Sara’nın Defteri (El cuaderno de Sara)

Sara’nın Defteri, Netflix üzerinden izleyebileceğiniz en iyi İspanyolca filmlerden bir tanesi. Yönetmenliğini Norberto López Amado’nun yaptığı filmin senaryosu ise Jorge Guerricaechevarría’ya ait. Filmin hem aksiyon hem de drama yönü çok kuvvetli.

Film başlangıçta aile hikayesi gibi gözükse de hızla kapsamı genişliyor. Babası hasta olan Laura, kayıp kız kardeşine dair bir ipucu bulabilmek için Kongo’ya gidiyor. Yavaş yavaş bölgedeki çatışmalara ve nedenlerine giriş yapıyoruz. Maden kaynakları çok değerli ve silahlı gruplar ellerinde tutmak için savaş veriyorlar.

Hikayenin asıl can alıcı kısmı çocuk asker gerçeğine değinilmesi olmuş. Jamir karakteri ile birlikte bu çocukların acılarını görebiliyoruz. Bence filmdeki en etkileyici karakterdi. Özellikle Sara ve Jamir’in kısa sürede derin bir bağ kurması çok duygusaldı.

Çocuk askerlerin beyninin yıkanması ile ilgili çok uzun olmasa da çarpıcı sahneler var. Efsanelerle bezenmiş bir lider figürünün altında itaatkar çocuklar görüyoruz. Beyin yıkaması ve anlatılan masalların çocuklar üzerinde daha da etkili olduğunu bu sahnelerden çıkarabiliriz. Tabi öte yandan başına gelenleri hala hatırlayıp intikam isteyen Jamir gibi karakterler de var.

- Advertisement -

Madenlerin çevresindeki köylere saldırılması genellikle stratejik bir karar sonucunda gerçekleşiyor. Mutluluk Şehri belgeseli de bu konuya değinmişti. Filmde de kısa da olsa bu olayları görüyoruz. Ve yine Jamir bu nokta da öne çıkıyor. Laura yetişkin olmasına rağmen sanki Jamir ona bakıyor. Yaşından çok farklı bir çocuk haline gelmiş.

Sanırım filmin en zayıf noktası kolay tahmin edilebilmesi olmuş. Olay örgüsünde bir sonrasında ne geleceği rahat anlaşılıyor. Yine de drama yönü başarılı olduğu için rahatlıkla izlenebiliyor. Öte yandan filme ismini veren kayıp kız kardeşte çok tek yönlü bir karakter portresi çiziyor. Elbetteki Sara’nın idealist bir insan olduğu ve hikayenin onun bu yönü üzerinden gitmesi normal. Ama altının daha iyi doldurulması gerekiyordu. Sara’yı daha iyi tanımalıydık.

Başroldeki Laura ise kız kardeşinden oldukça farklı. Aslında bu karakterin daha gerçekçi durduğunu söyleyebilirim. Hem yerel insanlarla bağ kuran ama bir yandan da umutsuz bir kişilik portresi çiziyor. Uzun süredir devam eden olayları değiştiremeyeceği kanaatinde ki pek çok insanda gördüklerinden sonra benzerini düşünürdü.

Uzun bir film olmasına rağmen oldukça sürükleyici ve etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle kaliteli bir yapım ve izlenmesi gerekiyor. Belki oyunculuklar biraz daha iyi olsaydı daha çok beğeni toplayabilirdi. Ama bu haliyle de oldukça güzel bir film olmuş.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...