Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Piruze ile tanıştım Sinan Akyüz’ün romanlarıyla. Piruze’den sonra arkasından hemen Piruze ve Oğulları geldi. Sonra Aşk Başka Evde.

Aslında en çok okumak istediğim kitabı İncir Kuşları. Bir fırsat yakalayıp ne almak ne de okumak kısmet oldu.  45. Baskısını yapan kitap, Sayın Akyüz’ün en çok okunan romanı. Bende okuyacağım mutlaka.

Gazeteci ve yazar olan Sinan Akyüz 172 Iğdır doğumlu. 2003 yılında Etekli İktidar kitabı ile yazarlık geleceğine başlayan yazar, İncir kuşları, Piruze, Piruze ve Oğulları, Şahika ve Feraye en çok okunan kitaplar arasında yerini aldı. En son kitabı Yağmurun Gelini’nden sonra yeni çıkan kitabı Solgun Karanfil ile yeniden raflardaki yerini aldı.

Sinan Akyüz’ün son kitabının çıkacağı haberi gördüğümde kapak tasarımı ve konusu hemen ilgimi çekti.

SOLGUN KARANFİL

Tanıtım Bülteni: Fikret onun solgun yüzüne bir öpücük kondurdu. “Sen hiç merak etme. Ölmek için değil, düşmanı ezmek için çıkıyoruz dağlara. Bir gün yanına sağ salim döndüğümde sana özgürlüğü getireceğim…”

Aferdita sözünü kesti.
“Unutma aşkım,” dedi yeşil gözlerinden yanaklarına yaşlar süzülürken.
“Her tercih bir vazgeçiştir. Ama vazgeçilen hep alacaklı kalır!”

O söğüt ağacının altında birbirlerine söz vermişlerdi kumrular gibi yuva kuracaklarına. Ama Naziler memleketlerini işgal edince gölge düştü mutluluklarına. Vatansız yaşanmazdı ki sevda! Bajgora Dağlarına doğru yollara düştü Fikret özgürlük uğruna… Kalbinde Aferdita’sı, aklında vatanıyla…

Solgun Karanfil;

“Yaşanmışlıkları kaybetmek mi daha zor, yoksa hayalleri mi?”

Bence yaşanmışlıkları kaybetmek daha zor. Hepimizin farklı bir cevabı vardır eminim. Hayallerde diyebiliriz, yaşanmışlıklar da.

Bu sorunun cevabı işte kitabın satırlarında, kelimelerinde, cümlelerinde saklı. Sinan Akyüz birçok kitabında gerçek hayat öykülerinden esinlenerek roman yazıyor.

Solgun Karanfil’de yine onlardan biri. Tamamen yaşanmış bir hikâye Sinan Bey’in kaleminden yeniden hayat bulup, okuyucularıyla buluşuyor.

Burum buram aşk ve savaş kokan bir kitap bana şimdiden duygu yüklü sayfaların, dramatik acı bir hikayenin sinyallerini veriyor.

Savaşın acı yönü, yıkımları, bıraktığı bir çok izini okuyacağımız Solgun Karanfil Alfa Yayınları’ndan çıktı. 408 sayfalık romanın kapak tasarımı Fusun Turcan Elmasoğlu’na ait. Kitabın içeriği ile çok uyumlu bir kapak tasarımının albenisi oldukça yüksek.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin