Şiir Tutkunlarına 10 Kitap Önerisi

  1. Pablo Neruda- Kara Ada Şiirleri: Pablo Neruda kitabında beş bölümde şiirlerini ele almış.Neruda’yı kişi ve ozan olarak tanımak için bir baş yapıt niteliğinde.   “bir gülüşün, ki yarardı iki parçaya günü ikiye böler gibi bir portakalı.”
  2. Ahmed Arif– Hasretinden Prangalar Eskittim: Usta şairin tüm şiirlerinin bir arada olduğu kitap. 1968 yılından beri defalarca baskısı yapıldı ve şarkılara çevrildi.    “Hani kurşun sıksan geçmez geceden,anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık… Ve zehir zıkkım- cıgaram. Gene bir cehennem var yastığımda, gel artık.”
  3. Ah Muhsin Ünlü-Gidiyorum Bu: Onur Ünlü’nün şiirlerinden oluşan kitap modern Türk şiirinin öncülerinden. “Ah aşk! Bir topluluğun fotoğraf çekildikten sonra dağıldığı an.”
  4. Oya Uysal-Kimselerin Akşamı: Çeşitli şiir ödüllerine layık görülen şairin 4. şiir kitabı Kimselerin Akşamı her zamankinden farklı bir ruha sahip.“Akşamın geceye değen teninde bir ürperti. Akşam ki  gökyüzüne yazdığı bir şiirdir kanatlarıyla kuşların.”
  5. Şükrü Erbaş – Kuş Uçar Kanat Ağlar: Erbaş’ın 16.şiir kitabı olan Kuş Uçar Kanat Ağlar, yaşıyoruz sessizce’den sonra adeta ağıda bir devam niteliğinde. “Ben o gün orada öğrendim çocukluğu olmayanın büyüklüğü de olmazmış. Akrep de yelkovan da iki kaşının arasında durdu”
  6. Furuğ Ferruhzad- Yeryüzü Ayetleri: İranlı özgür kadınların sesi olan Furuğ’un şiirlerinden bir derleme. “gidiyorum gönlümden çek elini, ey hiçbir şey vermeyen boş umut”
  7. Murathan Mungan- Omayra: Murathan Mungan’ın şiirlerinin bir araya geldiği kitap çarpıcı tarzıyla dikkat çekiyor. “Ömrüm adına yemin ederim ki  Ben seçmedim bu ölümü kaçmasan vurmayacaktım”
  8. Yannis Ritsos- Alışkanlıklar da Değişir: Kitap Ritsos’un diğer iki kitabındaki kısa şiirinden oluşmakta. Buna ek olarak ise dramatik gerilimi işleyen uzun şiirlerine yer veriyor. “ve göremiyorum bile sözünü etmek istediğim şeyleri”
  9. Birhan Keskin-Kim Bağışlayacak Beni:Şairin yayımlanan beş kitabının bir araya geldiği eser onun tarzını anlamak için iyi bir kaynak. “ben,hayatı delice sevdiysem nasıl, diyorum seni de öyle”
  10. 40 şiir ve bir-Haydar Ergülen:Şairin çeşitli ödüllere sahip olan kırk şiirinden oluşan kitabı. “ben inanmak için şiir yazıyorum. gözlerin neyi hatırlatıyorsa ona inanıyorum”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Nazlı Yaren Atabey
Nazlı Yaren Atabey
"...gövdemde sonsuzluğun dilsiz ayini. tanrı kirpiklerinden yürüyordu canıma" -Söylenti Dergi Genel Yayın Yönetmeni-

Must Read

Unutulmaz Dizi ve Filmlerden Unutulmaz 15 Replik

Bu yazımızda bizi etkileyen, tekrar izleme isteği  uyandıran, ağlatan, güldüren, düşündüren unutulmaz dizi ve filmlerin, film karakterlerininin, unutulmaz repliklerini sizler için derledik. İyi okumalar...