Özel KategorilerKimdirSesiyle Büyüleyen Kaldırım Serçesi: Édith Piaf

Sesiyle Büyüleyen Kaldırım Serçesi: Édith Piaf

-

Sanatçının ve sanatın bazen tecrübe edilmiş acıdan beslenmesi, sanatın her alanında oldukça sık görülen bir durumdur. Kültleşmiş bir isim olan Édith Piaf da var ettiği önemli eserleri ile muzdarip olduğu acının her halini bize yansıtmıştır.

Küçük Édith ve Aile Yaşamı

Édith Piaf, döneminin Fransa’sında önemli sanatçılardan biriydi. Piaf, 19 Aralık 1915 tarihinde Paris, Belleville’de doğmuştur. Doğum adı Edith Giovanna Gassion olan Piaf’ın annesi Annetta Giovanna Maillard, tıpkı Piaf gibi sokakta şarkı söyleyerek yaşamını sürdürmeye çalışırdı. Babası Louis-Alphonse Gassion ise sokaklarda gösteri yapan bir cambazdı.

Küçük yaşta, gözlerinin mikrop kapması üzerine kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Belli bir süre göremeyen Piaf, aldığı tedavi sonucu iyileşmiştir. Bu süreçte babası tarafından kısa süreliğine bakılması için tanıdık birine, bir geneleve gönderilir ve oranın patronu ve kadınlarıyla yaşar.

Babası geri geldiğinde Édith’i genelevden almıştır fakat yaptığı sokak akrobatlığı ona yeterli gelmeyince kızını da akrobatlık yapmaya zorlamıştır. Küçük Édith, akrobatlığa dair pek bir şey bilmediği için en iyi bildiği şeyi yapar ve şarkı söyler. İyi bildiği bir şarkıyı yani Fransa’nın millî marşı olan La Marseillaise’i söylemeye başlar.

Bir Annenin Acısı

Piaf, bir süre sonra babasından ayrılarak tek başına sokaklarda şarkı söylemeye devam ederken ilk aşkı P’tit Louis ile tanışır. Sanatçı, babasından ayrılıp sevdiği insanla beraber yaşamaya başlar. İkilinin aşkı büyük olsa dahi yaşam şartları onları zorlamıştır ve fazlasıyla yoksul bir hayat sürerler. 17 yaşındayken ilk ve tek çocuğunu doğuran Piaf, onu da 2 yaşında menenjitten kaybeder. Édith, yaşadığı bu büyük üzüntü ile içkiye başlar ve alkolik olur.

Édith’in yaşamı bundan sonra hep sokaklarda, ucuz barlarda geçer. Kendi tabiriyle o kadar batmıştır ki yukarı çıkmaya bile kalkışmaz. Daha genç yaşta hayatında çok fazla iğrençlik gören Piaf, erkek arkadaşı Albert tarafından bedenini satmaya zorlanmıştır.

Kaldırım Serçesinin Sesini Duyurması

1935 yılında Albert’ten kurtulmaya çalıştığı günlerde “Gerny’s” kabarenin sahibi Louis Leplée, Édith’i sokakta şarkı söylerken dinledikten sonra sesine hayran olmuş ve onu kabaresinde şarkı söylemeye ikna etmiştir. Édith Piaf, “La Môme Piaf” adıyla bir gecede üne kavuşur. Daha sonra Louis Leplée, onun sahne adını “Piaf” yapar. Kaldırım serçesi herkes tarafından tanınmaya başlar.

Kısa bir süre sonra Louis Leplée bir saunada garip bir şekilde öldürülür. Bu ölümden sonra Édith, uzun süren şüpheli sorgulamalara maruz kalır. Piaf için oldukça zor geçen bu dönemde popülaritesini kaybetmiştir ve onu suçlar gözlerle izleyen insanların nefretini kazanmıştır.

Bir çıkmazın ortasında kalan Piaf, ününün yeni oluştuğu dönemlerde tanıştığı Raymond Asso’yu araması sonucunda “Küçük Piaf” olarak bilinmiştir. Profesyonel müzik hayatına dönerek eğitim alıp eski ününe “Édith Piaf” olarak kavuşmuştur. Édith Piaf, 1936’dan sonra radyo çalışmaları ve çıkardığı plaklarla ünlenir ve büyük şöhreti I. Dünya Savaşı’ndan sonra “La Vie en Rose” şarkısıyla yakalar. Yayılan şöhreti ile beraber, 1940’ların sonunda Amerika Birleşik Devletleri‘ne düzenlenen sayısız turneler sayesinde şarkısının İngilizce versiyonu da dünya listelerinin ilk sırasına yerleşir.

Sevmeyi Seven Bir Kadın

Büyük sanatçının hayatına pek çok erkek girmiştir. Albert adında bir kadın satıcısı, Yves Montand gibi dev bir sanatçı, Piaf’ın hayatında bulunmuştur. Fakat, sanatçının hayatında en çok sevdiği erkek orta sıklet dünya şampiyonu Marcel Cerdan’dır. Başkasıyla evli olan Cerdan, Fransa’da oldukça tanınan biriydi. Yaşanan birçok zorluğa rağmen ilişkilerini bir süre boyunca sürdürürler. Bir gün Cerdan, Piaf’la buluşmak üzere Paris’ten New York’a uçarken uçağı düşer. Yaşanan bu kazada ünlü boksör de dahil olmak üzere kimsenin kurtulamadığı söylenir.

Yaşadığı büyük acıdan sonra Piaf tamamen değişir ve alkol, ağrı kesici ve morfine bağımlı hale gelir. Sonrasında geçirdiği bir trafik kazası ile sanatçının omuriliği ömrü boyunca iyileşememiş, yarı kambur bir şekilde kalmıştır.

Édith Piaf, kendisi gibi şarkıcı olan ilk eşi Jacques Pills ile 1953 yılının ekim ayında evlendi ve 1957 yılında boşandı. Bu evlilik büyük bir olay olarak görülüp her yerde konuşulmuştur.

Piaf, 9 Ekim 1962 tarihinde kendisinden 20 yaş küçük Yunan Theo Sarapo ile ikinci evliliğini yapar.

Büyük Sanatçının Acı Ölümü

Kaldırım serçesi, Fransız rivierasındaki “Plascassier”de 10 Ekim 1963’te karaciğer kanserinden ölür. Eşi Theo’nun aynı gece cenazesini gizlice Paris’e getirdiği, böylece hayranlarının Édith Piaf’ın kendi evinde öldüğünü düşüneceğini umduğu söylenir.

Piaf’ın ölümünün açıklanmasından kısa bir süre sonra (aynı gün içinde) çok sevgili dostu Jean Cocteau da hayata veda eder. Cocteau’nun, Piaf’ın acısına dayanamayarak kalp krizi geçirdiği söylenir.

Katolik kilisesi Paris Başpiskoposu, sürdüğü hayat nedeniyle Édith Piaf’ın cenaze törenini yapmayı reddeder. Tabutu “Père-Lachaise” mezarlığına götürülürken on binlerce hayranı korteje katılır. Mezarlıktaki törende hazır bulunanların sayısı ise 100.000’i geçer. Ünlü şarkıcı Charles Aznavour, Édith Piaf’ın cenaze törenini anlatırken İkinci Dünya Savaşı sona ereli beri bütün Paris’in trafiğini tamamen kilitleyen başka bir olay yoktur. demiştir.

Piaf, yaşadığı büyük acılara rağmen sevgiyi hayatının tam ortasında tutmuştur.

Ben hep, her şeyi sonuna dek, sevgiyle yaşamayı seçtim. Ölüm benim için ürkütücü bir şey değil. Ben ancak, şarkı söyleyemediğim zaman ölürüm.

Kaldırım serçesinin hayatına daha iyi tanık olmak için biyografi filmi olan “La Vie En Rose” filmini izlemenizi öneririm.

 

Kaynakça:

https://www.biyografi.net.tr/edith-piaf-kimdir/

https://www.biyografi.info/kisi/edith-piaf

- Podcast -

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

[PODCAST] Rönesans Ressamları #2- Michelangelo

Eğer yukarıdaki bağlantıdan podcastimiz açılmıyorsa buradan dinleyebilirsiniz.Bu podcastimizde Michelangelo hakkında bilinen - bilinmeyen birçok konuya değindik. Rönesans Ressamları serimiz...

Karantina Sürecinde Okuyabileceğiniz Kitaplar

Bu yazımızda hazır karantinadayken, her biri farkı tür olan ve hemen bitebilecek kitapları listeledik. İyi okumalar! 1- Normal İnsanlarYazarı Sally...

Toplumun Tekinsizliğinden Doğan Kitap: Müge Koçak, Yankı

"Toplum olarak yaralıydık sanırım. Amaçsızlığmız sürekli birilerinin yarasına dokunuyor gibiydi. Kimse bizim hiçbir fikre bağlı olmaksızın sırf şaklabanlık olsun...

Ihlamur Günlükleri – Başak Buğday | 20 Alıntı

“Bir şiir, öykü ya da roman okurken "işte aynen böyle  hissediyorum", "sanki ben yazmışım gibi" deyip altını çizdiğiniz tüm...
- Reklam -

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar – 23 Alıntı

Nietzsche'nin ilk akıl hocası olan Schopenhauer, Alman felsefesinin de ilk düşünürlerindendir. Felsefesi, rasyonalizmin temele oturtulduğu felsefe tarihine yeni bir bakış...

Gelincik: Netflix’ten 90’lı Yıllara Bir Bakış

Yönetmenliğini Orçun Benli’nin yaptığı ve başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan ile Kaan Yıldırım’ı gördüğümüz Gelincik filmi, 90’lı yıllarda gerçekleşen faili...

2021 Brit Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Britanya'nın en prestijli müzik ödüllerinden biri olarak gösterilen Brit Ödülleri 41.kez sahiplerini buldu!Ödüller, her sene olduğu gibi bu sene...

Elçiler: Kuzey Rönesansı’nda Dünyevi Olmayan Bir Gizem

Kuzey Rönesansı'nın en önemli isimlerinden biri Hans Holbein'ın 1533 yılında yaptığı Elçiler (The Ambassadors) eseri, yaşadığımız dünyaya ve inanılan...