Son 10 Yılın En İyi 10 Romantik Filmi

Koskoca 10 yılı geride bıraktık. Kişisel bir liste yapıp, son 10 yılda en çok sevdiğim romantik filmleri bu yazıda toparladım. Uzun bir süre zarfını konu alan ve sadece 10 filme düşürdüğüm için gözden kaçırdığım filmler olabilir; fakat listedeki her filmi izlerken keyif alacağınıza eminim. Birbirinden güzel, izlemekten keyif alacağınız 10 filmle sizi baş başa bırakıyorum.

 

Beginners (2010)

- Advertisement -

Yönetmen Mike Mills’in kendi hayatından eklemeler yaptığı film, yaşınız kaç olursa olsun yapılan yeni başlangıçları konu alıyor. 75 yaşındaki babasının eşcinsel olduğunu öğrenince kendi hayatını da sorgulamayan başlayan Oliver, Anna ile tanışınca hayatı birçok yönden değişecektir. Duygusal olarak büyük bir boşlukta olduğu için bağlanma sorunu yaşayan Oliver, hem etrafında olan yeni değişikliklere ayak uydurmaya çalışıp hem de Anna ile hissetmeye başladığı duygularına alışmaya çalışacaktır. Umut dolu bir o kadar da hüzünlü olan film, hikayesini düzenli bir kurguya bağlı olmadan, çapraz kurguyla izleyicisine sunuyor.

Moonrise Kingdom (2012)

Film, 12 yaşındaki iki çocuğun birbirine aşık olup birlikte kaçmalarının ardından yetkililerin peşlerine düşmesini konu alıyor. Kilise gösterisinde birbirleriyle tanışıp yakın arkadaş olan ikili, bir süre mektup arkadaşı olurlar. İkisinin de ailevi sorunları olması bir şekilde kaçma planlarını gerçekleşmelerine ön ayak olur. İzlerken iyi hissettiren bu film, içinizi ısıtacak minik bir aşk hikayesini anlatıyor.

The Perks of Being a Wallflower (2012)

İçe dönük bir kişiliğe sahip olan Charlie, boğuştuğu psikolojik sorunlarının yanı sıra liseye geçmesiyle hayatının daha da zorlaşacağını düşünmektedir. Charlie’nin eğlenmeyi seven Patrick ve Sam ile tanışmasıyla hayatında birtakım değişiklikler olmaya başlayacaktır. Sürekli alay edilen Charlie, yeni arkadaşları sayesinde hayattan keyif almayı öğrenmeye başlayacaktır; diğer yandan psikolojik sorunlarını aşmaya çalışıp, hayatına normal biri olarak devam etmeyi deneyecektir.

Ruby Sparks (2012)

Calvin, 19 yaşında yayınladığı kitabıyla sesini duyurmuş bir yazardır. Uzun zamandır yazı yazamayan Calvin, rüyasında gördüğü kadını kağıda dökerek seveceğini düşündüğü bir kadın karakter yaratır. Kadınlarla arası iyi olmayan Calvin’in ilham kaynağı, hayallerini süsleyen, rüyasında gördüğü kadın olur. Onun hakkında yazmaya başladıktan sonra daha iyi hissettiğini fark eder. Bir sabah uyandığında kadını evinde görünce hem komik hem de romantik bir hikaye başlamaktadır.

Before Midnight (2013)

Listemizin sıradaki filmi, Before üçlemesinin son filmi olan Before Midnight. Listenin en iyi filmi olmasının yanı sıra benim için gelmiş geçmiş en iyi romantik filmleri içinde barındıran serinin son filminde, Jesse ve Celine’i çocuklarıyla Yunanistan’da tatilde görüyoruz. Paris buluşmalarının ardından 9 sene geçen ikilinin yıllar içinde yaşadıkları değişiklikleri ve alıştığımız muhteşem diyaloglarla çevrelenmiş film için bir ilişkinin beyazperdeye yansıyan en gerçekçi hali diyebiliriz.

About Time (2013)

Tim, 21 yaşına bastığında gizli bir yeteneği olduğunu öğrenir. Ailesindeki tüm erkekler zamanda seyahat etme yeteneğine sahiptir. Hayatındaki utanç verici anlara gidip onları değiştirmeye başlayan Tim, aşık olduğu kadın Mary ile olan ilişkilerini kusursuz yapmak için bu gizli yeteneğini kullanacaktır; ama her şey beklediği kadar kolay değildir.

Her (2013)

https://www.youtube.com/watch?v=WzV6mXIOVl4

Karısından boşandıktan sonra tek başına yaşayan Theodore, yalnız yaşama bir türlü alışamamaktadır. Eski karısıyla olan ilişkisini hala aşamayıp, onunla barışmayı umut etmeye devam eden Theodore’un bir gün reklamda gördüğü işletim sistemi ilgisini çeker. Bu işletim sistemi diğer adıyla Samantha, gün geçtikçe Theodore’un hayatında büyük bir yer sahibi olacaktır.

La La Land (2016)

Piyanist Sebastian ve aktör Mia, hayatlarındaki geçiş evrelerinde birbirleriyle tanışan iki umut dolu gençtir. Sebastian, Jazz müziğe gönülden bağlı olup, yeni nesil müziklerle pek anlaşamamaktadır. Sebastian, geleneksel Jazz müziği devam ettirmek istemektedir. Mia, sürekli oyunculuk seçmelerine katılıp, kendine uygun rol bulmaya çalışmaktadır. İki karakterin de kendine özgü arayışlarının yanı sıra birbirlerine olan tutkuları hikayeyi romantizm ve ideallerin arasında bir yolculuğa çıkaracaktır.

Baby Driver (2017)

Aksiyon ve komedi unsurlarını içinde çok fazla bulunduran film, Baby’nin Debora ile tanışmasıyla filmde romantik unsurlar ortaya çıkmaya başlıyor. Baby, oldukça yetenekli bir sürücüdür. Bir şekilde soygun yapan bir çetenin vazgeçilmez elemanı haline gelen Baby, kendini ikilemlerle dolu bir dünyanın içinde bulacaktır. Ayrıca film, mükemmel müzikler içeriyor!

The Big Sick (2017)

Pakistan doğumlu Kumail ile Emily birbirlerine aşık olurlar. İlişkileri gayet iyi giderken Kumail’in, Emily’i ailesiyle tanıştırmasıyla iki farklı kültürün sorunları ortaya çıkmaya başlar. Kültürlerine sıkı sıkıya bağlı olan Kumail’in ailesi Emily’e tamamen karşıdır. İki farklı kültürün karşı karşıya gelmesiyle sorunlar gittikçe artmaya başlar.

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Batuhan İzmirli
Batuhan İzmirli
All that we see or seem is but a dream within a dream.

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...