Sinek Azabı – Elias Canetti | 25 Alıntı

Yazarın Diğer Yazıları

Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları Işığında “Yürümek” – Sevgi Soysal

"Yürümek, dönüp arkaya bakmamak..." Sevgi Soysal'ın 1970 yılında kaleme almış olduğu Yürümek romanı; Türk edebiyatında o zamana kadar çokça rastlanmayan konulara değinen özgün bir eserdir....

Nazım Hikmet ve Yahya Kemal’i Buluşturan Kadın

Nazım Hikmet' in annesi olan ve oldukça varlıklı aileden gelen bu kadın, Celile Hanım. Güzelliği dillere destandır ve eşinden anlaşmazlık dolayısıyla ayrılır. O sıralarda...

Oğuz Atay’ın Başyapıtı Tutunamayanlar İncelemesi

Yaşadığı dönemde ilgi görmemiş, anlaşılamamış, aksine hep "ötekileştirilmiş" ve "tutunamamış" bir adamdan söz edeceğiz birazdan. Öyle ki şu anda adını duyduğumuzda ona ait olduğundan...

Yusuf Atılgan – Canistan’da İktidar Olgusu

Yusuf Atılgan, 1950 sonrası Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Türk romanının pek çok bakımdan özgün ve çok tanınmış eserleri olan Aylak Adam ve...
Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.
1.Daha sade ol -öyle konuşuyorsun ki, sanki seçilip gönderilmişsin. Bırak üstünlüğün mahmuzlarını, in aşağı önümüzdeki üç bin yılın fiyakalı atından, yaşayabildiğin kadar yaşa, zaten içinde var olmadığın bir zamanın içine gireceğim diye uğraşma, bırak amaçları uykuda kalsın, adını unut, kendini unut, ölümünü unut! (S.9)
2.Yaşlılara karşı derin bir saygısı var: yaşlıların yaşadığı, kendisinin ise görmediği her sene için onlara hayranlık duyuyor. Çocuklara adeta tapıyor: çocuklar kendisine, bir daha görmeyeceği yılları haber veriyor. (S.12)
3.Yeterince öğrenmiş olan, hiçbir şey öğrenmemiştir. (S.13)
4.Sırf bizi ilgilendirmediği için ne kadar çok şey biliyoruz! (S.17)
5.Ruh bazen de çok uzun bir hikaye anlatımına yoğunlaşmalıdır. Yaşamını sırf iğnelerle ve gaddarlıklarla sürdüremez. Ona zarif iplikler de lazımdır. (S.19)
6.İstediği şey hep oluyor, ama dört ya da beş yıl sonra, artık başka bir şey istiyor olduğunda. (S.19)
7.Kişi az şey bilince, duyduğu her şey ne kadar da ikna edici geliyor! (S.19)
8.İnsanın bazı değişimleri asla kabul etmemesi utanç vericidir. Karakter dediğimiz şey, değişimler arasındaki tercihtir. (S.23)
9.Okumak bende ancak okuma yoluyla çoğaltır kendini, dışarıdan gelecek önerilere asla kulak asmam ya da ancak çok uzun zaman sonra dikkate alırım. Ben okuduğum şeyi keşfetmek isterim. Bana bir kitap tavsiye edildiğinde, o kitabı elime almam, bana bir kitap övüldüğünde, o kitap bana senelerce zehir olur. Ben yalnızca gerçekten hayranlık duyduğum büyük insanlara güvenirim. Onlar bana her şeyi tavsiye edebilir, merakımı uyandırmak için bana bir kitabın bir yerinden bahsetmeleri yeterlidir. (S.25)
10.Büyük insanlar, okuya okuya herkesten çok uzaklara varacak kadar meraklı olanlardır sadece. (S.25)
11.İnsanların birbirlerinin alışkanlıklarına saygı göstermesi… olur ya, birinin alışkanlığı diğerininkiyle uyumludur da, bu uyumluluktan bir eğlence doğar belki. (S.33)
12.Başkalarının içyüzünü görüp de sağlam kalmak zordur. (S.37)
13.Yalnızlık var, yalnızlık var. Biri, yalnız olmayan bütün diğerlerini hissedebilmek için yalnız kalmak ister. Diğeri de, tek olmayı çok istediği için yalnız kalmak ister. (S.38)
14.İnsanın elinden gelenin en iyisini boşu boşuna yapmış olduğunu hissettiği zaman nefret ettiği kadar bir daha asla nefret etmez kendisinden. (S.39)
15.Her şeyi herkes gibi yapmak: kah şurada, kah burada bir çıkar kovalamak, ava çıkmak, hesap yapmak, kavramak -ne için? Ben hayatı ıskalamak ve hiçbir şey kullanmamak istiyorum. (S.42)
16.Giderek artan güvensizliğin tehlikesi: Haklı olmanın verdiği tatmin. Herkes haklı çıktığında mutlu olur, haklı çıkma temel bir şeye dönüşür. Umutsuzluk içinde, yani hayatın yegane özgeci şekliyle yaşamak yerine, gülünç, önemsiz ve boş ‘bilgiler’ den memnuniyet duyuyoruz: Her şeyin içyüzünü görürüz; her fenalığı, bu fenalıkları yapanın kendisinden önce tanırız, ama bizi aşan fenalıklar daima olacaktır, hepsinde de mahir olamayız ya. Güvensizliğin kendisi ise, kötülüklerin tastamam ve iyi organize olmuşsistemine dönüşür. (S.44)
17.En yakınımızdaki insanların bize yaptığı kötülükler -sanki bunları kendimiz istemişiz gibi; sanki iyiliği değil de, kötülüğü amaçlamışız gibi; sanki iyilik yakınlığın öylesine bir yan amacıymış da, esas kalıcı olan, asıl başarı kötülükmüş gibi- ve bütün bu kötülüklere karşı, geç gelen bu garip sevgi. (S.45)
18.Hesaplara öyle ilgi duyuluyor ki tutunduğumuz dal bunlarmış adeta. Burada en iyi dostlar vedalaşırken birbirlerine ellerini uzatmak yerine hesaplar uzatıyor: şu kadar sana, şu kadar bana. değiş tokuş ne kadar adilse, arkadaşlıkları da o kadar iyi. (S.53)
19.Bilmekten bıktım, eskiye ait her şeyle ilişkimden, bağlantılardan, devamlılıklardan, kılık değiştirmelerden, ifşalardan bıktım. Ben artık öyle bir şey yaşamak istiyorum ki, eskiden içimde bulunan hiçbir şeyle ilgisi olmasın, çoğalmayı sürdürmesin ve kalmaya da mahkum olmasın; asla kestirilemeyen, çok hızlı, apansız hareketler yapan bir şey, yani tek kelimeyle, bir mucize istiyorum. (S.54)
20.Bazı kelimeler öylesine çokanlamlıdır ki, sırf onların bilgisi için bile yaşamış olmaya değer. (S.55)
21.En çok da, övdüğün kişiye uzaksındır. Zaten o yüzden övüyorsun ya onu, onun gibi olmayı çok istediğin için. (S.93)
22.Hatıranın üzücü yanı: tüketmiş olduğu şey. Hatıranın neşe veren yanı: fazlalığı. (S.94)
23.Hastalıkta hayatı için savaşmış olan, adım adım ve acı çekerek hayatını geri alan, işte ancak o bilir hayatın ne kadar kıymetli olduğunu. (S.97)
24.Yakınmak? Beklemek. Beklemek. Sonuna kadar beklemeli. Sabırlı varlık, insan. Koşturan varlık, insan. Kemiren, kemirilen varlık, insan. (S.105)
25.İnsanın, sözümona yazdığı en güzel şeyi çürütmek üzere baştan sona satır satır okuması görgünün bir gereği olabilir mi acaba? Hayır çünkü o zaman, hayatın yarısını hiddetle bir şey için savaşarak geçiren, diğer yarısında ise aynı hiddetle o şeyin tam tersi için savaşan insanlar olurduk. İnsan kendini çürütmemelidir. Görgü sadece susmayı gerektirir. (S.125)
Sinek Azabı – Elias Canetti
Sel Yayıncılık 2017
- Advertisement -

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...

2021 Grammy Adayları Belli Oldu

Müzik dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Grammy için geri sayım başladı. Önümüzdeki yıl 63. kez düzenlenecek olan Grammy ödüllerine Beyoncé 9 adaylıkla...

Annem Hakkında Her Şey: Aile Kavramına Bakış

1999 yılında vizyona giren film, izleyiciye farklı bakış açıları ve sorgulama alanları açmıştır. Pedro Almodóvar'a  En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Cannes Festivali'nde En...

Kadınca Bilmeyişlerin Tek Adı: Tante Rosa

     "Nerede olursa olsun, kadınları birbirine ortak eden tek bir şey vardır: Hayat!" 1966-1968 yılları arasında Dost dergisinde yayımlanan Tante Rosa, sonraki yıllarda kitap...