Sesiyle Büyüleyen Kaldırım Serçesi: Édith Piaf

Yazarın Diğer Yazıları

Sesiyle Büyüleyen Kaldırım Serçesi: Édith Piaf

Sanatçının ve sanatın bazen tecrübe edilmiş acıdan beslenmesi, sanatın her alanında oldukça sık görülen bir durumdur. Kültleşmiş bir isim olan Édith Piaf da var...

İskandinav Mitolojisinin Dokuz Diyarı

İskandinav mitolojisinde dünya ağacı olarak da bilinen Yggdrasil, dünyanın çekirdeğine kadar ulaşan bir ağaçtı ve İskandinav mitolojisinde dünya 9 diyara ayrılmıştı. Diyarların her biri...

Ingmar Bergman Filmografisinin Başyapıtları

İsveçli oyun yazarı ve yönetmen Ingmar Bergman, 89 yıllık yaşamına oldukça fazla film sığdırmıştır. Bergman, Time dergisi tarafından 2005 yılında dünyanın yaşayan en büyük yönetmeni...

Savaş Karşıtı Sarsıcı Bir Animasyon: Grave of the Fireflies

Bir animasyon filmi olan, Grave of the Fireflies orijinal adı ile Hotaru no haka, Isao Takahata'nın yazıp yönettiği 1988 yapımı savaşın halk üzerindeki etkisini...

Sanatçının ve sanatın bazen tecrübe edilmiş acıdan beslenmesi, sanatın her alanında oldukça sık görülen bir durumdur. Kültleşmiş bir isim olan Édith Piaf da var ettiği önemli eserleri ile muzdarip olduğu acının her halini bize yansıtmıştır.

Küçük Édith ve Aile Yaşamı

Édith Piaf, döneminin Fransa’sında önemli sanatçılardan biriydi. Piaf, 19 Aralık 1915 tarihinde Paris, Belleville’de doğmuştur. Doğum adı Edith Giovanna Gassion olan Piaf’ın annesi Annetta Giovanna Maillard, tıpkı Piaf gibi sokakta şarkı söyleyerek yaşamını sürdürmeye çalışırdı. Babası Louis-Alphonse Gassion ise sokaklarda gösteri yapan bir cambazdı.

Küçük yaşta, gözlerinin mikrop kapması üzerine kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Belli bir süre göremeyen Piaf, aldığı tedavi sonucu iyileşmiştir. Bu süreçte babası tarafından kısa süreliğine bakılması için tanıdık birine, bir geneleve gönderilir ve oranın patronu ve kadınlarıyla yaşar.

Babası geri geldiğinde Édith’i genelevden almıştır fakat yaptığı sokak akrobatlığı ona yeterli gelmeyince kızını da akrobatlık yapmaya zorlamıştır. Küçük Édith, akrobatlığa dair pek bir şey bilmediği için en iyi bildiği şeyi yapar ve şarkı söyler. İyi bildiği bir şarkıyı yani Fransa’nın millî marşı olan La Marseillaise’i söylemeye başlar.

Bir Annenin Acısı

Piaf, bir süre sonra babasından ayrılarak tek başına sokaklarda şarkı söylemeye devam ederken ilk aşkı P’tit Louis ile tanışır. Sanatçı, babasından ayrılıp sevdiği insanla beraber yaşamaya başlar. İkilinin aşkı büyük olsa dahi yaşam şartları onları zorlamıştır ve fazlasıyla yoksul bir hayat sürerler. 17 yaşındayken ilk ve tek çocuğunu doğuran Piaf, onu da 2 yaşında menenjitten kaybeder. Édith, yaşadığı bu büyük üzüntü ile içkiye başlar ve alkolik olur.

- Advertisement -

Édith’in yaşamı bundan sonra hep sokaklarda, ucuz barlarda geçer. Kendi tabiriyle o kadar batmıştır ki yukarı çıkmaya bile kalkışmaz. Daha genç yaşta hayatında çok fazla iğrençlik gören Piaf, erkek arkadaşı Albert tarafından bedenini satmaya zorlanmıştır.

Kaldırım Serçesinin Sesini Duyurması

1935 yılında Albert’ten kurtulmaya çalıştığı günlerde “Gerny’s” kabarenin sahibi Louis Leplée, Édith’i sokakta şarkı söylerken dinledikten sonra sesine hayran olmuş ve onu kabaresinde şarkı söylemeye ikna etmiştir. Édith Piaf, “La Môme Piaf” adıyla bir gecede üne kavuşur. Daha sonra Louis Leplée, onun sahne adını “Piaf” yapar. Kaldırım serçesi herkes tarafından tanınmaya başlar.

Kısa bir süre sonra Louis Leplée bir saunada garip bir şekilde öldürülür. Bu ölümden sonra Édith, uzun süren şüpheli sorgulamalara maruz kalır. Piaf için oldukça zor geçen bu dönemde popülaritesini kaybetmiştir ve onu suçlar gözlerle izleyen insanların nefretini kazanmıştır.

Bir çıkmazın ortasında kalan Piaf, ününün yeni oluştuğu dönemlerde tanıştığı Raymond Asso’yu araması sonucunda “Küçük Piaf” olarak bilinmiştir. Profesyonel müzik hayatına dönerek eğitim alıp eski ününe “Édith Piaf” olarak kavuşmuştur. Édith Piaf, 1936’dan sonra radyo çalışmaları ve çıkardığı plaklarla ünlenir ve büyük şöhreti I. Dünya Savaşı’ndan sonra “La Vie en Rose” şarkısıyla yakalar. Yayılan şöhreti ile beraber, 1940’ların sonunda Amerika Birleşik Devletleri‘ne düzenlenen sayısız turneler sayesinde şarkısının İngilizce versiyonu da dünya listelerinin ilk sırasına yerleşir.

Sevmeyi Seven Bir Kadın

Büyük sanatçının hayatına pek çok erkek girmiştir. Albert adında bir kadın satıcısı, Yves Montand gibi dev bir sanatçı, Piaf’ın hayatında bulunmuştur. Fakat, sanatçının hayatında en çok sevdiği erkek orta sıklet dünya şampiyonu Marcel Cerdan’dır. Başkasıyla evli olan Cerdan, Fransa’da oldukça tanınan biriydi. Yaşanan birçok zorluğa rağmen ilişkilerini bir süre boyunca sürdürürler. Bir gün Cerdan, Piaf’la buluşmak üzere Paris’ten New York’a uçarken uçağı düşer. Yaşanan bu kazada ünlü boksör de dahil olmak üzere kimsenin kurtulamadığı söylenir.

Yaşadığı büyük acıdan sonra Piaf tamamen değişir ve alkol, ağrı kesici ve morfine bağımlı hale gelir. Sonrasında geçirdiği bir trafik kazası ile sanatçının omuriliği ömrü boyunca iyileşememiş, yarı kambur bir şekilde kalmıştır.

Édith Piaf, kendisi gibi şarkıcı olan ilk eşi Jacques Pills ile 1953 yılının ekim ayında evlendi ve 1957 yılında boşandı. Bu evlilik büyük bir olay olarak görülüp her yerde konuşulmuştur.

Piaf, 9 Ekim 1962 tarihinde kendisinden 20 yaş küçük Yunan Theo Sarapo ile ikinci evliliğini yapar.

Büyük Sanatçının Acı Ölümü

Kaldırım serçesi, Fransız rivierasındaki “Plascassier”de 10 Ekim 1963’te karaciğer kanserinden ölür. Eşi Theo’nun aynı gece cenazesini gizlice Paris’e getirdiği, böylece hayranlarının Édith Piaf’ın kendi evinde öldüğünü düşüneceğini umduğu söylenir.

Piaf’ın ölümünün açıklanmasından kısa bir süre sonra (aynı gün içinde) çok sevgili dostu Jean Cocteau da hayata veda eder. Cocteau’nun, Piaf’ın acısına dayanamayarak kalp krizi geçirdiği söylenir.

Katolik kilisesi Paris Başpiskoposu, sürdüğü hayat nedeniyle Édith Piaf’ın cenaze törenini yapmayı reddeder. Tabutu “Père-Lachaise” mezarlığına götürülürken on binlerce hayranı korteje katılır. Mezarlıktaki törende hazır bulunanların sayısı ise 100.000’i geçer. Ünlü şarkıcı Charles Aznavour, Édith Piaf’ın cenaze törenini anlatırken İkinci Dünya Savaşı sona ereli beri bütün Paris’in trafiğini tamamen kilitleyen başka bir olay yoktur. demiştir.

Piaf, yaşadığı büyük acılara rağmen sevgiyi hayatının tam ortasında tutmuştur.

Ben hep, her şeyi sonuna dek, sevgiyle yaşamayı seçtim. Ölüm benim için ürkütücü bir şey değil. Ben ancak, şarkı söyleyemediğim zaman ölürüm.

Kaldırım serçesinin hayatına daha iyi tanık olmak için biyografi filmi olan “La Vie En Rose” filmini izlemenizi öneririm.

 

Kaynakça:

https://www.biyografi.net.tr/edith-piaf-kimdir/

https://www.biyografi.info/kisi/edith-piaf

Daha fazla

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

LOU ANDREAS – SALOME ‘ARAYIŞLAR’

Arayışların Anlattıkları:   Son dönemlerde kadınların gündemde fazlaca yer almasıyla aslında oluşamayan bir kararın geçmişe yönelik izlerini ve tercihlerle değişen bir hayat döngüsünü ele alan Lou...

Sayfalarda Romantizm: Gelmiş Geçmiş En iyi 7 Aşk Romanı

Edebiyatın doğuşundan itibaren yazmak için yegane neden olmuştur aşk. Acılarını, hislerini, duygularını sözcüklere dökmeyi bilenler satırlarıyla okuyucuyu daima büyülemiştir. Aşk üzerine kurgulanmış romanlar klasikleri...

Başrolünde Tom Holland’ın Olduğu “Cherry” Filmine İlk Bakış

Anthony ve Joe Russo’nun Marvel filmlerinden sonra yönettiği ilk film olan Cherry’den ilk görseller geldi. Spiderman olarak tanıdığımız Tom Holland ile yeniden bir araya...

2021 Grammy Adayları Belli Oldu

Müzik dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Grammy için geri sayım başladı. Önümüzdeki yıl 63. kez düzenlenecek olan Grammy ödüllerine Beyoncé 9 adaylıkla...

Hayat Tarzlarıyla Beraber Sosyal Ağların Benzeşmesi

İnsanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden bir tanesi de şüphesiz ki matbaanın keşfedilmesidir. Matbaa sayesinde insanlar kendi fikirlerini, düşüncelerini veya yorumlarını diğer insanlara aktarmaktaydı. Bu...