Shirin Neshat Online: Mini Film Festivali

Etkinlik Tarihi: 20 – 24 Haziran 2020 

Kadınlar ve İslam’ın dini ve kültürel değer sistemleri arasındaki ilişkisini araştıran film, video ve fotoğraf çalışmalarıyla bilinen İran doğumlu çağdaş görsel sanatçı Shirin Neshat, kariyeri boyunca pek çok provokatif işe imza attı. New York‘ta yaşayan sanatçı eserleriyle İslam ve Batı, feminenlik ve maskülenlik, kamusal ve özel yaşam, antik çağ ve modernite arasındaki zıtlıkları ve bu alanlar arasındaki boşlukları birbirine bağlar. Takdir topladığı kadar tepki de gören işlerinde iktidar, muhalefet, sürgün, bireysellik, toplumsallık ve güvenlik gibi pek çok farklı kavramı ele alıyorsa da çalışmalarının esas mihrakı hiç değişmedi; kadın olmak. Kadın karakterler, yaşadıkları zorluklar, baskılar, arada kalmışlıklar, sorgulamalar ve kuşkular her zaman Neshat’ın işlerinin merkezinde yer aldı. Sanatçının ilk fotoğrafları açıkça politik olmakla birlikte, cinsiyet, kimlik ve toplum odaklı film anlatımları ise daha soyut olma eğilimindedir.

Amerikan liberal haber sitesi ve blog olan Huffington Post eleştirmeni G. Roger Denson tarafından On Yılın Sanatçısı seçilerek sayısız kez tanınan, hem Venedik Sanat Bienali‘nde (1999) Altın Aslan, hem de Venedik Uluslararası Film Festivali‘nde (2009) Gümüş Aslan kazanan tek kişi olduğu da sanatçıyla ilgili bilmemiz gereken değerli bilgilerden biri ancak sizleri asıl bilgilendirmek istediğimiz, sanatçının kariyerinden seçkin filmlerden oluşan bir Shirin Neshat çevrim içi film programı’nın yaklaşmakta olduğu. Goodman Gallery tarafından 20 – 24 Haziran tarihleri arasında Art Basel Online ile birlikte düzenlenen beş günlük program dahilinde, Neshat’ın yapıtlarından farklı filmler 24 saat boyunca Goodman Gallery’nin çevrim içi program platformunda her gün 19: 00’dan başlayarak izlenebilecek.

Fotoğraf, video ve performans çalışmalarında, ABD’de sürgünde yaşayan İranlı Müslüman bir kadın olarak edindiği kişisel deneyimlerden etkilenerek genellikle siyasal, siyah-beyaz görüntülerle aidiyet ve sürgün temalarını araştıran Neshat, İranlı bir kadının Amerikan kültürüyle bağlantı kurma çabasını kendi anılarından da ilham alarak  filmleri aracılığıyla gözler önüne seriyor.  Program ise şöyle:

Shirin Neshat Film Programı:

20 Haziran Cumartesi: Women Without Men (2009)

21 Haziran Pazar: Dreamers Trilogy: Illusionsand Mirrors (2013); Sarah (2016); Roja (2016)

22 Haziran Pazartesi: Turbulent (1998); Rapture (1999); Soliloquy (1999)

 

23 Haziran Salı: Tooba (2002); The Last Word (2003)

24 Haziran Çarşamba: Looking for Oum Kulthum (2017)

 

‘Erkeksiz Kadınlar gibi tam renkli anlatı filmlerinden Roja gibi kısa, esrarengiz videolara kadar uzanan bu program ile izleyici, pratiğime ve çeşitli ilgi alanlarına bir göz atacak.’

‘Bir video sanatçısı ve film yapımcısı olarak uzun yıllar boyunca bu farklı çalışma gruplarını nadiren bir film serisinde gösterme fırsatım oldu.’
Shirin Neshat
Filmler ve program hakkında daha fazla bilgi için link aşağıda, izleyecek olanlara şimdiden keyifli seyirler.
K: The Art Newspaper, İngiltere – Haziran 2020

Video İçeriğimize Göz Atın!

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin