Stranger Things 3. Sezon İncelemesi

Netflix’in yükselmesinde tartışmasız en büyük rolü olan dizi Stranger Things olmuştur. Başarılı geçen ilk sezonu sayesinde kitleler üzerinde büyük etkiler bırakan dizi, 3. sezonuyla aksiyonun dozunu arttırıp, duygusal bir bölümle sezonu sonlandırdı. Bodrum katlarında oynadıkları Dungeons and Dragons oyunuyla özdeşen karakterlerimiz, yeni sezonla birlikte çocukluk çağlarını geride bırakıp ergenlik çağlarının başlangıcını görüyoruz. Lucas’ın Max ile olan sorunları ve Mike’ın Eleven ile yaşadığı sorunlar Dungeons and Dragons oynayıp, kendilerini fantastik dünyalarının bir parçası yapan çocukların yaşamlarının farklı bir evreye girmesine yol açıyor. Tabii bu durum özellikle Will tarafından olumlu karşılanmıyor. Will, küçük gruplarının tehlikeye girdiğini düşünüyor.

Eskiden okulun en popüleri olan Steve’i bu sezon denizci kostümüyle dondurmacı olarak görüyoruz. Üstelik sürekli Steve’in kendini beğenmiş tavırlarıyla dalga geçen yeni ortağı olan Robin’i tanımaya başlıyoruz. Robin ve Steve’in müthiş diyalogları, Dustin’in kamptan dönmesiyle Robin, Steve, Dustin ve sonradan sürekli dondurmalardan ayrılmayan Erica’nın ekibe katılmasıyla yeni bir göreve başlıyorlar. Diğer yandan Eleven’ın Mike ile yaşadığı sorunlar Eleven ve Max’in birbirine yakınlaşmasına sebep oluyor. Sürekli erkeklerle vakit geçiren Eleven, hemcinsiyle alışveriş yapıp, sürekli birlikte vakit geçirmeye başlıyorlar. Mike bu durumda ne yapacağını bilemediği için kendinden daha tecrübeli olan Lucas’a danışıyor. Karakterlerimiz büyüdüğü için sorunları da farklılaşmaya başlıyor. Gizemli Hawkins kasabasını bu defa yaz sezonunda görüyoruz. Sıcaklardan havuz başından çıkmayan kasaba halkı, sezonun başında oldukça neşeli görünüyor. Sezonun devamında eklenen korku öğeleriyle birlikte Hawkins kasabasının neşeli yaz günleriyle korku öğelerinin zıtlığı kasabanın “tuhaf” haline daha da tuhaflık katıyor.

- Advertisement -

Hawkins kasabasının bitmek tükenmek bilmeyen gizemi bu sezon magnetlerin düşmesiyle başlıyor. Joyce dolabındaki magnetlerin düştüğünü görünce paniğe kapılıp bu olayın üstüne gitmeye çalışıyor. Evlat edindiği kızı Eleven’ın sürekli Mike ile birlikte olmamasını isteyen Hopper, magnetlerin gizemini çözmeye çalışmaktan çok Mike’ın kızından uzaklaşmasını sağlamaya çalışıyor. Kendi küçük zaferini ilan eden Hopper, Joyce ile birlikte Hawkins kasabasının ilginç dünyasına tekrar adım atıyor. Bu sezon Hopper’ın, Terminator’e benzeyen Rus rakibi bir türlü peşini bırakmıyor. Ruslarla başı belada olan sadece Hopper değil. Dustin, kampta tanıştığı yeni kız arkadaşıyla iletişim kurmaya çalışırken farklı bir frekanstan gelen Rusça mesajlar algılıyor. Bu mesajları Steve ile birlikte çözmeye çalışırken hiçbir şey yapamadıklarını fark eden Robin eğlenmek için yardım etmeye başlıyor. Erica’nın da ömür boyu bedava dondurma karşılığında ekibe katılmasıyla kendilerini Rusların kurduğu bir askeri bölgenin içerisinde buluyorlar.

Yeni sezon genel olarak ilk sezonun anlatımından kopmayıp, konuların biraz daha farklılaşması için çabalıyor. Karakterler büyüse bile konuların farklı bir biçime evrimleşebileceğini gösteriyor. Eskisi gibi sürekli Dungeons and Dragons oynamasalar bile karakterler için bu oyunun etkisi hep var olacak. Karakterlerin gelişimi bu noktada çok önemli; eskiye takılı kalmayıp eski özelliklerin evrimleşmesiyle yerine gelen farklı konulardan yararlanıp hikâyenin özgünlüğü korunması mümkün. 3. sezon bu evrimin geçişi olarak görebiliriz. Karakterlerin evriminin tam olarak gerçekleştiğini söyleyemeyiz ama gelecek sezon (son olur mu kesin bir açıklama yok ama son olacağını düşünüyorum) karakterlerin dönüşümünü 3. sezondan çok daha fazla hissedeceğimiz açıkça belli oluyor. Ayrıca yeni sezonda kadroya eklenen Robin karakteri ironik tavırlarıyla çok eğlenceli bir havası var. Usta oyuncu Ethan Hawke’ın kızı olan Maya Hawke’ın canlandırdığı Robin karakteri oyunculuğuyla adeta “babasının kızı” dedirtiyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Batuhan İzmirli
Batuhan İzmirli
All that we see or seem is but a dream within a dream.

Must Read

Dostluğun Mektupları: Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar

'Tezer Özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik. İlki, evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. İkinci sözümüz ise, mektuplarımızı yayımlamaktı.'  ...