Gece Modu

“Emek”, “başkaldırı”, “direniş” gibi güçlü kavramları Türk şiiri ve “kadın” kimliğiyle harmanlayan Sennur Sezer, edebiyatımız için oldukça önemli bir isimdir. 4 sene önce kaybettiğimiz şairin bütün şiirleri yeniden ulaşılabilir vaziyette.

1943 yılında dünyaya gelen Sennur Sezer, ilk şiirini 15 yaşında yazdı. Emek Partisi kurucu üyelerinden biridir. 21 yaşında ilk şiir kitabı “Gecekondu“yu yayımlayan şair, 2 sene sonra yazar Adnan Özyalçıner ile hayatını birleştirdi ve son nefesini verdiği 2015 yılına dek Özyalçıner’le evli kaldı.

72 yıllık hayatına pek çok şiir, senaryo, deneme sığdıran Sezer’i, basımı olmayan şiir kitapları ve kendisini popüler edecek mevzulardan uzak duruşu sebebiyle büyük bir kesim tarafından tanınmıyor. Manos Kitap, 2 sene önce bu durumu değiştirecek bir adım attı ve şairin tüm şiirlerini bir araya getirip yayımladı. Uzun zamandır basımı olmayan bu eser, geçtiğimiz günlerde ikinci baskısını yaparak kitapçılardaki yerini aldı.

Tam 490 sayfadan oluşan ve “Direnç” adı verilen bu toplama eserde, şairin yayımladığı sekiz kitabı (Gecekondu, Yasak, Direnç, Sesimi Arıyorum, Bu Resimde Kimler Var, Afiş, Kirlenmiş Kâğıtlar, Akşam Haberleri, İzi Kalsın) ve kitaplarında yer almayan şiirleri bulunuyor.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin