Şubat Ayında Kaçırılmayacak Kültür – Sanat Etkinlikleri

Şubat’a Bir Kala: Bal Ülkesi

Ocak ayına veda etmenin en iyi yolu olacak bu filmin çekimleri 3 yıl sürdü ve amacı insan-doğa ilişkisi üzerine düşünmek için önümüze yeni bir ufuk açmak. Hatice Muratova, Balkanlar’ın sarp dağlarında terk edilmiş bir köyde annesiyle birlikte yaşıyor. Geçimini yabani arıcılıkla sağlıyor fakat arıların payını da gözetiyor, hatta arılarla konuşuyor, onlara şarkılar söylüyor. Piyasa denen kentli canavara, birden köylerine taşınıp para kazanmak için gözünü arılarına diken aileye ve doğaya karşı büyük bir mücadele yürütmek zorunda.

Vizyon Tarihi: 31.01.2020

IMDb: 8.1

- Advertisement -

 

METOT

 

Serkan Keskin’in yönettiği psikolojik gerilim türündeki ‘Metot’ Çevre Tiyatrosu’nda izleyiciler ile buluşuyor. Bir şirketin toplantı odası ve iş görüşmesine gelen dört kişi, tüm hünerlerini ortaya koyup işi kapmak için gizem dolu çeşitli sınavlardan geçecekler. Semaver Kumpanya’nın sekiz sezondur oynanan bu oyunu, günümüz iş dünyanın acımasızlığını ortaya koyuyor.

Tarih: 01.02.2020, 20:30

Bilet Fiyatları: 34 – 101.50 TL arasında değişmekte.

 

Sesli Betimleme ve Dokunsal Malzeme

Beyoğlu’nda bulunan Arter’de fiziksel jest ve eylemlerden yola çıkan bir grup eseri sesli betimleme yoluyla erişilebilir kılmayı amaçlayan ve ‘Kelimeler Pek Gereksiz’ sergisi bağlamında gerçekleştirilen bir sergi. Görmeyen ve az gören bireylerin katılımına açık olan turda sergi gezme deneyimi, eserlerin dokunsal malzemelerden üretilmiş yorumları aracılığıyla ‘görme’ ediminin ötesine taşınarak katılımcıların duyu ve algı yelpazesini genişletebileceği bir ortam sunuluyor.

Tarih: 01.02.2020, 14:00

Bilet Fiyatları: Katılım ücretsiz olup kayıt gerektiriyor. Kayıt için turlar@arter.org.tradresine e-posta göndermeniz yeterli.

 

Monologlar Müzesi – Balat

Tüm performansların aynı zamanda başlayıp aynı zamanda bittiği kakafonik bir proje. Toplam yedi monoloğun yer aldığı müzedeki işlerin hepsini azar azar görebilir, ya da içlerinden dördünü seçip tamamen izleyebilirsiniz. İstediğiniz eserin önünde istediğiniz kadar durabilirsiniz. Çünkü burası duyguların, hayatın, yaşanmışlıkların ayaklandığı bir müzedir. Farklı bir tiyatro deneyimi yaşamak isterseniz bir uğrayın derim.

Tarih: 02.02.2020, 15.00

Bilet Fiyatları: Tam 68, Öğrenci 48 TL.

 

SEN SÖYLE

 

Canan Tolon’un teknik arayışlarını yansıtan bu sergi; izleyicisini gördüğü imgelerin gerçek mi yoksa yanılsama mı olduğu konusunda ikircikliğe iten, fotoğraf mı yoksa resim mi sorusunu canlı tutan deneysel çalışmalardan oluşuyor. Çalışmalarının merkezini ise kendisini sürekli yenileyen doğa ve bir kültürel girişim olarak mimarlığın bıraktığı izler oluşturuyor. Yaşam ve ölüm arasındaki sınırı düşünmeden edemiyorsunuz. 6 Eylül 2019 başlangıç tarihli bu sergiyi İstanbul Modern’de ziyaret edebilmeniz için son gün 2 Şubat.

Bilet Fiyatları: Tam 37, İndirimli 21 TL. Perşembe günleri Türkiye’de ikamet edenler için ücretsiz.

 

HAMLET

Soytarıyla soytarı, saraylıyla saraylı, en akıllı kadar akıllı, kusursuz bir deli olabilecek kadar oyunculukla yoğrulmuş; öte yandan da bir oyuncunun nasıl olup da kılık, kimlik ve varlık değiştirdiğini kendi kendine soran kişi, Hamlet… İstanbul Devlet Tiyatrosu’na bağlı tek kişilik bu oyunda Bülent Emin Yarar defalarca izlenebilecek kadar etkileyici bir performans ortaya koyuyor.

Tarih: 04.02.2020 – 09.02.2020

Yer: Kozyatağı Kültür Merkezi

Bilet Fiyatları: Tam 18, İndirimli 12 TL.

 

LAMPEDUSA

‘Buraya gelen, burada yaşayan, burada daha iyi bir yaşam arayan insanların anlatıldığı bir şarkı.’
Harold Pinter ödülü sahibi Anders Lustgarten’in çağımızın en önemli sorunlarından göçmenlik ve yoksulluğu iki farklı karakter üzerinden anlattığı sarsıcı oyunu ‘Lampedusa’ bu sezon Türkiye prömiyerini yapıyor.

Tarih: 06.02.2020, 20:30

Yer: Kadıköy Boa Sahnesi

Bilet Fiyatları: Tam 62, Öğrenci 47 TL.

 

YENİ VE EN YENİ MÜZİK FESTİVALİ

Klasik ve elektronik müzikten beslenen ve disiplinlerarası geçirgen bir yapıya sahip ‘Yeni Müzik’in önemli temsilcileri arasında yer alan besteci ve müzisyenler, çok yönlü bir keşif alanı açmak için Arter’e geliyor.

Sanatçılar: Enno Poppe’s ensemble mosaik, ICC (Istanbul Composers Collective), Wormholes, ‘A’ Trio ve Alva Noto.

Tarih: 6, 7, 8 Şubat

Bilet Fiyatları: 60 – 250 TL arasında değişmekte.

 

CİMRİ

‘Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…’

İnsan doğuştan mı kötü olur? Bu oyun, farkında olmasak da hayatımızda bir şekilde yer edinen Moliere’in ‘Cimri’sini sunuyor bizlere. Kim bu Cimri?

Tarih: 07.02.2020, 20:30

Yer: Çevre Tiyatrosu

Bilet Fiyatları: 34 – 101.50 TL arasında değişmekte.

 

ORADA HER KİMSE

Basma Alsharif’in Salt Galata‘da ki sergisine davetlisiniz. Genellikle hegemonyanın lehindeki tek taraflı anlatılara gölge düşürmeye girişen Orada Her Kimse, yepyeni bir görsel hikâye üzerinden geçmişi tekrar inşa ediyor. Alsharif’in bilinç altından açığa çıkan ‘sınırsız toprak’ fikri, bambaşka coğrafya ve medeniyetlerden beslenen üretimlerinde karşılık buluyor.

Tarih: 11.02.2020 – 26.04.2020
Bilet Fiyatları: Ücretsiz

SIRLARLA YAŞAYANLAR, GÖLGESİZLER

‘Ne kadar varız? Ne yaparsak? Görününce var mıyız? Yoksa iz bırakınca mı? Görünüyoruz, yukarıda ışık da var, ama gölgemiz yok örneğin. Var mıyız o zaman?’

Sinemada Roman Kahramanları başlığı altında kahramanların hem okunup hem de seyredilerek tartışılacağı film gösterimlerinin ilki. Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimdeki romanından uyarlanan psikolojik-dram türünde sinema filmidir.

Tarih: 12.02.2020, 18:30

Yer: Akbank Sanat 

Bilet Fiyatları: 20 TL

 

İSTİLA!

 

Oyun; kimlik, ırk ve dille ilgili en derin ön yargılarımıza saldırıyor. Zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zaman dokunaklı bir şekilde, tehlikeli hale gelen kimlik algısını paramparça edip bizi kendi kültürel kimliğimizle yüzleşmeye zorluyor.

Tarih: 13.02.2020, 20:30

Yer: Oyun Atölyesi, Kadıköy.

Bilet Fiyatları: Tam 80, Öğrenci 60 TL.

 

SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM – DİRMİT

‘Gerçekleşmeyen düşler, aralarında doğup büyüdüğüm insanları paramparça etti…Kente ayak uydurabilmek için boğuşup durdum. Her yanım yara bere içinde kaldı.’

Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini, ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Tek kişilik bu oyun ile değerli Nezaket Erden 2018 yılında Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) ve Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri tarafından ‘Yılın Kadın Oyuncusu’ seçildi. İzlemeye değer, fark etmeye değer, anlamaya değer, anlatmaya değer…

Tarih: 15.02.2020, 20:30

Yer: Moda Sahnesi

Bilet Fiyatları: Tam 50, Öğrenci 40 TL.

 

TİNDERSTİCKS

Rock altyapılarını caz ve blues öğelerle birleştirerek kendine özgü bir tarz yaratan, alternatif rock tarihinin en başarılı gruplarından biri olan İngiliz grup, ‘No Treasure But Hope’ adlı son albümünün dünya turnesi kapsamında İstanbul’da sahne alacak. Kaçırmayın derim.

Tarih: 15.02.2020, 20:30

Yer: İş Kuleleri Salonu

Bilet Fiyatları: 88 TL.

 

AMADEUS

Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını Salieri üzerinden anlatan bir klasik. 45 kişilik dev ekibiyle Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen gibi güçlü isimlerin yer aldığı proje Mozart severleri bekliyor.

Tarih: 19.02.2020, 20:30

Yer: UNIQ Hall

Bilet Fiyatları: 140 – 245 TL arasında değişmekte.

 

Güncel Sırp Sineması’na Bir Bakış

Akbank Sanat, 15 – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında, Sırbistan Film Merkezi’nin katkılarıyla, güncel Sırp sinemasından 3 filme ev sahipliği yapıyor.

Filmler: Teret (IMDb: 6.4), Savovi (IMDb: 7.2), Juzni Vetar (IMDb: 8.2)

Filmler, Sırpça orijinal ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Bilet Fiyatları: 5 TL.

 

BURASI CENNET OLMALI

Neresi gurbet, neresi memleket sorusunu tartışan film 2020 yılının Oscar Ödülleri’nde Filistin’i temsil edecek. Elia Suleiman, ‘Eğer bir önceki filmimde Filistin dünyanın bir mikrokozmosu olarak görülürse, yeni filmimin dünyayı Filistin’in bir mikrokozmosu olarak temsil etmeyi denediğini söyleyebilirim.’ diyor.

Vizyon Tarihi: 21.02.2020

IMDb: 7.2

 

YAŞAMAYA DAİR

Nazım Hikmet’in ölümünün 54. yıl dönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği ve ağırlıklı olarak ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun, daha sonra sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak destansı yaşamından izlenimlerle noktalanıyor. Ayrıca Genco Erkal’ı Bir Delinin Hatıra Defteri adlı tek kişilik tiyatro oyununda da izlemenizi tavsiye ederim.

Tarih: 22.02.2020, 20:30

Yer: Trump Sahne

Bilet Fiyatları: Tam 90.50, Öğrenci 60.50 TL.

 

EYLÜL

‘Hepiniz bu hikayeyi biliyorsunuz ama görmezden geliyorsunuz.’

Trans bireylerin hayatına, acılarına, hepimiz oluşuna değinen bu oyun Eylül’ün tek odalı evinden kocaman bir çığlık olup bizlere ulaşıyor.

Tarih: 26.02.2020, 20:30

Yer: Kumbaracı50

Bilet Fiyatları: Tam 60, Öğrenci 45 TL.

 

BOYALI KUŞ

‘İsa tüm günahkarların günahlarını üstlendi ve ölümüyle onları arındırdı.’

Boyalı Kuş içinde bir şiiri, bir çocuğun özündeki değiştirmesi güç güzelliği barındırıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru çorak, ilkel Doğu Avrupa’da bir yerde, yalnız bir çocuğu izliyoruz. Kimsesiz kalan Çocuk köyden köye çiftlikten çiftliğe geçiyor. Film, klişeler kadar melodramdan ve duygusal yönlendirmelerden de kaçınarak savaşın dehşetini insan ve doğa manzaralarıyla kahramanı Çocuk’un gözlerinden tarafsız kalarak aktarıyor. Kendi hayatına son veren Jerzy Kosinski’nin tartışmalar yaratan tanınmış romanından uyarlandı.

Vizyon Tarihi: 28.02.2020

IMDb: 7.3

 

Kaynakça

1, 2, 34,  5678

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

İlk Kadın Romancı Fatma Aliye | Levayih-i Hayat (Hayattan Sahneler) 25...

Fatma Aliye'nin yazarı olduğu Hanımlara Mahsus Gazete'de tefrika edilip kitaplaşan bu mektup roman, Osmanlı kadınlarının gözünden aşk ve evlilik sorunsalına ışık tutar. Yazar, farklı...