir felakettir işte.”
”Hem böyle yapıyorum hem de yaptıklarımdan korkuyorum.” diye düşündü. ”Hım…Evet, her şey insanın elindedir. Fakat insan korkaklığı yüzünden çok şeyi kaybedebilir. Gerçek bu. İnsanların en çok neden korktuklarını bilmek isterdim. Onları en çok korkutan şey yeni bir adım atmak, yeni bir söz söylemek…”
“Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini! Evet, böyledir!”
“Yalnız kalmak için yeryüzündeki her şeyi verirdi ama bir tek dakikanın bile tek başına geçmeyeceğini hissediyordu.”
“Suç, sosyal düzenin bozukluğuna karşı bir protestodur..”
“Kendine ait bir yalan, başkalarına ait gerçekleri tekrarlamaktan belki de daha iyidir.”
“Hiçbirinize inanmıyorum! Ne olursa olsun, yaptığınız ilk şey insana benzememek için çabalamak olur!”

“Sarayından çık, kenar mahallelerde şöyle bir dolaş. Gör ne sefalet, ne çirkinlikler var! Köpeklerle insanlar yan yana yatıyorlar!.. Bir lokma ekmek için namuslar satılıyor.”

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin